Atlétikai vb - Nõi 100 méteres gátfutás

Kozák Luca bejutott a 100m gátfutás szerdai elődöntőjébe

2023. 08. 23.

Három versenyszámban 6 magyar állt rajthoz a kedd délutáni programban. Közülük Kozák Luca léphetett tovább a 100m gátfutás elődöntőjébe.

Czeglédi Zsolt

A férfi kalapácsvetés mellett a 100m gátfutásban indíthattak a magyarok maximális számú három magyar versenyzőt. Közülük Kerekes Gréta mutatkozott be elsőként, aki az első futamban kapott helyet. Az öt előfutamból az első négy helyezettek mellett a további négy legjobb idő tulajdonosa folytathatta szereplését a szerdai elődöntőben. A 2019-es Európa Játékokon harmadik Kerekes idén érte el 12.92 másodperces egyéni csúcsát, amely azonban a leggyengébb volt futamában. A debreceni sprinternek egy vetélytársát sikerült megelőznie, 13.09-cel hetedikként ért célba, így kiesett.

MTI, Czeglédi Zsolt

Kerekes után következett az Eb-ezüstérmes Kozák Luca, aki egyértelműen a továbbjutás reményében állt rajthoz. Futamában kapott helyet a dohai világbajnok amerikai Nia Ali és a lengyel Pia Skrzyszowska, aki tavaly Kozák előtt szerezte meg Münchenben az Eb-aranyat. A két esélyes, valamint Kozák és a dél-afrikai Marione Fourie féltávtól ellépett a többiektől, innentől nem volt kérdés, hogy ők jutnak tovább helyezéssel. Kozák negyedikként 12.71 mp-cel, idei legjobbjával biztosította helyét az elődöntőben. Mindössze két századdal maradt el országos csúcsától és a 15. helyen került a 24 közé.

Az U20-as vb-n és az idei U23-as Eb-n egyformán bronzérmes Tóth Anna számára a megmérettetés volt a cél az elit világbajnoki mezőnyben. A 19 éves tehetség nem kapta el a legjobban a rajtot, de a táv felétől jól jött fel, és három ellenfelét is maga mögé utasította, 12.95 mp-es idejével pedig mehetett a Q-szobába, ahol az idővel továbbjutásra esélyesek várakoznak. A következő futamban azonban eldőlt, hogy búcsúzott.

A két elődöntőről lemaradva Tóth a 27., Kerekes a 32. helyen fejezte be a selejtezőt.

Atlétika vb - Férfi 400 méteres síkfutás
MTI, Illyés Tibor

Molnár Attila az elődöntőben búcsúzott 400 méteren. Az FTC versenyzője keddig már két futáson volt túl a Nemzeti Atlétikai Központban, és mindkétszer országos csúcsot ünnepelhetett. A nyitónapon a 4x400-as vegyes váltó tagjaként volt tevékeny részese a magyar rekordnak, mivel első emberként elsőnek adta át a váltóbotot. A 400 méter előfutamában pedig saját országos csúcsát döntötte meg 44.84 mp-cel. Az elődöntőben Molnár a kilences pályán futott az olimpiai és kétszeres világbajnok dél-afrikai Wayde Van Niekerk mellett. A fináléba az első két helyezettek mellett a további két legjobb időt elérő atléta került. A 21 éves magyar versenyző bátran bekezdett, Van Niekerk a második kanyarban érte utol. A célegyenesre fordulva is maradt Molnárnak ereje, de az utolsó méterekre elfáradt, és 45.02 mp-es idővel hatodikként ért célba, ami az összesítésben a 12. helyre volt elegendő.

Atlétikai vb - Férfi 800 méteres síkfutás
MTI, Koszticsák Szilárd

A férfi 800m előfutamaiban Huller Dániel és Vindics Balázs révén voltunk érdekeltek. A tavalyi müncheni Eb-n elődöntős Huller Dániel az előfutamban bátran bekezdett, az élmezőnyben helyezkedett, sőt az első kör végén a második helyen futott. Ezt a pozícióját még fél körön át tartotta, de a célegyenesre fordulva sorra mentek el mellette a többiek. A húszéves futó már nehezebben mozgott, végül 1:47.41 perccel hetedikként ért a célba.

MTI, Derencsényi István

Vindics Balázs, aki idén futotta 1:45.91 perces legjobbját, a hetedik, azaz utolsó futamban indult, így pontosan tudhatta, milyen idő kell a továbbjutáshoz. Az idei fedett Eb-n elődöntős esetében ez azt jelentette, hogy meg kell javítania egyéni csúcsát. A mezőny alaposan bekezdett, az újpesti atléta a hatos élboly mögött futott. Az első kör végén egyre jobban befogta őket, majd 600 méternél előre jött egészen a harmadik helyig. Ez azonban korainak bizonyult, a hajrában nem tudta tartani pozícióját, végül ötödik lett 1:47.18 perccel. Vindics a 35., Huller a 36. helyen végzett a 61 fős mezőnyben.

Atlétikai vb - Férfi magasugrás

A női 1500m-t a nemrég világcsúcsot futó olimpiai bajnok kenyai Faith Kipyegon szerezte meg 3:54.87 perces idővel. A női diszkoszvetésben az amerikai Laulauga Tausaga hatalmasat javított eddigi legjobb eredményén: 69,49m dobása aranyérmet jelentett számára honfitársa, az olimpiai bajnok Valarie Allman előtt. A férfi 3000m akadály olimpiai és világbajnoka, a marokkói Szufian el-Bakkali megvédte világbajnoki címét.

A férfi magasugrás olasz katari párharcot igért. Végül az olasz Gianmarco Tamberi a közönséget is szórakosztatva a 236 cm-t elsőre vitte, míg az amerikai JuVaughn Harrison ezen a magasságon csak másodszorra jutott át, így az olasz szerezte meg az aranyérmet. A katari olimpiai bajnok Mutaz Essa Barshimnak 233cm-t teljesítve meg kellett elégednie a bronzéremmel.

Alább a szerdai program és a magyar indulók (zárójelben sorrendben a legjobb és az idei legjobb eredményük, illetve a világranglistán elfoglalt helyezésük).

Augusztus 23. (szerda)

Délelőtt

10:05 női 800m előfutamok, Kéri Bianka (1:59.80, 1:59.80, 38)

10:15 férfi rúdugrás kvalifikáció

10:20 női gerelyhajítás kvalifikáció A csoport, Szilágyi Réka (62.45, 57.06, 39)

11:15 férfi távolugrás kvalifikáció, Németh Mátyás (779, 779, 164)

11:20 női 200m előfutamok, Takács Boglárka (22.77, 22.77, 61), Sulyán Alexa (23.12, 23.12, 122)

11:55 női gerelyhajítás kvalifikáció B csoport, Moravcsik Angéla (60.54, 60.54, 40)

12:15 férfi 200m előfutamok, Wahl Zoltán (20.92, 20.92, 223)

Délután

19:00 női kalapácsvetés kvalifikáció A csoport

19:02 női 5000m előfutamok, Wagner-Gyürkés Viktória (15:14.24, 15:14.24, 50)

19:10 női hármasugrás kvalifikáció, Szabó Beatrix (13.02, 13.01, 131)

19:30 női rúdugrás döntő

19:53 női 3000m előfutamok

20:35 női kalapácsvetés kvalifikáció B csoport , Gyurátz Réka (72.70, 69.66, 21)

20:45 női 100m gátfutás elődöntők, Kozák Luca (12.69, 12.71, 18)

21:15 férfi 1500m döntő

21:35 női 400m döntő

21:50 női 400m gátfutás döntő