Olimpiai bajnokunk is érmet szerzett az Eb-n

Olimpiai bajnokunk is érmet szerzett az Eb-n

2014. 07. 12.
Megosztás


A magyar versenyzők nagyszerű teljesítményt nyújtva három arany- és ugyancsak három ezüstérmet szereztek a szombat délutáni döntők során a németországi Brandenburgban zajló kajak-kenu Európa-bajnokságon.

Győzött ezer méteren a kajakos Csipes Tamara, a Vasbányai Henrik, Mike Róbert kenupáros, valamint 500-on a női kajaknégyes, míg Peking olimpiai bajnok kenusa, Vajda Attila, a Medveczky Erika, Sarudi Alíz kajakos duó és a kenunégyes második lett, ugyancsak egy kilométeren, írja az MTI.

Elsőként az Ausztráliából idén hazatért Csipesnek - vagy ahogy a helyi műsorközlő mondta, Tamara Csipesznek - szurkolhatott a döntőkre szinte teljesen megtelt lelátókon drukkoló magyar tábor. A női kajak egyesek 1000 méteres döntőjéből hiányzott a korábban magyar színekben világbajnok, címvédő szerb Ruzicic-Benedek Dalma, aki a hírek szerint egészségi okokból nem indult el a fináléban. Távollétében a svéd Sofia Paldanius kezdett a legjobban, Csipes - a szám 2011-es világbajnoka - az üldözők között haladt. Egészen féltávig ez volt a helyzet, aztán a magyar kajakos felzárkózott, le is hagyta az éllovast, és a hajrára is elsőként érkezett. Az utolsó métereken aztán a skandináv rivális visszatámadott, de ez már nem volt elég, mert a magyar versenyző - ha minimális különbséggel is, de - elsőként haladt át a célvonalon.

A következő döntőben is magyar éremesély mutatkozott, a kenus Vajda világbajnoki címvédőként készült ismét borsot törni a hazai kedvenc, aktuális olimpiai bajnok Sebastian Brendel orra alá. A német kenus kicsit elhúzta a rajtot, tett még egy kört, mielőtt beállt a rajtgépbe, ezután azonban kilőtt, s rögtön az élre állt. Ötszáz méternél Brendel, Vajda volt a sorrend az élen, s ez a finisig nem is változott. Ekkor a szegedi versenyző - a pekingi olimpia bajnoka - megkezdte szokásos, erős hajráját, de ezúttal csak megszorongatni tudta német riválisát, lehagyni már nem, s így másodikként ért a célba.

A Medveczky, Sarudi duónak a kevés nevező miatt csak a döntőben kellett először vízre szállnia. A páros 2011-ben vb-bronzérmes volt Szegeden, ezután azonban szétváltak útjaik - Sarudi Cipruson akarta folytatni a pályafutását, de aztán mégis hazajött -, s idén ültek ismét össze. A finálét a fehéroroszok kezdték a legjobban, féltávnál is ők vezettek a németek és a magyarok előtt, s végig meg is tartották előnyüket. A tavaly egyesben világbajnok Medveczky vezette magyar hajó egy jól sikerült hajrával aztán végül ezüstérmet szerzett.

A női pároshoz hasonlóan a Kiss Tamás, Vass András, Varga Dávid, Sarudi Pál összeállítású kenu négyesnek is a finálé jelentette az első, s egyben utolsó fellépést a kontinensviadalon, a nyolc hajót számláló mezőnyben ott voltak a címvédő fehéroroszok és a világbajnok németek is. A tavaly hetedik magyar hajó jól kezdett, az élboly tagjaként haladt, 500 méternél a harmadik volt, s úgy tűnt, végül még ennél is feljebb kapaszkodik, de a rendkívül szoros befutó után maradt a harmadik helyen. Győztek a fehéroroszok a románok előtt, de aztán néhány perc múlva jött a csattanó: a románokat utólag kizárták, szabálytalan versenyzés miatt, s így Kissék mégis a második helyen zártak.

Ezután a női kajaknégyesek küzdelme következett 500 méteren, a Szabó Gabriella vezette magyar hajó - ugyan más összeállításban, de - címvédőként indult a döntőben. A Szabó, Kozák Danuta, Kárász Anna, Vad Ninetta összetételű csapat ennek megfelelően szinte azonnal a start után az élre állt, 250-nél már tisztán vezetett, és a hajrához is elsőként érkezett. Az utolsó métereken a riválisok már hiába próbálkoztak, elsőként - nagy fölénnyel - a magyar kajak orra haladt át a célvonalon, s így sikerült a címvédés.

A Tóth Dávid, Kulifai Tamás kajakpáros nem tudott beleszólni a dobogós helyek sorsába 1000 méteren, hatodik lett, de a nap utolsó ezres fináléja még tartogatott örömöt és izgulnivalót a magyaroknak.

A Vasbányai Henrik, Mike Róbert kenukettős tavaly némi meglepetésre lett második az Eb-n, aztán később világbajnoki címet szerzett, s Brandenburgba már favoritként érkezett. A tavaly győztes oroszok ugyanakkor most is győzni akartak, s öngyilkosnak tűnő taktikával már a rajt után kiváltak a mezőnyből, s óriási előnyre tettek szert. A magyarok a második helyen haladtak, s rajtuk kívül parton és vízen szinte mindenki úgy gondolta, nem foghatják be az élen haladót. Az utolsó kétszáz méteren azonban Mikéék őrült hajrába kezdtek, méterről méterre közelítették meg az elfáradó oroszokat, s az utolsó métereken már ők haladtak elől. A célba elsőként beérkezve óriási örömujjongásban törtek ki, s a nagy győzelem után a levegőbe csaptak diadalittasan.

„Az elején volt egy kis baki. Száz méternél Robi majdnem kiesett a hajóból, Henriknek le kellett támasztania, ezért tudtak ennyire elmenni az oroszok. De tudtam, hogy milyen teljesítményre képesek a srácok, és bíztam benne, hogy a végén ez lesz a koreográfia, megnyerik az aranyérmet” - nyilatkozta edzőjük, Oláh Tamás.

NYILATKOZATOK

Csipes Tamara: „Taktikai megfontolás volt, hogy én nem veretek előre az elején, főleg a borzasztó víz miatt. Már az előfutamban is azt éreztem, hogy tele vagyok energiával, de nem tudom kihasználni, mert csak arra összpontosítok, hogy ne támasszak le, ne húzzak luftokat – persze, valószínűleg mindenki ezzel küzdött. A rajtom elég jól sikerült, a svéd lány elment, de éreztem, hogy ez nem lesz gond. Ötszáznál kezdtem el feljönni, háromszázzal a vége előtt pedig megindítottam a hosszú finist. Ezen a rossz vízen nagyon rossz evezni, be is kötött a végére az alkarom, de a célban éreztem, hogy megvan a győzelem.”

Vajda Attila: „Próbáltam jönni a végén, de az a baj, hogy már a rajt után majdnem elsüllyedtem, annyi víz volt a hajómban. A start előtt ki akartam kötni, hogy kiürítsem, de nem engedték meg, úgyhogy így kellett végigjönnöm. Amit a rajtban összeszedtem hátrányt, abból sikerült lefaragnom, de a sikerhez nem volt elég. Brendel kicsit húzta az időt a rajt előtt, hogy beálljon a rajtgépbe, ezalatt mi kaptuk a vizet a hajónkba, biztos vagyok benne, hogy ez taktikai húzás volt a részéről.”

Varga Dávid: „Nagyon jó pályát tudtunk jönni annak ellenére, hogy küzdöttünk az elemekkel a balos oldalszeles pályán. Nagy segítségemre volt Pali, hátul kormányzott. Csapatként funkcionáltunk, teljesítettük a tervet.”

Szabó Gabriella: „A pálya kilencvenkilenc százaléka nagyon jól sikerült, csak a rajt nem, ugyanis nagyon jól akartam indulni, és éllel húztam bele a vízbe. De aztán már öt méternél éreztem, hogy visszazökkentem a normális kerékvágásba. Így aztán ugyanolyan jó pályát tudtunk menni, mint a szegedi világkupán.”

Mike Róbert: „A technikai minimumot nem hoztam az elején, mert beleakadt a lapátom a vízbe, ott egy kicsit azért aggódtam. Ahogy aztán láttam, hogy sem bal oldalon, sem jobb oldalon nem tudnak elmenni a többiek, kivéve az oroszokat, akkor azért megnyugodtam. Ötszáznál éreztem, hogy van bennünk erő, egyre csúsztunk feljebb, és kétszázzal a vége előtt már láttam, hogy fáradnak az oroszok. Most mi voltunk a gyorsabbak, nem úgy, mint tavaly.”

Storcz Botond vezetőedző: „Nagyon jó versenynap volt, és izgalmas is, az utolsó számban a Vasbányai, Mike kenupáros produkcióját az elképesztő jelző illeti. Két hajó hátrányt dolgoztak le úgy, hogy a végén már tisztán vezettek. Elégedettek vagyunk."


A kajakos Kozák Danuta és a Kárász Anna, Vad Ninetta duó egyenes ágon a vasárnapi döntőbe jutott 200 méteren a szombat délelőtti előfutamokból. Három magyar férfiegység pedig a középfutamba lépett tovább.

Elsőként Tótka Sándor nagyszerű versenyzésének tapsolhatott a maroknyi magyar tábor, a Kőrös Kajak ifjúsági olimpiai bajnoka megnyerte a futamát úgy, hogy többek között a világbajnok és címvédő svéd Petter Öströmöt is maga mögé utasította. Ez volt ugyanakkor az egyetlen szám délelőtt, amelyben még győzelemmel sem lehetett egyből a döntőbe kerülni, így Tótka vasárnap reggel újra vízre száll, és akkor már a legjobb kilenc közé jutás lesz a tét.

A többi egyes számban, valamint férfi K–2-ben az első helyezett egyből finalista lehetett. A kétszeres ötkarikás bajnok Kozák Danuta élt is a lehetőséggel, a rajt után összeszedett hátrányát ledolgozva megnyerte az előfutamát, és így már ebben a számban is készülhet a döntőre. A kenus Lantos Ádámnak és a Molnár Péter, Bán Kristóf kajakos duónak ugyanakkor nem sikerült az első helyen befutnia – előbbi negyedik, utóbbi harmadik lett –, így rájuk a középdöntő vár vasárnap reggel.

Női K–2-ben az első három helyezés ért finálét, de a Kárász, Vad kettős semmit nem bízott a véletlenre, szinte rajt–cél győzelmet aratva került egyből a legjobbak közé.

Férfi kenu kettesben és női kenu egyesben éppen egy döntőnyi egység nevezett a legrövidebb távon, így a Lantos, Nagy Péter duónak, valamint Lakatos Zsanettnek nem kellett vízre szállnia az előcsatározások során.

KAJAK-KENU EB, BRANDENBURG

Szombati döntők eredményei:

FÉRFIAK
K–1 1000 m (olimpiai szám): 1. Aleh Jurenyija (Fehéroroszország) 3:27.455 p, 2. Rene Holten Poulsen (Dánia) 3:28.711 3. Max Hoff (Németország) 3:30.388 …12. (a B döntőben 3.) Kammerer Zoltán
K–2 1000 m (olimpiai szám): 1. Max Rendschmidt, Marcus Gross (Németország) 3:06.792, 2. Arnaud Hybois, Etienne Hubert (Franciaország) 3:07.306 3. Erik Vlcek, Juraj Tarr (Szlovákia) 3:07.905 …6. Tóth Dávid, Kulifai Tamás 3:10.872
C–1 1000 m (olimpiai szám): 1. Sebastian Brendel (Németország) 3:54.822, 2. Vajda Attila 3:55.577, 3. Viktor Melantyev (Oroszország) 3:57.676
C–2 1000 m (olimpiai szám): 1. Vasbányai Henrik, Mike Róbert 3:31.449, 2. Alekszej Korovaskov, Ilja Pervuhin (Oroszország) 3:32.788 3. Jaroslav Radon, Filip Dvorak (Csehország) 3:35.467
C-4 1000 m: 1. Fehéroroszország 3:17.912, 2. Magyarország (Kiss Tamás, Vass András, Varga Dávid, Sarudi Pál), 3:19.316 3. Ukrajna 3:20.007

NŐK
K–1 1000 m: 1. Csipes Tamara 3:56.643 p, 2. Sofia Paldanius (Svédország) 3:56.700, 3. Anasztaszja Haritonova (Oroszország) 3:58.292
K–2 1000 m: 1. Szofija Jurcsanka, Alekszandra Grisina (Fehéroroszország) 3:35.225, 2. Medveczky Erika, Sarudi Alíz 3:37.363, 3. Sabrina Gering, Steffi Kriegerstein (Németország) 3:37.474
K–4 500 m (olimpiai szám): 1. Magyarország (Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kárász Anna, Vad Ninetta) 1:30.847, 2. Lengyelország 1:31.926, 3. Oroszország 1:32.366

A vasárnapi program:

200 m-es középfutamok 9.00
200 m-es döntők 11.50
500 m-es és férfi K–4 1000 m-es döntők 15.00
5000 m-es döntők 17.00