A Nemzetközi Olimpiai Bizottság végrehajtó bizottságának Lausanne-i ülésén részt vevők egyhangúlag elfogadták azt a nyilatkozatot, amely az utóbbi hetek, hónapok nemzetközi történéseire reagál.
A dokumentum szerint a közelmúltban lezajlott esetek azt mutatják, hogy a hitelesség érdekében minden sportszervezet számára azonnali lépések szükségesek a jó irányítás megszilárdításhoz. Ennek nyomán a NOB lépéseket fogalmazott meg a sportirányítás további fejlesztéséért. Felhívták a figyelmet többek között az átlátható és demokratikus döntéshozatal és a nemzetközi szabványok szerinti pénzügyi beszámolók fontosságára.
A NOB kezdeményezte egy független ellenőrző rendszer működését a nemzetközi szövetségek, a nemzeti olimpiai bizottságok és az olimpiai játékok szervezőbizottságainak felügyeletében, financiális és vezetési szempontból. Bár a NOB elismerte a nemzetközi sportszövetségek függetlenségét, de kifejezte a kezdeményezés támogatását, s létrehozza a sportirányítás munkacsoportját a nyári olimpiai sportágakat tömörítő szövetség, az ASOIF keretein belül. A NOB a megfelelő sportirányítás folyamatos fejlődése érdekében egy évvel az Agenda 2020 reformjának meghozatala után önvizsgálatot is tartott két erre szakosodott szervezet bevonásával, amelynek első értékelését a végrehajtó bizottság tagjai az ülésen megtekintettek.
A NOB végrehajtó bizottsága üdvözölte a FIFA reform-kezdeményezéseit, ám aggodalmát fejezte ki az Egyesült Államokban és Svájcban folyó büntetőeljárások kapcsán, amelyek akár öt évig is eltarthatnak. Ez továbbra is beárnyékolhatja a FIFA megbízhatóságát, de valamennyi sportszervezetet érintheti, így a NOB végrehajtó bizottsága arra ösztönzi a FIFA-t, hogy tisztázza és oldja fel a függőben lévő ügyeket, amint csak lehetséges.
A másik témában, a tiszta sportolók védelmében pedig egyrészt megerősítették a zéró tolerancia elvét és támogatásukat fejezték ki a WADA felé, elismerve annak tekintélyét és autonómiáját a doppingellenes mozgalomban. Ugyanakkor a NOB végrehajtó bizottsága javaslatokat fogalmazott meg WADA-munkacsoportja felé egy független tesztelés- és eredménymenedzsmentről, professzionális információgyűjtő egységről, valamint a Nemzetközi Sportdöntőbíróság által központosítandó és kinyilvánítandó szankciókról.
A NOB meggyőződése szerint ezen javaslatok alkalmazása hatékonyabb, átláthatóbb, korszerűbb, költséghatékonyabb és összehangoltabb antidopping-tevékenységet hozhat magával, jobban védi a tisztán versenyző sportolókat és növeli a hitelességet. A NOB törekvése, hogy a független antidopping-rendszer a 2018-as téli olimpián már működésben legyen. De az első lépések már a riói játékok során érzékelhetők lesznek.
A tiszta sportolók védelme érdekében a NOB arra kérte Kenya és Oroszország nemzeti olimpiai bizottságát, valamint a WADA-t, hogy biztosítsa egy hatékony, versenyeken kívüli ellenőrzőrendszer működését. Továbbá a NOB sürgeti Andorra, Argentína, Bolívia, Izrael, Oroszország és Ukrajna kormányait, amely nemzetek antidopping szervezetének működését helytelennek minősítette, valamint a belgákét, brazilokét, görögökét, mexikóiakét, spanyolékét, amelyeket ideiglenesen leminősített a WADA, hogy a 2016. március 18-i határidőig köszörüljék ki a csorbát.
(NOB-MOB)