MOB-vezetők az „Olimpiai értékelés és vitafórumon”

MOB-vezetők az „Olimpiai értékelés és vitafórumon”

2016. 10. 07.
Megosztás


Az edzőket is képezni és továbbképezni kell – mondta Schmitt Pál a Magyar Edzők Társasága „Olimpiai értékelés és vitafórum” című rendezvényén csütörtökön, amelyen ott volt Szabó Bence, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára, valamint Fábián László, a MOB sportigazgatója, a riói Magyar Csapat vezetője. Az előadók magyar szempontból mind sikeresnek ítélték a riói olimpiát.

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) tiszteletbeli elnöke, a NOB magyar tagja szerint az edzők „aranyat tojó tyúkok”, akiket minden körülmények között meg kell védeni. Egyértelműen sikeresnek minősítette a magyar sport olimpiai szereplését, mert a hatalmas versengésben is képes volt 21 sportágban megszerezni a részvétel jogát - derül ki a jochapress.hu tudósításából. Azt is nyomatékosította, hogy minden edző köteles igénybe venni a szaktudományok nyújtotta segítséget. Példaként említette Kulcsár Győzőt, aki 68 évesen is képes volt beülni a TF-en a hallgatók közé egy minősítés megszerzéséért.

„Ma, 76 évesen pedig elfogadja a tudományok kínálta segítségeket, így tett Szász Emese felkészítése során is” – hangsúlyozta Schmitt Pál utalva az első riói magyar aranyérmesre.

Hozzátette: a fiatal és idősebb edzőknek együtt kell dolgozniuk a tudományos ismeretek felhasználásával. Az élversenyzők ma már az emberi teljesítőképesség felső határát közelítik, a sikerekhez elengedhetetlenül szükség van a csapatmunkára. A nagy mágusok ideje végérvényesen lejárt - emelte ki.

Schmitt Pál kényes kérdésként említette az edzők „csereberéjét”, a magyar vagy külföldi edzőt alkalmazzunk témáját is, majd szembeállította néhány sportág ígéretét és az elért eredményeiket.

Beszélt a magyar sportba 2013 óta beáramlott 24 milliárd forintról is, hozzátéve, hogy három év alatt nem lehet csodát tenni, meg kell várni ennek a finanszírozásnak a gyümölcsét. Végül visszatért a legfontosabbnak tartott témájához, az edzőkérdéshez.

„Arccal az edzők felé! Az edző a siker letéteményese. Az edzőt képeznünk és továbbképeznünk kell, anyagilag meg kell becsülnünk és példaképül kell állítanunk őket a versenyzők elé. Ez nagyon szép és felelősségteljes feladat. Ehhez kívánok sok sikert!” – zárta beszédét.

A vitaindítót követően Szabó Bence, a MOB főtitkára beszélt, majd Fábián László sportigazgató tartott elemzést. A két sportvezető hangsúlyozta, hogy a Magyar Olimpiai Csapat összességében eleget tett az elvárásoknak, hiszen országunk a nemzetek közötti éremtáblázaton a 12. helyen zárt, és sportolóink fegyelmezetten, doppingtól mentesen vettek részt a játékokon, továbbá az is cél volt, hogy 22-25 sportágban, és ezek minél több versenyszámában szerezzük meg a részvételi jogosultságot - ez is sikerült. A XXXI. Nyári Olimpiai Játékokat 31 sportág 306 versenyszámában rendezték meg. A magyar csapat 21 sportág 114 versenyszámában állt rajthoz. A játékokon 207 ország 10.293 sportoló vett részt, hazánk 160 versenyzővel (94 férfi, 66 nő) képviseltette magát. Sportolóink 15 érmet és további 10 helyezést szereztek. Az összesen 25 darab 1-6. helyezés 110 olimpiai pontot ér. Magyarország a nemzetközi éremtáblázaton a 12. míg a ponttáblázaton a 16. helyet foglalja el. A szomszédos országok mindegyikét megelőztük.

Fábián László elmondta, hogy a MOB a közelmúltban készítette el a szervezet elmúlt négyévi munkáját bemutató kiadványt „Londontól Rióig” címmel, majd elemzésében bemutatta az olimpia előtti terveket és a megvalósult tényeket sportági bontásban. Kitért az utolsó három olimpia összehasonlítására és az eredményes hazai sportágak trendjére is. Hangsúlyozta: a végleges riói értékelés még nem készülhetett el, mert a szeptember 30-i határidő ellenére számos szakszövetség még nem adta le önértékelő zárójelentését.

A riói csapatvezető emlékeztetett: a hagyományosan legeredményesebb három sportágunk, az úszás, a kajak-kenu és a vívás most is messze kiemelkedett a sportágak közül. A londoni olimpián mutatott teljesítményét az érmek és a megszerezett pontszámok tekintetében a vívás lényegesen, az úszás kisebb mértékben meghaladta, a kajak-kenu viszont elmaradt tőle. Sajnálatos módon több sportágunk is elmaradt az általa tervezett eredményességtől. Az aranyérmek, az érmek, a pontszerző helyezéseket összehasonlítva az aranyérmek számában sikerült megismételni a londoni eredményt. Az érmek tekintetében a pekingi szereplést meghaladtuk, de a londonitól három éremmel elmaradtunk, a pontszerző helyezések száma a londoni és a pekingi szereplésnél is kedvezőtlenebből alakult.

A Testnevelési Egyetem rektora, Mocsai Lajos hozzászólalásában elmondta: a tudományos alapossággal végzendő edzői csapatmunka elengedhetetlen. Medvegy Iván, a MOB korábbi sportszakmai főmunkatársa is ismertette elemzéseit. A hallgatóság soraiban ott ült többek között a háromszoros olimpiai bajnok Storcz Botond, valamint a legeredményesebb magyar kajakedző, Fábiánné Rozsnyói Katalin és a világbajnok, olimpiai bronzérmes úszó, jelenlegi szövetségi kapitány, Hargitay András is.

(MOB/MTI)