Arca alapján sem lehet összetéveszteni senkivel Nagy József, egykori magyar bajnok mellúszót, aki edzőként világhírnévre jutott.
Egészen fehéres ősz haja azonban mindennél biztosabb támpontot jelent – már messziről és egyértelműen felismerhető. Szerdán délután, az olimpiai falu előterében, a magyar zászló felvonását megelőző percekben futottunk össze.
- Honnan tudta, hogy éppen a magyarok következnek?
„Teljesen véletlenül vagyok itt, hiszen én a kanadai válogatottal érkeztem Londonba” - válaszolt Nagy József. - „Persze, hogy örülök, ha találkozom honfitársaimmal is, hiszen én magyar voltam és az is maradok.”
- Bajnok volt otthon, majd edzőként is elől járt. Hogyan került ki az óceánon túlra?
„Versenyzőként nem voltak kiugró eredményeim, mindössze egyszer tudtam nyerni az Ob-n. Ez 1973-ban történt, a Spartacus úszójaként lettem bajnok 100 mellen. Ott, majd később a BVSC-ben és a Honvédban edzősködtem, s 1986-ban mentem ki először az Egyesült Államokba, Washington közelébe. Bár az egész úszósport közege elég langyos volt, de a legfőbb okot a közgazdász első feleségem előmeneteli lehetősége jelentette.”
- Az amerikai évek során nem mellesleg Ön is egy jókorát ugrott előre a szakmai hierarchiában...
„Tizenöt esztendőt töltöttem az Egyesült Államokban, ahol legeredményesebb versenyzőm, Mike Barrowman hat világcsúcsot úszott, közben 1992-ben olimpiai bajnoki címet is szerzett. 2001-ben több, személyes ok miatt mégis hazajöttem. Ismét a Honvéd következett, ahol mindig is szívesen dolgoztam az egykori mellúszó kiválósággal, Kiss Évával és a többi kollégával.”
- 2006-ban mégis újra vándorbotot vett a kezébe?
„Személyeskedés miatt kellett otthagynom a Honvédot, ahol egyébként a legjobban éreztem magam a hazai klubok közül. Három hónapig keresgéltem álláslehetőséget, majd ezt megunva, telefonáltam Kanadába, ahonnan azonnal hívtak, jöjjek! Így lettem Vancouver és térsége szövetségi edzője. Nulláról indultam, a legtöbb tanítványom akkor volt, amikor ötöt készíthettem fel egyszerre. Anna May Pierse világcsúcsa ma is áll, miközben őt két, másik tanítványom kiszorította a londoni csapatból. A tavalyi Vb-harmadik Martha McCabe és Tera van Bielen egyaránt döntőbe juthat, ott pedig minden előfordulhat.”
- És a magyaroknál mi minden történhet, ha bejutnak a legjobb nyolc közé?”
„Számos, magyar sikerre számítok. Így akár három úszó aranyérmesünk is lehet. A 200 méteres férfi mellúszásban és a 200 méteres pillangóúszásban, valamint a női 400 méteres vegyesúszásban ennek egyaránt adott a realitása. És akkor még nem említettem a több, éremre, illetve magas helyezésre esélyes, további versenyzőinket.”
- A többi sportág legjobb magyarjairól van véleménye?
„Számos magyar tévéadást is rendszeresen igyekszem nézni Kanadában – ahol már most, az olimpia előtt 2016-ig aláírt szerződésem van –, de természetesen az úszókat ismerem a legjobban. Mellettük az öttusázók állnak viszonylag legközelebb hozzám. Amikor otthon vagyok, Marosi Ádámmal rendszeresen beszélgetek. Őt is képesnek tartom bármilyen meglepetésre.
(Forrás és fotó: JochaPress)