Az olimpiai felkészülés idején a férfi kézilabda-válogatott keret tagjai, Fazekas Dénesnek, a csapat egykori terapeutájának köszönhetően Győrben és budapesti Budamed egészségközpontban díjtalanul igénybe vehetik a legkorszerűbb krioterápiai (hidegterápia) kezeléseket.
A férfi kézilabda-válogatott egykori masszőre és terapeutája, a Londonra készülő Mocsai-csapatnak ingyen segíteni szándékozó Fazekas Dénes a Nemzeti Sportnak elmondta, hogy a hidegterápia (krioterápia) lényege roppant egyszerű. A nemzetközi tekintélynek örvendő szakember szerint a szervezetet a kezelés során nagyon rövid időre (1–2 percre) mínusz 120–170 Celsius fok közötti hőmérsékletnek teszik ki az erre a célra speciálisan kialakított kabinban, a krioszaunában.
„A nagyon alacsony hőmérséklet ellenére nincs fagyásveszély – nyugtatja az aggódókat Fazekas Dénes –, mivel a krioszaunában a levegő rendkívül száraz. A szélsőséges hőmérsékleti hatás kiegyenlítésére pedig testünk úgy reagál, hogy – a tartalékok kimerítése nélkül – beindítja a szervezet öngyógyító mechanizmusait."
A terapeuta hozzáfűzte: a krioterápia bevált a biológiai regenerációnál és a krónikus traumák kialakulásának megakadályozásánál, valamint segíti az intenzív edzéseket, illetve a csúcsedzettség elérését és megtartását, a sportolók rehabilitációját versenyek után, illetve a sportolói pályafutás meghosszabbítását.
A kezelésrő érdemes még tudni, hogy utána megszűnhet a fáradtságérzés, a túlterhelt izmok ellazulnak, fokozódik a bőr, a nyálkahártyák és a belső szervek vérkeringése, megfigyelhető az ödémák. A kezelés növeli az endorfin (boldogsághormon) termelődését, mely egy bizonyos ideig fennmaradó jó közérzetet hoz létre, serkenti az anyagcsere-folyamatokat.
A hideg alkalmazása a sporttraumák esetében manapság elterjedt és eredményes az alábbi alkalmazási területeken: akut sportsérülések, izomzúzódások, izomban kialakuló vérömlenyek, izületi rándulások, ínszalagok sérülése. A hidegterápia hatására csökken a duzzanat és az izületen belüli folyadék mennyisége, enyhül a fájdalom és sokkal korábban el lehet kezdeni a mozgásterápiát.
A módszer segít a krónikus túlterheléses sérülések kezelésénél, az izületen belüli rekonstrukciós műtétek, valamint az ín-, ínszalag-, izom- és csontműtétek utáni rehabilitációnál.
(Forrás: MTI)