A felkészülési támogatás nyolc évvel ezelőtti szintje és a kvalifikációs viták ellenére a pekingi eredmény túlszárnyalása, minimum hét érem, köztük két arany a magyar cél a paralimpián, amit 35–40 fős sportolói csapat igyekszik elérni a 75 nap múlva kezdődő játékokon – erről Gömöri Zsolt, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke beszélt a Digi Sport Reggeli Start című műsorában.
„Ebben a paralimpiai csapatban benne van legalább két aranyérem és az ezüstöt is pótolni kell négy év után: ragyogó vívóink vannak, Sors Tamás világcsúcstartó úszó, s minket erősít a világ egyik legjobb asztaliteniszezője, Pálos Péter is. Nem lennék elégedett a pekingi egy arany, öt bronzos eredménnyel, pótolni kell az ottani hiányosságokat: a minimum elvárás hét érem” – mondta a paralimpikonok vezetője.
„Sajnos nem javultak a felkészülési körülményeink tavasszal sem, a támogatás a nyolc évvel ezelőtti árszinten van: szeretnék 2004-es benzináron tankolni most is, mint ahogy a parasportolóink is. Volt olyan versenyző, aki éhezett, s szó szerint egy pár virslivel készült az edzéseken. Próbálunk rendkívüli műhelytámogatást adni az egyesületeknek, sajnos csak jövő héttől tudjuk folyósítani ezeket. Kaptunk azért előleget a MOB-tól a részvételhez is. Ne feledjük: nálunk a speciális felszerelések beszerzése is költséges” – beszélt a nehézségekről Gömöri.
„Az érmek, helyezések jutalmazása a MOB döntése szerint egyelőre nem nyílt, majd az olimpia után határozzák csak meg az összegeket. Szerettük volna, ha a felkészülésre többet adnak, viszont a paralimpiai eredmények javadalmazását szerintünk differenciálhatják az olimpiaiakhoz képest, csak ne érjenek kevesebbet, mint Pekingben” – tette hozzá.
A létszámról jelezte: „lezárult a paralimpiai kvalifikáció, már tudjuk a biztos résztvevő 31 magyar sportoló nevét, akik ranglistákról és eredmények alapján jutottak ki Londonba. Most a kiosztható szabad kártyákra várunk, itt még négy-öt magyar meghívóval számolhatunk, így a csapatunk napokon belül eléri végleges 35–40 fős nagyságát.”
„A rendszer nagyon szigorú és bonyolult, időnként a kvalifikációs rendszert is felülírják egyes sportágakban. Ugyanakkor a kerekesszékes vívók esetében rosszul érint minket a nemzetközi szövetség adminisztrációs hibája, jogi vitában is vagyunk velük két sportolónk fegyvernemi indulásai miatt. Változtatni kell a kvalifikációs rendszereken, ahogy az asztalitenisznél már megtörtént. Reméljük, nem a hátrányunkra” – utalt a részletekre.
„Az olimpián tízezer, a paralimpián ötezer versenyző indul Londonban. A létszám a jövőben még inkább közelíteni fog egymáshoz, ám utol később sem éri az olimpiáét, hisz a fogyatékkal sportolók elhelyezése, versenyeztetése nehezebb, bonyolultabb feladat” – mondta Gömöri Zsolt.