Megérkezett Újvidékre a női kézilabda-válogatott

Megérkezett Újvidékre a női kézilabda-válogatott

2013. 12. 06.
Megosztás

Csütörtökön délben megérkezett Újvidékre, a világbajnokság D csoportjának helyszínére a magyar női kézilabda-válogatott.

A küldöttség főhadiszállása az elöző évről már jól ismert Park szálló. Hajdu János szövetségi kapitány késő délután már edzést vezényelt a csapatnak. A vb-re 16 játékos nevezhető, a keretben jelenleg 18-an vannak, és mindenki kiutazott a tornára.

A válogatott szombaton kezd a vb-n. Először Csehország, december 9-én Tunézia, 10-én Ausztrália, 12-én Románia, 13-án pedig Németország lesz az ellenfél. A csoportból a legjobb négy jut a nyolcaddöntőbe.
Az elnökség a negyeddöntőbe jutást tűzte ki célul, míg a játékosok bíznak benne, hogy - akárcsak a bronzéremmel zárult tavalyi Eb-n - dobogóra állhatnak.

A román kapitány a mieinket tartja csoportfavoritnak

A román női kézilabda-válogatott 17 játékossal utazott el a holnap kezdődő szerbiai világbajnokságra, így Gheorghe Tadici szövetségi kapitánynak – bár csak 16 játékost lehet nevezni – nőttek a variációs lehetőségei, hiszen a folytatásban könnyedén élhet a csere lehetőségével.

A régi-új román kapitány a Prosportnak adott interjúban arról beszélt, hogy ha jó formában van a csapata, akkor szerinte bármelyik riválissal felveheti a versenyt, és szerinte mintegy 12 válogatott az, amely pályázhat a legjobb négy közé jutásra. Tadici elárulta, hogy a taktikájukat a tunéziaiak és a csehek elleni meccsre hegyezték ki, de a magyarok és a németek ellen is pontszerzésre készülnek.

„Minden ott kezdődik, hogy az első meccsen Tunéziát le kell győzni. A csehek is nagyon veszélyesek, ugyanakkor megpróbálunk Németország és Magyarország ellen is pontot szerezni, ami segíthet a csoport élén végezni, hogy aztán kedvezőbb helyzetből vágjunk neki az egyenes kieséses szakasznak. Úgy gondolom, hogy a csoport favoritja – különösen azzal, hogy Zácsik [Szandra] és Triscsuk [Krisztina] is játszhat – Magyarország. Minden posztra két hasonló tudású játékosuk vannak, és nagyok a variációs lehetőségeik” – fogalmazott Tadici, aki elmondta, a szövetség nem határozott meg a román csapat számára különösebb célt, ám a kapitány az interjúban kijelentette, az 1–6. helyezés valamelyikével lenne elégedett.

Vb szabályok: kettőt lehet cserélni; mi rangsorol?

A Nemzetközi Kézilabda-szövetség szabályzata az alábbiakról rendelkezik a 2013. december 6. és 22. között sorra kerülő női világbajnokság kapcsán. A mérkőzésekre 16 játékos nevezhető be. A csapatok legfeljebb 16 fős keretét a december 7-i technikai értekezleten kell véglegesíteni. A világbajnokság ideje alatt összesen két cserére van lehetőség, a torna során bármikor. Játékost becserélni a 28 fős keret játékosai közül lehetséges. A cserét legkésőbb az adott mérkőzésnapon, reggel 9 óráig kell bejelenteni az IHF versenyigazgatóságának.

A világbajnokságon a mérkőzések szünetei 15 perc hosszúságúak. A világbajnokságon mérkőzésenként a csapatok legfeljebb három alkalommal kérhetnek időt. Egy félidőn belül két időkérésre csak akkor van lehetőség, amennyiben a félidőn belüli első időkérés az adott félidő 25. percének végéig megtörtént. Hosszabbítás esetén nincs lehetőség időkérésre.

A csoportok első négy-négy helyezettje jut a nyolcaddöntőbe, a legjobb 16 közé. A csoportok 5-6. helyezettjei az Elnöki Kupában (17-24. helyért) lépnek pályára.

A csoportmérkőzések végén, azonos pontszám esetén a csoport végeredményét az alábbiak szerint állapítják meg:

– az azonos pontszámot elérő csapatok egymás ellen szerzett pontjainak száma
– az azonos pontszámot elérő csapatok egymás elleni mérkőzésein elért jobb gólkülönbség
– az azonos pontszámot elérő csapatok egymás elleni mérkőzésein elért több szerzett gól
– a csoportmérkőzéseken elért jobb gólkülönbség
– a csoportmérkőzéseken szerzett több gól
– sorsolás

A csoportmérkőzések befejezéséig azonos pontszám esetén a gólkülönbség rangsorol a csapatok között.

A nyolcaddöntőkben, a negyeddöntőkben, az elődöntőkben, a 3. helyért és a döntőben, amennyiben a rendes játékidő döntetlennel zárul, öt perc szünetet követően 2x5 perc hosszabbítás következik, a hosszabbítás félidői között egy perc szünettel. Amennyiben ezt követően is döntetlen az állás, öt perc szünetet követően újabb 2x5 perc hosszabbítás következik, a második hosszabbítás félidői között egy perc szünettel. Amennyiben a mérkőzés a 2. hosszabbításban sem dől el, hétméteres-dobások döntenek. A hétméteres-dobások során a csapatok 5-5 hétméterest dobnak felváltva, egészen addig, amíg a párbaj sorsa el nem dől. Amennyiben az állás 5-5 hétméterest követően is döntetlen, a csapatok 1-1 hétméterest dobva folytatják a párbajt annak eldőléséig.

Az 5–8. helyezések eldöntése:

A negyeddöntők vesztesei között a csapatok által a csoportkörben a csoport másik három továbbjutója ellen szerzett pontok száma rangsorol. Azonos pontszám esetén a csoport másik három továbbjutója elleni gólkülönbség, majd több lőtt gól rangsorol. Amennyiben ez sem dönt, az a csapat ér el jobb helyezést, amelynek csoportellenfele előkelőbb helyezést ér el a világbajnokságon (pl. ha két csapat között nincs döntés, ám egyik a világbajnokságot később megnyerő csapattal volt azonos csoportban, úgy az a csapat ér el jobb helyezést; ha két olyan csapat között nincs döntés, amely azonos csoportból érkezett, a csoport legjobb helyezést elérő csapata elleni mérkőzésen elért jobb eredmény dönt).

A 9–16. helyezések eldöntése:

A nyolcaddöntők vesztesei között a csapatok által a csoportkörben a csoport másik három továbbjutója ellen szerzett pontok száma rangsorol. Azonos pontszám esetén a csoport másik három továbbjutója elleni gólkülönbség, majd több lőtt gól rangsorol. Amennyiben ez sem dönt, az a csapat ér el jobb helyezést, amelynek csoportellenfele előkelőbb helyezést ér el a világbajnokságon (pl. ha két csapat között nincs döntés, ám egyik a világbajnokságot később megnyerő csapattal volt azonos csoportban, úgy az a csapat ér el jobb helyezést; ha két olyan csapat között nincs döntés, amely azonos csoportból érkezett, a csoport legjobb helyezést elérő csapata elleni mérkőzésen elért jobb eredmény dönt).

(Forrás: NSO)