Módós Péter megnyerte bronzmérkőzését, így harmadikként zárt a kötöttfogásúak 55 kg-os súlycsoportjában a budapesti birkózó-világbajnokságon.
A londoni olimpia bronzérmese hatalmas lelkierőről tanúbizonyságot téve hárompontos hátrányról fordított, és győzte le 7-3-ra az Universiade-bajnok orosz Ivan Tatarinovot. Módosnak a sikerével az Eb-érmei - egy ezüst és két bronz -, valamint olimpiai bronza mellé immár vb-ről is van medálja.
A meccs meddő tusakodással indult, de mivel az orosz tűnt aktívabbnak, a bíró megintette a 25 éves szigetvári versenyzőt, ami azt jelentette, hogy térdelő helyzetbe kényszerült. Tatarinov ezt egy billentéssel használta ki (0-2), majd a szünetig biztosan őrizte előnyét.
A folytatásban továbbra sem talált fogást riválisán a magyar birkózó, akit azért érintettek kedvezőtlenül a szabályváltozások, mert ő mindig is földharcban volt erős, álló helyzetből viszont nem mindig jut el oda, hogy ledöntse ellenfelét, és így kedvenc akcióját, a pörgetést alkalmazhassa. Ez sokáig most is így volt, ráadásul az újabb intése már nem parterhelyzetet, hanem pontot eredményezett Tatarinovnak. Később viszont a mérkőzésvezető az oroszt is passzívnak ítélte, így Módos előtt ott volt az alkalom, hogy megvillantsa tudását, de meglepetésre nem élt a lehetőséggel, és innentől rendkívül nehéz helyzetben volt.
A vállsérüléséből felépült magyar azonban még elszántabban küzdött, nagy lendülettel ledöntötte Tatarinovot, és utána már nem kegyelmezett neki, mivel a földön kétszer megpörgette, majd billentéssel 7-3-ra elhúzott. Állásból pedig már csak arra figyelt, hogy megőrizze előnyét.
"Óriási öröm számomra, hogy hazai közönség előtt sikerült megszereznem az első világbajnoki érmemet. Ez igazi áttörés lehet a karrieremben. Fejben sokszor lejátszottam, hogy viszem majd földre az oroszt. Éreztem a második félidőben, hogy elfáradt, és ezt kihasználva sikerült levinni" - mondta boldogan Módos.
"Ült a taktika, amit megbeszéltünk a mérkőzés előtt" - értékelt Struhács György, a kötöttfogásúak szövetségi kapitánya.
- 0-3-nál sem aggódtam, a kulcs a lelkierő volt, igazi Csonti-akció volt, ahogy földre vitte, onnantól pedig már nem volt kérdés, hogy megcsinálja az akciókat, és megnyeri a meccset. Példát mutatott abból, hogyan kell felállni egy mérkőzés közben."
Módos nagyon nehéz mérkőzéseken jutott a nyolc közé, ugyanis előbb az iráni Mohamed Faghiri ellen vert helyzetben volt, amikor második hárompontos akcióját bemutatva fordított és nyert technikai tussal, majd a norvég Thomas Rönningennel szemben 2-2-es döntetlennel jutott tovább úgy, hogy ő csinálta az utolsó értékelhető akciót.
A negyeddöntőben aztán a jóval pihentebb, későbbi győztes észak-koreai Jun Von Csol kihasználta frissességét és nagyon hamar technikai tusgyőzelmét eredményező hétpontos előnyre tett szert. A 25 éves szigetvári birkózó azonban folytathatta szereplését a vigaszágon, mivel ázsiai riválisa a fináléba jutott. Módos könnyedén, két hárompontos akciójával technikai tussal múlta felül a horvát Ivan Lizatovicot.
A női szakág utolsó két képviselője nem járt szerencsével, a 67 kilós Godó Kitti és a 72 kg-os Németh Zsanett is kikapott első, 16 közé jutásért rendezett találkozóján.
A Vasas hallássérült versenyzőjét rögtön az első párban szőnyegre szólították az idei Európa-bajnokságon bronzérmes Aline Focken ellen. Az első fél percben csak keresték a fogást a felek, aztán a német birkózó ráérzett Godó gyenge pontjára és a szünetig két, lábra támadásból elért mögékerüléssel négypontos előnyt szerzett. A folytatásban Godónak sikerült szépítenie, miután ledöntötte riválisát (2-4), de a hátralévő másfél percben továbbra sem találta vetélytársa gyors, lábra indított akcióinak ellenszerét, így végül 8-2-es vereséget szenvedett.
Nem sokkal később a mindössze 19 esztendős Németh Zsanett is hasonlóképpen simán kikapott, noha egy ideig még vezetett is. A kadett világbajnok a junior Eb-n aranyérmes, az idei felnőtt kontinensviadalon pedig ötödik észt Epp Maével találkozott. Az első menetben még kiválóan tartotta magát Németh, sőt, riválisa passzivitásért kapott intése miatt 1-0-ra vezetett. A folytatásban is magabiztosnak tűnt, szép akciót indított, szinte már megemelte ellenfelét, hogy eldobja, de az kibújt a szorításból és megkontrázva a támadást, ő került ellenfele mögé (1-2). Ez olyannyira megzavarta a magyar birkózót, hogy Mae szinte azonnal ledöntötte őt, aztán orsóba fogva a lábát meg is pörgette (1-6). Ezt követően állásból folytatták a küzdőfelek, de pár másodperccel később technikai tussal véget is ért a meccs, mivel az észt kihajította a szőnyegről Németh Zsanettet (1-9).
Később legyőzőjük is vereséget szenvedett, így mindketten kiestek.
Módos a magyar csapat negyedik dobogós helyezését érte el a budapesti vb-n, ugyanis kedden a szabadfogású Veréb István lett harmadik, csütörtökön pedig a nőknél Sastin Marianna első, míg Barka Emese szintén harmadik lett.
Az ötödik versenynapon észak-koreai, kínai és ukrán aranyérem született. Óriási meglepetéssel zárult a női viadal. A 72 kg döntőjében a kínai Zhang Fenliu két vállra fektette a londoni olimpiai bajnokot, az orosz Natalja Vorobjovát. Már 5-0-ra vezetett az orosz a fináléban mintegy fél perccel a vége előtt, amikor a kínai Zhang hídba forgatta és két vállra fektette. A női birkózás hét aranyérme négy országba jutott. Hármat nyert Japán, kettőt Kína, egy-egyet pedig Ukrajna és Magyarország.
Birkózó világbajnokság, Budapest
Magyar eredmények:
Férfiak:
Kötöttfogás
55 kg:
1. forduló: Módos Péter–Fagiri (iráni) 10:8-nál tus
2. forduló: Módos Péter - Rönningen (norvég) 2-2 utolsó pontokkal
Nyolcaddöntő: Módos Péter - Jun Von Csol 0:7-nél technikai tus
A vigaszág
1. forduló: Módos–Lizatovic (horvát) 6:0-nál technikai tussal
A 3. helyért: Módos Péter - Tatarinov (orosz) 7:3
Nők:
67 kg: (16 közé jutásért)
Godó Kitti - Aline Focken (francia) 2:8
72 kg: (16 közé jutásért)
Németh Zsanett - Epp Mae (észt) 1:9
Végeredmények:
Férfiak:
kötöttfogás
55 kg, világbajnok: Jun Von Csol (Koreai NDK), 2. Csoj Gjudzsin (Koreai Köztársaság), 3. MÓDOS PÉTER és Roman Amojan (Örményország)
a döntőben: Jun-Csoj 4-3
Nők:
67 kg, vb: Alina Sztadnyik-Mahinyia (Ukrajna), 2. Stacie Anaka (Kanada), 3. Nasanburmaa Ochirbat (Mongólia) és Doso Szara (Japán),...16.Godó Kitti
a döntőben: Sztadnyik-Mahinyia - Anaka tusgyőzelem
72 kg, vb: Csang Feng-liu (Kína), 2. Natalija Vorobjeva (Oroszország), 3. Adeline Maria Gray (Egyesült Államok) és Burmaa Ochirbat (Mongólia,...16.Németh Zsanett
a döntőben: Csang Feng-liu - Vorobjeva tusgyőzelem
Felemásra sikerült a magyarok sorsolása
Sorsolás: 60 kg 84 kg 96 kg
„Ez egy nagyon kemény ág. Legfeljebb a bronzérem jöhet össze, de jó, ha pontot szerzünk egyáltalán” - nyilatkozta Struhács György szakágvezető.
„Lőrincz Viktor 84 kg-ban a mexikói H. Mejia Salvadoorral kezd, ott kötelező lesz nyerni. 96 kilóban viszont Kiss Balázs Lugo Cabrerával csap össze. Nehéz dolga lesz, de azért verhető a kubai.”
A kérdésre, ki szerezheti a következő magyar aranyérmet, Struhács azt válaszolta, hogy akár már Kiss Balázsnak vagy Lőrincz Viktornak összejöhet a siker.
(Forrás: NSO, Fotók: 55kg -Jocha Károly, nők - MTI)