Merkely professzor teherbírása a sportolók szerint is elképesztő

Merkely professzor teherbírása a sportolók szerint is elképesztő

2019. 02. 06.
Megosztás


Van úgy, hogy két napra való munka elvégzése után tér nyugovóra, ehhez képest 5-6 óra alvással is beéri dr. Merkely Béla professzor, a Semmelweis Egyetem rektora, a Városmajori Szív- és Érsebészeti Klinika igazgatója, aki hajnalonként teniszezik, más napokon pedig esténként vízilabdázni jár. A „Szívember" hároméves korában kezdett el sportolni, úszóként vagy vízilabdázóként talán jegyezték is volna a nevét, ha nem kezd el bajlódni a fülével, amire a vizessportok csak „ráerősítettek". Tizenhatévesen átnyergelt a tornára, a Táncsics gimnázium sulicsapatában testnevelőtanár édesapja volt az edzője. Az SzPress Sporthírszolgálat interjúja a MOB Orvosi Bizottságának tagjával.

Az orvosegyetemi tanulmányait csupa kitűnővel fejezte be, tudását az óta is folyamatosan gyarapítja, tanul és tanít, tanulmányokat ír, munkásságát Magyar Érdemrend Középkereszt kitüntetéssel ismerték el, a Főváros pedig díszpolgári címet adományozott a ranglétrán egyre csak felfelé tartó professzornak. Sportkörökben az a mondás járja, hogy a versenyzők és játékosok egyik része legalább egyszer már felkereste a városmajori klinikán, a másik pedig éppen sorszámot húz nála: vagy a panaszával, vagy azért, hogy szűrővizsgálaton vegyen részt.

A Semmelweis Egyetem első emberének teherbírása a sportolók szerint is elképesztő. Egyszerre a szakma virtuóza, szervező és menedzser, munkahelyén pedig igazi csapatjátékos.

„Volt tíz olyan évem, amikor előbb a sok tanulás, majd a sokasodó munkahelyi feladataim ellátása mellett alig-alig jutott időm a mozgásra. Szép lassan fel is szedtem 15-20 kilót, ezzel együtt a jó kondim is elpárolgott. Ennek aztán rossz vége is lehetett volna, ha dr. Koller Ákos professzor barátom, az egykori OB I-es vízlabdázó nem vesz rá arra, hogy kezdjek el újra pólózni. Nem sokkal később megalakult a Semmelweis Egyetem csapata, amely a második vonal „B" osztályában szerepel. Hetente két-három alkalommal tudunk edzeni, a nálam fiatalabbak a húzóemberek, magamat erős cserejátékosként szoktam emlegetni. Ennek a jó társaságnak a tagjaira épült a 2017-es FINA Vizes világbajnokság orvosegészségügyi csapata, amelynek felépítésével, majd a vezetésével annak idején engem bíztak meg" – nyilatkozta Merkely professzor az SzPress Hírszolgálatnak.

A rengeteget dolgozó és aránytalanul keveset alvó klinikaigazgató természetesen nem csak a pacienseit, hanem magát is rendszeresen ellenőrzi. Elégedett lehet az eredményekkel, csak akkor húzza össze a szemöldökét, ha mérleg nem azt a testsúlyát mutatja, amit szeretne.

„A póló mellett a másik nagy szerelmem a tenisz, ami kora reggel jó kikapcsolódást jelent, amellett komoly zsírégetést is eredményez. Edzőm is van, aki jól adagolja a terhelést, és már eddig is sokat javított a technikámon. Fokoznám még a tempót, de a sport önmagában még nem megoldás a felesleges kilók eltávolítására. Most éppen azon fáradozok, hogy miként is tudnám még jobban optimalizálni a kalóriabevitel mértékét, mert ha sok a feszültség, kirívóan magas a lelki teher, hajlamos az ember egy kis kulináris kicsapongásra..."

Merkely professzor és munkatársai évente félezernél is több sportoló szűrővizsgálatát végzik el, de részt vesznek annak az orvosi háttérnek a biztosításában is, amelynek egyik célja a legális teljesítményfokozás eszközeinek kiaknázása. Válogatott úszók, első vonalbeli vízilabdázók egymásnak adják a kilincset a klinikán, akadnak köztük tizenévesek, de a sportágak nagy öregjei is, utóbbiak közül sokan szorulnak komolyabb orvosi beavatkozásra.

(SzPress Sporthírszolgálat/Szalay Péter)