A hangulatra a szerdai naphoz hasonlóan csütörtökön sem lehetett panasz a brit fővárostól 40 km-re nyugatra fekvő Eton Dorney központban, a 30 ezres lelátó most is megtelt, s a nézők szikrázó napsütésben szurkolhattak kedvenceiknek. A tribünökön több piros-fehér-zöld zászló is feltűnt, és csakúgy, mint az első finálés napon, ezúttal is három egységnek szoríthattak a magyarok.
Elsőként közülük az ötödször olimpiai szereplő, háromszoros bajnok Kammerer Zoltán vezette Kammerer, Tóth Dávid, Kulifai Tamás és Pauman Dániel alkotta férfi kajaknégyes mutatkozott be. A Fábiánné Rozsnyói Katalin által felkészített hajó kedden egy előfutam-győzelemmel tette le a névjegyét, s ezzel megspórolva a középfutamot egyből a nyolcas döntőbe került. Storcz Botond szövetségi kapitány - aki korábban Kammererrel együtt nyerte mindhárom ötkarikás aranyát - szerdán azt mondta a hivatalosan a pontszerzést megcélzó egységről, hogy meglepetést okozhat.
A csütörtöki verseny nem kezdődött túl jól Kammererék számára, hibás rajtjuk miatt ugyanis visszalőtték a startot. Másodszorra aztán eljött a mezőny, a magyarok érthetően ezúttal kissé óvatosabban kezdtek, de 250 méternél, majd 500-nál is a második helyen haladtak az ausztrálok mögött és a szlovákok előtt. Ez a három egység kivált a mezőnyből, de a hajrához érkezve besűrűsödött a mezőny, öt-hat hajó is bejelentkezett a dobogós pozíciókért. A tavaly, Szegeden vb-ezüstérmes ausztrálok tartották vezető helyüket, a magyarok pedig óriásit küzdve másodikként haladtak át a célvonalon. A harmadik helyet a csehek szerezték meg.
Kammerer Zoltán a 2000-es és 2004-es arany után harmadik ötkarikás érmét gyűjtötte be ebben a számban, társai újoncként állhatnak dobogóra.
"Nagyon összpontosítottunk, és talán emiatt volt rossz a rajtunk, bizony belehúztam, és kiugrottunk - nyilatkozta az MTI-nek Kammerer, aki a 2000-es és 2004-es arany után harmadik ötkarikás érmét gyűjtötte be ebben a számban. - Próbáltuk tartani az iramot az ausztrálokkal, de ők most nagyon jók voltak. Maximálisan mentünk, most ez erre volt elég. De nagyon örülünk a második helynek is. Abszolút nem érzem, hogy kiörögednék, Kökény Roland is jó példa, hogy van bennünk erő."
"Sajnos nem nyertünk, de a "fehér arany" is jól néz ki. Nagy siker ez! A rajt megismétlése nem okozott gondot, volt bennünk erő" - mondta Tóth Dávid.
"Tökéletes pályát mentünk, tele voltunk energiával, bírtuk végig. Jól beosztottuk az erőnket, örülünk a második helynek" - nyilatkozta Kulifai Tamás.
"Kati néni szépen összerakta ezt a hajót - mondta Pauman Dániel. - Amikor tavaly októberben kihirdették a válogatási elveket, neki a fejében már készen volt a terv, s ennek megfelelően variálta a párosokat. Sokat támadtak minket, de szép meglepetést okoztunk. Nagyon erős a rajtunk, edzéseken mindig az első 250-et gyakoroltuk. Az előfutamban mentünk egy kamikázét, most figyeltünk, hogy a végére is maradjon erőnk. Ha fél óra múlva újraindítják ezt a futamot, lehet, hogy teljesen más lesz a sorrend."
"Én végig kitartottam az álláspontom mellett, amikor támadták a négyest. Igaza lett Botondnak és nekem - nyilatkozta Fábiánné Rozsnyói Katalin, a négyes edzője. - Én tudtam, hogy az ausztrálok nyerik, ők Szolnokon készültek, láttam az edzéseiket. Tóthék vékonyak, nem erőből eveznek, inkább technikásak, úgy kellett taktikázni, hogy végig bírják. Ha együtt maradnak, majd ők fognak nyerni."
Kozák Danuta parádés teljesítményt nyújtva aranyérmet szerzett a női kajak egyesek csütörtöki 500 méteres döntőjében.
Ez a magyar küldöttség hetedik elsősége a brit fővárosban, egyben a sportág 22. ötkarikás aranya.
Az ötszörös világ- és hétszeres Európa-bajnok, 25 éves magyar lapátforgató kedden az elő- és a középfutamban is meggyőző győzelmet aratott, s azzal a tudattal készülődhetett a fináléra, hogy szerdán megszerezte pályafutása első ötkarikás győzelmét a négyes tagjaként.
A Domino Honvéd kajakosa tavaly, a szegedi világbajnokságon és az idén júniusi, zágrábi Eb-n is ezüstérmet nyert ebben a számban, s a nyolcas döntőben a címvédő ukrán Inna Oszipenko-Radomska, a 2000-es bajnok olasz Josefa Idem, a finn Anne Rikala, a dán Henriette Hansen, a dél-afrikai Bridgitte Hartley, a svéd Sofia Paldanius és Simon Miklós tanítványa, a hazai közönség előtt szereplő Rachel Cawthorn volt a riválisa.
A bemutatásnál óriási ováció fogadta Kozákot, a közönség magyar része mindent lekövetett azért, hogy hazai pályán érezhesse magát. A rajtja átlagosan sikerült a magyar versenyzőnek, aztán nagyon "lábra kapott", s a kiválóan startoló Oszipenko-Radomska nyomába eredt. Az ukrán nagyon bekezdett, féltávnál tisztán vezetett, Kozákot azonban ez nem zavarta, céltudatosan lapátolva haladt. Mintegy 100-150 méterrel a cél előtt aztán átvette a vezetést, maga mögött hagyott mindenkit, köztük az erejével elkészülő címvédőt is, és a tomboló publikumtól éltetve, csaknem egy hajóhossz előnnyel érkezett a célba.
Csipes Ferenc tanítványa Kőbán Rita 1996-os és Janics Natasa 2004-es sikerét követően szerzett ebben a számban olimpiai aranyérmet Magyarországnak.
"Megpróbáltam teljes erővel menni, nem figyelni másra, így fogalmam sem volt, hogy hol állok pontosan - nyilatkozta az MTI-nek Kozák.
- Csak azt érzékeltem, hogy a mellettem lévő pályákon nincs senki, aki velem tart. A célban tudtam meg, hogy az elején a nagy riválisom, az ukrán belekezdett, és csak második voltam a féltávnál. Sajnos, nagyon nem tudtam aludni, hajnali fél négy óta fenn vagyok, azóta próbáltam magam nyugtatgatni. Plusz erőt adott, hogy az otthoni válogatón le tudtam győzni olyanokat, akik számos nagy sikert értek el. Remélem, ez még nem a csúcs, lesz még pár olimpián, és a négyessel is szeretnék további sikereket elérni. Nagyon boldog vagyok, jól sikerült minden: a felkészülés, az előfutam és a verseny is. Köszönöm mindenkinek, aki segítette a felkészülésemet."
A címvédőként induló Kovács Katalin, Douchev-Janics Natasa kajakos duó hatalmas küzdelemben ezüstérmet szerzett K-2 500 méteren.
Az Athénban és Pekingben is bajnok, friss Eb-győztes magyar duó kedden, az előfutamban győzött, majd az egy órával később rendezett középfutamban néhány centivel, hét századmásodperccel a németek egysége, Franziska Weber és Tina Dietze mögött ért célba. Kovács szerdán a négyes tagjaként megszerezte pályafutása harmadik ötkarikás aranyát, így mindketten negyedik olimpiai elsőségükért szálltak harcba. Ráadásul sportágtörténeti tettre is készültek, a játékok történetében ugyanis még egyetlen páros vagy négyes egység sem tudott triplázni, azaz egymást követő három olimpián nyerni ugyanabban az összeállításban.
A Domino Honvéd 31-szeres és a Démász-Szeged 18-szoros világbajnoka közepesen kezdett, a legjobban a németek lőttek ki a rajtból. Féltávhoz érkezve német, magyar, lengyel volt a sorrend, majd a hajrához érve Kovácsék megpróbáltak felzárkózni a vezető egységhez. Néhány pillanatig úgy tűnt, ez sikerül is, de Weberék megindították a hajrát, és ismét elléptek a magyaroktól. Janicsék az utolsó métereken már az ezüstért harcoltak a lengyelekkel, a második hely aztán tisztán meglett.
"Csalódott vagyok, hiszen nyerni akartunk, és nem sikerült - mondta a futam után Kovács Katalin.
- A németek borzasztóan erősek voltak. Nem mentünk mi sem rossz pályát, de ha edzésen így teljesítünk, akkor visszamegyünk, és még egyszer végigevezzük. Valami miatt nem tudtuk kihozni magunkból a maximumot. A szerdai négyes sikernek nagyon örültem, feldobott, ezért fáj, hogy most nem győztünk megint. Sajnálom, hogy hiába húztuk végig az utolsó centiméterekig, nem volt elég. Most ennyi volt bennünk."
"Kikaptunk, pedig kieveztük magunkat, de ma ennyi erőnk volt - értékelt a még a 200-as egyesben is érdekelt Douchev-Janics Natasa. - A németeknek a nőknél még nem volt aranyuk, szerdán kikaptak tőlünk négyesben, és lehet, hogy most jobban akarták a győzelmet. Nem égett bennünk az a láng, ami szokott. Van még egy versenyem, szeretném bebizonyítani, hogy képes vagyok újból győzni."
A magyar kajak-kenu válogatott a 200 méteres számok előtt három arany- és két ezüstéremmel áll a londoni olimpián.
Eredmények:
férfiak
K-4 1000 m, olimpiai bajnok: Ausztrália (Tate Smith, Dave Smith, Murray Stewart, Jacob
Clear) 2:55.085, 2.MAGYARORSZÁG (Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel) 2:55.699, 3. Csehország (Pavel Davidek, Lukas Trefil, Josef Dostal, Jan Sterba) 2:55.850
nők:
K-1 500 m, olimpiai bajnok:KOZÁK DANUTA 1:51.456, 2. Inna Oszipenko-Radomska (Ukrajna) 1:52.685, 3. Bridgitte Hartley (Dél-afrikai Köztársaság) 1:52.923
K-2 500 m, olimpiai bajnok: Tina Dietze, Franziska Weber (Németország) 1:42.213, 2. KOVÁCS KATALIN, DOUCHEV-JANICS NATASA 1:43.278, 3. Karolina Naja, Beata Mikolajczyk (Lengyelország) 1:44.000
(Forrás: MTI)