A Nemzetközi Olimpiai Bizottság üdvözli az Egészségügyi Világszervezetnek a fizikai aktivitás és az ülő életmód kapcsolatát vizsgáló új irányvonalát.
Az útmutatót azért fejlesztette ki a WHO, hogy a nemzetek evidencián alapuló nemzeti egészségügyi politikát tudjanak bevezetni világszerte. A dokumentum mindemellett ajánlásokat is tesz az ülő életmód és annak egészségügyi következményeire vonatkozóan.
Az iránymutatásban megjegyzik, körülbelül 4-5 millió haláleset elkerülhető lenne, ha a globális lakosság többet mozogna, így a felnőttek számára heti 150-300 perc mérsékelt aerob mozgás, míg gyermekek és serdülőkorú gyermekek számára napi 60 perc mérsékelt aerob mozgás javasolt.
Az írásban kifejezett figyelmet fordítanak a fizikai aktivitás a szívre, testre és elmére gyakorolt jótékony hatására, amelynek köszönhetően megelőzhető és könnyebben kezelhető a szív és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség és a rák. Utóbbi a halálesetek majdnem háromnegyedéért tehető felelőssé világszerte. Mindemellett a mozgás csökkenti a depresszió és a szorongás tüneteit, serkenti a gondolkodást, tanulást és jólétet.
Az olimpiai mozgalom tervrajzaként szolgáló Olympic Agenda 2020 reformprogram is szorgalmazza a rendszeresebb mozgást; ennek egyik állomásaként a NOB, a WHO és az ENSZ közös kampányt is indított.
Az eredeti tudományos irat itt érhető el.
(olympic.org, fotó: Getty Images)