Már biztos továbbjutóként lépett pályára Magyarország a D-csoport záró fordulójában a férfi kézilabda világbajnokságon.
A kérdés csak az volt, hogy hányadik helyen jut a nyolcaddöntőbe. A válasz: harmadik. A kieséses szakaszban elsőként Lengyelország következik.
A vírusos betegséggel küzdő Császár Gábor nélkül játszik a magyar válogatott. Lékai gólja után, hétméterest hárított Tatai, de a róla kipattanó labdát már nem fogta meg. Az algériaiak nyitott, míg a magyarok hatos falas védekezéssel kezdtek. Ez az agresszív, nyitott védekezés nem a kedvence a magyaroknak, de befutásokkal és egyéni betörésekkel emberhátrányban is előnybe kerültek. Tatai több remek védést mutatott be, de a 15. percben döntetlen volt az állás. A félidő hajráját viszont már négygólos veztésből kezdték, végül hatgólos előnnyel zárták a türelmes játékot bemutató magyarok.
Mikler váltotta a remekül védő Tatait a kapuban, és szintén egy szép védéssel kezdett. Támadásban Szöllősit "tömték" labdákkal társai, aki gólra váltotta helyzeteit. A 40. percben kettős emberhátrányba kerültek Lékaiék, amelyre az algériaiak félpályás letámadással reagáltak, de ez sem használt. Az érkező Ancsin bombáival 23-16-re vezettek a magyarok a 45. percben. Lassan minden magyar lehetőséget kapott, jobbszélre a hajrára Krivokapics érkezett. Közben az algériaiak egy kicsit közelebb zárkóztak, de ez nem jelentett jelentős változást a játékban. A legvégén a magyarok már csak a meccs lefújását várták, miközben az ellenfél kozmetikázott.
A meccs legjobbjának Ancsin Gábort választották.
„A mai mérkőzésnek nagy tétje volt, hiszen az első két meccsen eldöntöttük a továbbjutást; úgy érzem, ez túl korai volt, ezért Algéria ellen győznünk kellett, hogy magabiztosan zárjuk a csoportküzdelmeket – mondta Mocsai Lajos.
– Készültünk a nyitott védelem ellen, és gyorsan a magunk javára fordítottuk a mérkőzést, hamar többgólos előnyt szereztünk. Algéria köztudottan kellemetlen ellenfél, mélységben tagolt védekezéssel, nehéz ellene végigvinni a támadókombinációkat, ám nekünk ez a találkozó jelentős részében sikerült. Az ellenfél rendkívül motivált volt a nagy tét miatt, azt gondolom, hogy a mérkőzés jelentős részében nagy küzdelem folyt a pályán. Ezzel együtt kifejezetten sportszerű meccset játszottunk.”
A kapitány igyekezett egyetlen játékosát sem túlterhelni a nyolcaddöntő előtt.
„Az előny birtokában igyekeztünk úgy versenyeztetni a csapatot, hogy egy félidőnél többet senki se töltsön a pályán – nyilatkozta a szakvezető, aki a hétfőn következő meccsről is beszélt. – A szóba jöhető ellenfelek közül Lengyelország a legerősebb és a legnagyobb nemzetközi tapasztalattal rendelkező együttes. A lebonyolításból adódóan nekünk egy utunk volt, hogy tisztességesen, becsületesen végigjátsszuk az utolsó csoportmérkőzést. Győzelemre játszottunk, és meg is nyertük a csatát. Minden erőnkkel arra kell készülnünk, hogy vékonyabb játékosállománnyal, de óriási ambícióval és akaraterővel meg tudjuk nyerni a következő mérkőzést.”
Tatai Péter (a képen) az első félidőben állt a magyar kapuban, 56 százalékos teljesítménye nagyban hozzájárult a magabiztos vezetéshez a szünetre. A kapus elégedett volt a csapat hozzáállásával.
„Úgy mentünk neki a mérkőzésnek, ahogy vártam. Az elején kicsit be kellett melegednünk, az első félidő közepétől bele is jöttünk. A végén viszont kicsit hamar kiengedtünk – nyilatkozta Tatai, aki azt is elárulta a Nemzeti Sport Online-nak, hogy a félidei kapuscserét Mikler Rolanddal előre elhatározta a szövetségi kapitány.
– Mindenképp cserélni akartunk, hogy mindketten játékban legyünk. Fontos meccs volt, amelyen a keret minden tagja kitett magáért, mi ketten is.”
Lékai Máténak (a képen) nem először kellett tamponálni az orrát a világbajnokság alatt, a szlovén Celje játékosa még az utolsó felkészülési mérkőzésen összefejelt Szöllősi Szabolccsal, és azóta elég egy kis ütközés, hogy vérezni kezdjen az orra.
„Az első játékrészben jól játszottunk, a másodikban már kevésbé. A végén új felállást is kipróbáltunk, és ekkor kicsit fogyott az előnyünk” – értékelt a mérkőzés után a „bekötözött” Lékai, aki Császár Gábor betegsége miatt ezúttal több szerepet kapott irányítóként. Saját teljesítményével nem volt teljesen megelégedve: „Voltak hibáim, ezeken próbálok mihamarabb javítani, és legközelebb hatvan percig egyenletesen jól teljesíteni.”
„Kötelező győzelem volt – mondta Nagy László a lefújás után. – Az egész meccset kontroll alatt tartottuk, és mindenkinek lehetősége volt, hogy pályára lépjen. Lehetett volna még jobb a teljesítményünk, egy idő után talán már kicsit kiengedtünk, és tartalékoltunk is az előttünk álló feladatokra.”
A második félidőben lehetőséghez jutó és rövid idő alatt öt gólt szerző Ancsin Gábor kivívta a Madridba látogató magyar szurkolók elismerését. Az átlövő szerint a nyolcaddöntő előtt a csapatnak szüksége volt a győzelemre: „Nagyon fontos volt ez a mérkőzés számunkra. Nagyon örülök, hogy sikerült megszerezni a két pontot, így nagyobb önbizalommal tudunk készülni a lengyelek ellen. Remélem, hogy a hibáinkat majd ki tudjuk javítani, és jó játékkal be tudunk jutni a nyolc közé” – mondta Ancsin.
Szalah Busekriu algériai szövetségi kapitány elismerően nyilatkozott a mieink meggyőző játékáról, amivel a csapata még emberelőnyben sem nagyon tudott mit kezdeni.
„Gratulálok a magyar válogatottnak, amely erősebb és jobb csapat, amit az olimpiai negyedik helyezése is jelez – nyilatkozta a szakvezető. – Az egy egy elleni játékban a magyarok fölénk kerekedtek, a hat hat elleni, sőt, a hat öt elleni felállásban is óriási ellenállásra késztettek minket.”
„Kilencven százalékban kiszámítható volt, hogy a lengyelekkel találkozunk a nyolcaddöntőben – nyilatkozta a Sport Tv-nek a mérkőzés után Mocsai Lajos.
– Borzalmasan erősek, visszanyúltak a világbajnoki bronzérmes csapatukhoz. Abszolút becsületesen, a tisztesség útján haladunk, ezzel a nehezebb ágra kerültünk. Hosszú távon azonban a tisztesség és a becsületesség megéri. Hiányos a lebonyolítási rendszer, amin viszont a sportág vezetőinek mindenképp el kell gondolkodniuk.”
eredmények:
Férfi vb, D-csoport, 5. forduló:
MAGYARORSZÁG-ALGÉRIA 29-26 (14-8), Madrid, játékvezetők: Nakevszki,Nikolov (macedónok)
MAGYARORSZÁG: Mikler, Tatai (kapusok), Ancsin 5, Harsányi 5 (2), Iváncsik G. 1, Krivokapics 1, Lékai 5, Mocsai 1, Nagy K. 4, Nagy L. 3, Putic, Schuch, Szöllősi 2, Vadkerti 1, Zubai 1
ALGÉRIA: Kerbouche, Bousmal (kapusok), Benali 2 (2), Berkous 6, Berriah, Boudrali 1, Boultif 2, O. Chehbour 3, R. Chehbour 3, Cheikh, Daoud 5, Hamoud, Kaabeche, Mokrani, Rahim 1, Zouaoui 2 (1)
Kiállítások: 12, ill. 12 perc. Hétméteresek: 2/2, ill. 4/3.
Egyiptom-Ausztrália 39-14 (25-8)
Spanyolország-Horvátország 25-27 (13-15)
A csoport végeredménye: 1.Horvátország (148-99) 10, 2.Spanyolország (160-98) 8, 3.Magyarország (147-120) 6, 4.Egyiptom (130-123) 3, 5.Algéria (123-126) 3, 6.Ausztrália (66-208)
C csoport:
Fehéroroszország-Szaúd-Arábia 33-15 (18-5)
Lengyelország-Dél-Korea 33-25 (18-11)
Szerbia-Szlovénia 31-33 (16-19)
A csoport végeredménye: 1.Szlovénia (151-130) 10, 2.Lengyelország (134-110) 8, 3.Szerbia (150-128) 6, 4.Fehéroroszország (135-120) 4, 5.Szaúd-Arábia (95-145) 2, 6.Dél-Korea (116-148)
A vb további programja:
Egyenes kieséses szakasz (nyolcaddöntő)
Vasárnap:
15:45 Németország-Macedónia (Nyolcaddöntő 6.)
17:30 Brazília-Oroszország (nyolcaddöntő 7.)
20:15 Izland-Franciaország (Nyolcaddöntő 3.)
20:15 Dánia-Tunézia (Nyolcaddöntő 1.)
Hétfő:
13:15 Argentína-Katar (Elnöki Kupa, 17-20. helyért)
15:30 Szaúd-Arábia-Algéria (Elnöki Kupa, 17-20. helyért)
17:45 Montenegró-Chile (Elnöki Kupa, 21-24. helyért)
20:00 Dél-Korea-Ausztrália (Elnöki Kupa, 21-24. helyért)
19:00 Szerbia-Spanyolország (Nyolcaddöntő 5.)
19:00 vagy 21:30 Horvátország-Fehéroroszország (Nyolcaddöntő 4.)
19:00 vagy 21:30 Magyarország-Lengyelország (Nyolcaddöntő 2.)
21:30 Szlovénia-Egyiptom (Nyolcaddöntő 8.)
(Forrás: NSO, kezi.hu, fotók: Kovács Anikó)