„Miért üzlet a magyar sport?” címmel október 15-én a MOM Kulturális Központban rendezték az első Nemzetközi Sportmenedzsment Konferenciát
A szervezők azt a célt tűzték ki, hogy egy, a sport üzleti kérdéseivel foglalkozó, évente megrendezésre kerülő szakmai találkozót hozzanak létre. A Nemzetközi Sportmenedzsment Konferencia egy olyan platform lehetősége, ahol a sportipar alakítói megbeszélhetik a mindennapjaikat, a jövőt érintő kérdéseket és a legfontosabb szakmai trendeket.
Az első alkalommal megrendezett konferenciát Lévai Balázs, a Hegyvidék-YBL Waterpolo Club elnöke nyitotta meg, majd dr. Váczi János, a Hegyvidéki Önkormányzat alpolgármestere köszöntötte a megjelenteket. Az előadók sorát dr. Sterbenz Tamás, a Semmelweis Egyetem TSK tanszékvezető egyetemi docense nyitotta, aki a magyar sport versenyképességéről, illetve versenyképességének növeléséről nyújtott széleskörű tájékoztatást. Kiemelte, hogy az elit-, a látvány-, és szabadidősportok mindegyikével foglalkozni kell, hiszen e három terület együttes és egymást segítő fejlődése járulhat hozzá ahhoz, hogy a magyar sport egyre több ága, egyre nagyobb részesedést érjen el a világ élvonalában.
Dr. Sterbenz Tamást Prof. Paul M. Pedersen, az Indiana Egyetem amerikai professzora követte a pódiumon. A közel 217 millió aktív fiatal sportolót számláló országból érkezett, elsősorban sportkommunikációval foglalkozó szakember az Egyesült Államok sportágazatának infrastrukturális és financiális bemutatása után felhívta a figyelmet a közösségi média használatának veszélyeire és betekintést nyújtott az egyes amerikai médiumok helyzetének alakulásába. A professzor kollégája, Mark Willett, az egyetem dékánhelyettese, csütörtökön a Magyar Olimpiai Bizottság tanácstermében tart szakmai előadást az iskolai szinten szerveződő, a gyermekek egészségre és sportra nevelését célzó, Presidential Youth Fitness Program kapcsán.
A keddi konferencia első szakaszát Alastair Graham, a KPMG Hungaria Kft. igazgatója zárta, a labdarúgóstadion-fejlesztések üzleti szemléletéről tartott előadásával.
A szünet után elsőként megszólaló dr. Simicskó István, sportért és ifjúságért felelős államtitkár "Az olimpiai érmek száma mellett a sport népegészségügyi feladataira is figyelmet fordít a sportkormányzat" mottóval indított előadásában óriási áttörésként - többek között - kiemelte a mindennapos testnevelés bevezetését, az infrastrukturális beruházásokat követően bevezetésre kerülő kötelező úszásoktatást, a tehetséggondozást és a 16 kiemelt sportágra fordított támogatásokat. A sport- (főként a labdarúgó) létesítmények építése kapcsán korábban felmerült kérdésekre reagálva elmondta: „a kormány feladata, hogy létesítményeket építsen, a játék színvonaláért nem a kormány felelős.”
Simicskó Istvánt, előadásával Spiriev Attila, a Magyar Atlétika Szövetség szakmai igazgatója, majd a második szakasz zárásakén Fábián László követte.
A MOB sportigazgatója a magyar „aranytartalék” bővülését szolgáló, kiemelt sportágak sportfejlesztési stratégiájának öt pillérét mutatta be a résztvevőknek.
A konferencia záró elemeiben hatékony, üzleti alapú szponzorációról és a TAO-val kapcsolatos gyakorlati tanácsok és tapasztalatok kapták a főszerepet dr. Berkes Péter és Deák László praktikus tolmácsolásában.
Végül, dr. Váczi János alpolgármester zárszavában megköszönte a résztvevők figyelmét és így összegezte az első Nemzetközi Sportmenedzsment Konferenciát: „Ez egy olyan brand, amit a mai nappal közösen hoztunk létre, és közösen szeretnénk építeni a jövőben” - majd hozzátette, jövőre ismét megrendezik a találkozót, hasonló keretek között, de más témákat is érintve.
Az előadások anyagai és a konferenciáról készült videófelvételek a www.hegyvideksport.hu oldalon lesznek megtalálhatóak.
A kormány.hu beszámolója itt olvasható.
(Bakanek Bianka, Fotó: Kovács Anikó)