Gyurta Dániel és Kammerer Zoltán vendégeskedett a győri Móra iskolában, ahol a diákok rajongással vették körül a példaképeiket…
Csengeri Mária főigazgató a rendezvényen elmondta, az iskola mindig híres volt sportolóiról, sportképzéséről. Az egykori diákok teljesítményét, akik később bajnokokká váltak, emlékfal is őrzi az épületben.
A szeptember 26-i rendezvényen egyébként Borkai Zsolt polgármester, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke is részt vett, aki maga is a Mórában tanult. Az ünnepségen az iskola jelenének kiválóságait is köszöntötték, hiszen a közelmúltban nyert kajak maratoni világbajnokságot Farkasdi Ramóna, Takács Tamara ifjúsági kajak vb címet szerzett, míg Varga Patrik kenu egyesben lett bronzérmes.
Az olimpikonokat köszöntő programot azért szervezte az intézmény, hogy az iskolában tanuló és sportoló fiatalok személyesen is találkozhassanak példaképeikkel. Gyurta Dániel jó példa a gyerekek számára arra, hogy elhivatottsággal, kitartással és szorgalommal mi mindent lehet elérni. Az úszó 13 évesen már a 16 évesek országos csúcsát tartotta, 15 évesen pedig már olimpiai ezüstérmet szerzett. Európa- és világbajnoki cím után következett London, és az aranyérem, méghozzá világcsúccsal. A döntőt le is vetítették a rendezvényen.
Gyurta elmondta, mindössze harmadszor látja a futamot. Belülről szorosabbnak érezte a versenyt, ami egészen máshogy alakult, mint a korábbi finálék. Akkor ő volt az, aki a végén felúszott a többiekre, most a magyar fiút próbálták saját fegyverével legyőzni, de ez nem sikerült. „Ezt az érzést, amit az olimpiai bajnokság jelent, nem lehet megszokni. Azt kívánom minden ifjú sportolónak, hogy egyszer ők is éljék át ezt a csodát, ami minden edzést, minden küzdést megér.”
Az úszó gyermekkoráról is mesélt, mint mondta, az általános iskola nem volt könnyű, mert a reggeli edzések miatt később ért be az iskolába, és az osztálytársai úgy tekintettek rá, mint aki ellógja az első két órát. Hozzátette, ahogy aztán jöttek a sikerek, úgy a vele szemben támasztott ellenérzések is elmúltak. A sportoló elmondta, Rózsa Norbert teljesítményét látva, kilenc évesen tűzte ki maga elé azt a célt, amit 2012-ben sikerült valóra váltani, az olimpia megnyerését.
Edzői közül a rendezvényen jelen lévő Kovácshegyi Ferenc és Virth Balázs, valamint a szövetségi kapitány Kiss László egyetértett abban, hogy Gyurta Dániellel nem nehéz együtt dolgozni, mert céltudatos, és nem szükséges extra motiváció számára, hogy elvégezze a munkát. Dr. Szabó Tünde, az úszószövetség főtitkára, aki maga is olimpiai ezüstérmes úszó, elmondta, Londonban sportvezetőként volt jelen, de Dani döntőjét úgy izgulta végig, mint bármely más magyar szurkoló. A végeredmény pedig egy felejthetetlen élmény.
Kammerer Zoltán tehetsége ugyancsak hamar megmutatkozott, 18 évesen már olimpiai résztvevő volt. Sydney-ben kettő, Athénban egy aranyérmet szerzett, s Londoni ezüstjére úgy tekint, mint a negyedik aranyra. Ezért nevezi az érmet fehéraranynak. A sportoló úgy fogalmazott, ebben a sikerben benne volt a 25 éves pályafutása, ezért büszke rá annyira. Hozzátette, a három fiatallal kitűnő csapatot alkottak, s örül, hogy egy-két dologra ő tanította meg az ifjakat. Gyerekkoráról mesélve a kajakos kifejtette, neki az élsport inkább előnyökkel járt, mint hátrányokkal, bár a középiskola nem volt könnyű a sok felkészülés és verseny miatt. „A nyári szünet igazi trauma volt. Míg a többiek munkát vállaltak és pénzt gyűjtöttek, én edzésre mentem. Edzőm azzal nyugtatott, ne búslakodjak, ők felnőtt korukban is a kőművesek mellett fognak robotolni, míg én neves sportoló leszek. Szerencsére hittem neki!”
A beszélgetés során a gyerekek rengeteg kérdést intéztek a példaképekhez, és az autogramok mellett talán újabb motivációt kaptak ahhoz, hogy a sportot válasszák, mint életformát.