Az elit sportolóknál megfigyelhető mentális rendellenességekről és azok tüneteiről szóló tanulmányt a British Journal of Sports Medicine (BJSM) folyóiratban tették közzé.
„A mentális rendellenességek káros hatással lehetnek a teljesítményre, és növelik a fizikai sérülések kockázatát. (…) Nincs bizonyíték, ami azt mutatná, hogy a tünetek gyakoribbak lennének az elit sportolókat tekintve, de becslések szerint szignifikáns azoknak a sportolóknak a száma, akikre befolyással volt karrierjük valamely pontján” – nyilatkozta Prof. Uğur Erdener, a bizottság elnöke.
Emiatt hívták életre azt a csapatot, akik mélységében vizsgálták a rendellenességek és szimptómák sorát. „A 20 szakértőből álló, földrajzi és professzionális sokféleséget kifejező csoport felelt a projekt megvalósulásáért” – indokolta a NOB egészségügyi igazgatója, dr. Richard Budgett. „A csapatban volt pszichiáter, pszichológus, sportoló és sportegészségügyi szakember is. A különböző hátterük és tudások kulcsfontosságú szerepet játszott a tanulmány kidolgozását tekintve, mivel ez egy igen komplex problémával néztek szembe.”
A jelentés számos témát érint, így például a mentális egészségügyi rendellenességek elterjedtségét, a poszt-traumás stresszt, szorongást, szerencsejátékot és más függőségeket, vagy a bipoláris zavarokat. Emellett vizsgálta azokat a határokat, amik meggátolják az élsportolókat a mentális egészségük forrásaihoz való hozzáférésben, miközben olyan sportközeget építenek, ami támogatja a mentális jólétet és rugalmasságot.
A mentális egészség az olimpiai sportban az áprilisban megrendezésre került Nemzetközi Sportolói Fórumon is fontos téma volt, emellett jó alkalomnak ígérkezett arra, hogy a sportolók véleménye is meghallgatásra kerüljön.
(Forrás: olympic.org)