Nem jutott ki a jövő évi, katari világbajnokságra a magyar férfi kézilabda-válogatott, miután a selejtező vasárnapi, velenjei visszavágóján 32-26-ra kikapott a szlovén csapattól, így összesítésben 54-51-re alulmaradt.
Mocsai Lajos együttese – amely a múlt heti, veszprémi első meccsen 25-22-re nyert – az 58. percig továbbjutásra állt.
A vb-részvétel azért is fontos lett volna, mert Katarban olimpiai kvóta, illetve olimpiai selejtezős helyezések szerezhetők, azaz a mostani kudarc azt is jelenti, hogy a válogatottnak nagyon nehéz lesz az útja, ha ki akarja harcolni a 2016-os riói ötkarikás szereplést.
Elsőként ki kell kerülnie a 2016. januári lengyelországi Európa-bajnokságra, ahol az aranyérmes kvótát szerez Rióra. Ha nem sikerül megszerezni az első helyet, akkor olyan helyezést kell elérni, hogy a magyarok előtt szinte csak olyanok végezhetnek, akik a 2015-ös vb-n is előkelő pozíciókban zártak. Ez után következhet a 2016 tavaszán esedékes olimpiai selejtező - egyelőre ismeretlen városban, bárhol a világon -, ahol a kvartett első vagy második helyén kell végezni.
Olyan magasan jegyzett válogatottak, mint például a szerb, a német és a norvég ugyancsak elbuktak a vb-selejtezőn, így velük biztosan harcolni kell majd az ötkarikás kijutásért.
A párharcot 54-51-es összesítéssel a szlovén csapat nyerte, amely így részt vehet a jövő évi, katari világbajnokságon.
Az egy héttel ezelőtti veszprémi találkozón mindkét csapat sok hibával játszott, a magyarok végül 25-22-re nyertek. Gulyás most ujjtörés miatt nem léphetett pályára.
A nagy tét miatt tapintható volt a feszültség mindkét oldalon, ráadásul nagyon meleg volt a csarnokban, rengeteg volt a játékmegszakítás, a padlótörlés az izzadságfoltok miatt. A zsúfolásig megtelt csarnokban közel 200 magyar drukkernek volt hely.
Nagy szerencsés gólja után Gajic büntetője a kapufán csattant, és a 3. perc végén már 3-0 volt az állás - vezettek a vendégek. A hazaiak megpróbálták gyorsítani a játékot, de jól zárt vissza a magyar fal. A szlovén védelem feljavulásával egyenlő lett az állás (4-4), majd Harsányi hatperces gólcsendet zárt le hétméteresével. A magyaroknak sikerült kijönniük a hullámvölgyből, negyedóra után két, összesítésben öt gól volt az előnyük. Létszámfölényben még nőtt is a különbség, ezért a szlovénok a 19. percben, 6-10-nél időt kértek, és agresszívebben kezdtek játszani. Mindkét gárda több poszton cserélt, majd Ancsint, Vadkertit és 10-13-nál Szalafait is kiállították. Az emberhátrányok során ugyan olvadt az előny (12-13), ám amikor a magyarok kerültek emberelőnybe, a szünet előtti hajrában visszaállt a háromgólos differencia. Harsányi ugyanakkor rásérült fájós térdére, bekísérték az öltözőbe, és nem tudta folytatni a játékot.
A térfélcserét követően 3-1-es rohammal kezdtek a hazaiak, ekkor Nagy góljai tartották előnyben a magyar csapatot. Ilyés két rontott lövése után erőre kapott a szlovén gárda, és a 38. percben megint egyenlített (20-20). A hangzavar fülsüketítő volt, a pályán pedig őrült harc folyt. A fontos gólokat szerző Nagyot kiállították, a hazaiak pedig a 42. percben - először a meccs folyamán - átvették a vezetést (22-21).
Az összesített hátrány ledolgozásáért küzdöttek a szlovénok, akik bő negyedórával a vége előtt időt kértek. Tekintettel arra, hogy a magyarok meglőtték azt a gólmennyiséget, amelyet kaptak Veszprémben, a hazaiaknak már négy góllal kellett nyerniük a továbbjutáshoz.
Mocsai Lajos is időt kért 24-23-nál, majd a feljavuló védelem labdaszerzései után sikerült fordítani (50. perc: 24-25). Szöllösit kiküldték, de emberhátrányban remekelt a magyar csapat, azonban a szlovének sem törtek meg, és az 55. percben 28-26-ra vezettek. A rendkívüli izgalmak közepette a meztépő Bundalót kiküldték, de a hátrányban Bombac betalált. A magyaroknak gólt kellett dobniuk, Mocsai pedig próbálta rendezni a sorokat 3:20 perccel a vége előtt - sikertelenül.
Az 58. percben először állt továbbjutásra a szlovén válogatott, majd még egy Gajic-góllal már két góllal jobb volt összesítésben. Maradt bő egy perc, de ez kevés volt a magyar feltámadáshoz.
Mocsai Lajos kapitánnyal most veszített először párharcot magyar férfi vagy női válogatott, amikor olimpiára, vb-re vagy Eb-re kijutás volt a tét.
A lefújás után a magyar játékosok letörten ültek az öltözőfolyóson, sokan magukba fordultak csalódottságukban.
"Kiadtuk a kezünkből a meccset. A végén összeestünk, támadásban és védekezésben. Pedig nem ért minket meglepetés. Rengeteg volt a hiba a végjátékban. Nem elég ötven percet jól játszani" - mondta Nagy László.
A kapus Mikler Roland úgy vélte, az első félidőben jól védekeztek és jól mozgatták az ellenfél védelmét, de a második félidőre ebből semmi sem maradt. Hozzátette, tudták, hogy nekik fognak esni a második félidőben, mégis megroppantak ettől.
"Mintha a négy évvel ezelőtti párharcot játszottuk volna le, fordított felállásban. Akkor mi jöttünk vissza reménytelennek hitt helyzetből, most a szlovénok. Nagyon gyengén játszottunk a végjátékban" - mondta Lékai Máté.
„Mit tudnék mondani? Amit felépítettünk, az jól működött – mondta Mocsai Lajos a Sport Tv riporterének.
– A csapatjátékunkban a cseréinkkel megfelelően eloszlott a teher, és stratégiailag jó játékot játszottunk. A probléma ott kezdődött, hogy Zubai alig tudott járni, fél lábbal futott a végén vissza, Ancsin fertőzése miatt nem tudott részt venni a játékban, szétszakadt a jobbszélsőnk [Harsányi] térde, és mondhatnám tovább. Elkezdtünk butaságokat csinálni, kezdődött egy fölösleges két perccel, három támadóhibával, aminek következtében keresztülvitték rajtunk a labdát, továbbá balátlövőből nem tudtunk betalálni. [Ilyés] Ferinek úgy fáj a keze, hogy nem tudott ellőni a kapuig, [Putics] Barna ebben a feszültségben még nincs úgy benne a játékban. Kényszerből kétirányítós játékra álltunk át, nem tudtuk befejezni az akciókat ennek a fázisnak a lassú, elővételezhető támadójátéka miatt, és a védelemben addig jól működő konzekvenciák elmaradása miatt elveszítettük a mérkőzést.”
Arra, hogy elfogyott a csapat a hajrára, a kapitány így reagált: „Valóban, nagyon kevesen voltunk a mérkőzésen. Kihagytuk a ziccert is a végén, elszórtuk a labdát. Belső lövőpozícióban pedig nem maradt emberünk” – értékelt Mocsai.
Mocsai a jövőről azt mondta az MTI-nek: „Van út az olimpiára. Az biztos, hogy nehezebb dolgunk lesz, mintha kijutottunk volna a vébére, de az Európa-bajnokságon lehet úgy szerepelni, hogy elérhető lesz az olimpiai selejtezős pozíció. Amíg van remény, addig harcolni kell, nem adjuk fel a riói álmainkat!” – jelentette ki.
Boris Denic: – Akkor dőlt el a javunkra a mérkőzés, amikor Skof védett három-négy ziccert, indítottunk és egyenlítettünk. Ettől kezdve óriási lelki előnyben voltunk, a végét pedig erővel is jobban bírtuk. A szerb példán is láttuk, nem sokat jelent még a tetemesnek látszó előny sem. Összesítésben már héttel vezetett az erősebb keretű Magyarország, végül mégis mi szereztük meg a katari repülőjegyet.
FÉRFI KÉZILABDA, VB-SELEJTEZŐ, VISSZAVÁGÓ
SZLOVÉNIA–MAGYARORSZÁG 32–26 (13–16), Velenje, 2000 néző. Vezette: Kurtagic, Wetterwik (svédek)
SZLOVÉNIA: Skof – GAJIC 9 (4), Dolenec 3, Bezjak 1, GABER 3, Pucelj, L. Zvizej 3. Csere: Prost (kapus), Miklavcic 1, Bundalo, Natek 4, Bombac 2, Spiler 1, SKUBE 5.
MAGYARORSZÁG: Mikler – HARSÁNYI 4 (2), NAGY L. 6, Császár 3 (1), Zubai 2, Ilyés, IVÁNCSIK G. 4. Csere: Tatai (kapus), Schuch, Szöllősi Sz. 2, Ancsin, Vadkerti A., Putics 1, Lékai 3, Szalafai 1, Balogh Zs
Kiállítások: 6, ill. 10 perc Hétméteresek: 5/4, ill. 3/3
TOVÁBBJUTOTT: Szlovénia, 54–51-es összesítéssel
Izland, Szerbia, Németország és Norvégia is elbukta a selejtezőket
A magyar válogatotthoz hasonlóan az elmúlt időszakban szintén rendszeres világbajnoki szereplő Izland sem lesz ott a jövő év eleji katari vb-n: a szigetországiak hazai pályán 29–29-es döntetlent játszottak Bosznia-Hercegovinával, így egy góllal alulmaradtak összesítésben. A magyar játékvezetői páros, Dobrovits Csaba és Tájok Péter által dirigált mérkőzésen a szegediek távozó bosnyák légiósa, Nikola Prce ismét nagyot alkotott: az első meccsen szerzett tíz gól után ezúttal hetet vállalt magára, és újfent csapata legeredményesebb játékosa volt.
FÉRFI KÉZILABDA VB-SELEJTEZŐ, VISSZAVÁGÓK
Svédország–Románia 27–21 (15–7)
Legjobb dobók: Ekberg 8, Gottfridsson, Petersen 5-5, ill. Ghionea 7, Csepreghi, Sadoveac 4-4
Továbbjutott: Svédország, kettős győzelemmel, 52–45-ös összesítéssel
Fehéroroszország–Montenegró 30–24 (16–9)
Ld: Puhovszkij, Dz. Rutenka 7-7, Sz. Rutenka 6, ill. Melics 7
Tj: Fehéroroszország, 57–52-es összesítéssel
Izland–Bosznia-Hercegovina 29–29 (10–15)
Ld: G. V. Sigurdsson 8, Gudjónsson, Petersson 6-6, ill. Prce 7, Karacic 6
Tj: Bosznia-Hercegovina, 62–61-es összesítéssel
Macedónia–Görögország 35–23 (19–9)
Tj: Macedónia, kettős győzelemmel, 62–48-as összesítéssel
KORÁBBAN JÁTSZOTTÁK
Németország–Lengyelország 28–29 (14–11)
Ld: Gensheimer, Glandorf 7-7, ill. Bielecki 7, M. Jurecki 5
Tj: Lengyelország, kettős győzelemmel, 54–52-es összesítéssel
Csehország–Szerbia 33–21 (18–8)
Ld: Jurka, Motl 9-9, ill. Nikcsevics, Rnics 4-4
Tj: Csehország, 48–44-es összesítéssel
Litvánia–Oroszország 22–33 (13–13)
Ld: Babarskas 8, ill. Atman, Evdokimov 5-5
Tj: Oroszország, kettős győzelemmel, 63–44-es összesítéssel
Norvégia–Ausztria 28–28 (13–17)
Ld: Hansen 8, Joendal 5, ill. Bozovic, Ziura 6-6
Tj: Ausztria, 56–54-es összesítéssel
A 24-BŐL 21 VÁLOGATOTT HELYE MÁR BIZTOS
A házigazda Katar mellett Európából a címvédő Spanyolország, az Európa-bajnok Franciaország, az Eb-döntős Dánia és az év eleji kontinensviadal negyedik helyezettje, Horvátország kvalifikálta magát korábban a vb-re, a selejtezőkön keresztül most csatlakozott Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Csehország, Fehéroroszország, Lengyelország, Macedónia, Oroszország, Svédország és Szlovénia.
A seregszemlén már biztosan ott lesz az Afrika-kupa három dobogósa, Algéria, Tunézia és Egyiptom, az Ázsia-bajnokság Katar melletti másik három elődöntőse, Bahrein, Irán és az Egyesült Arab Emírségek, illetve Ausztrália, a június végi Pánamerikai Játékokról pedig három válogatott váltja meg a repülőjegyét Dohába.
A vb csoportjainak sorsolását július 20-án tartják a katari fővárosban.
(MOB/MTI)