Az országban egyedülálló, újfajta sporttámogatási rendszert vezetett be a miskolci önkormányzat. A Miskolci Olimpiai Reménységek Program célja, hogy a városban tartsa a világversenyeken kiemelkedő eredményeket elérő, az ötkarikás játékokon való indulásra esélyes helyi sportolókat.
„Miskolcon nagyon sok tehetséges fiatal van. Minden feltétel adott ahhoz, hogy a helyi sportolók közül többen is olimpikonok legyenek. Az viszont tendencia, hogy a legtehetségesebb vidéki sportolók a jobb feltételek reményében budapesti klubokhoz igazolnak - mondta dr. Kriza Ákos, a MOB tagja a program december 14-ei bemutatóján. A polgármester hangsúlyozta: ezen szeretnének változtatni, és az újfajta támogatási rendszer segítségével Miskolcon tartani a kiemelkedő sportolókat. A programba olyan miskolci klubok versenyzőit vonták be, akiknek eredményeik, továbbá edzőjük és a szakszövetség véleménye alapján is esélyük van a következő két olimpia valamelyikén részt venni.
A Miskolci Olimpiai Reménységek Program a Magyar Olimpiai Bizottság szakmai partnerségével valósul meg. Orendi Mihály, a MOB alelnöke hangsúlyozta: országos szinten is egyedülálló, és újító a miskolci kezdeményezés. A miskolci modell legnagyobb előnye, hogy a sportolók közvetlen támogatásával az edzők és a szülők is tervszerűen, megnyugtató módon tudják segíteni a versenyekre való felkészülést.
„A Decathlon nem csupán egy sportszergyártó és forgalmazó cég, küldetésünknek tekintjük, hogy termékeink által - is - elérhetővé tesszük a sportolás örömét és jótékony hatását a lehető legtöbb ember számára – fogalmazott Dovák Dávid, a Tízpróba Magyarország Kft. miskolci Decathlon áruházának igazgatója.
Rakaczki Zoltán sportért felelős polgármesteri biztos kiemelte, mindez csak a kezdet. A város abban bízik, hogy a Decathlon példáját többen is követik majd, és a Miskolci Olimpiai Reménységek Programhoz további szponzorok is csatlakoznak, segítségükkel pedig az aktuális olimpiáig fokozatosan lehet majd növelni a sportolók támogatását. Egyúttal megköszönte a MOB szakmai partnerségét.
A miskolci önkormányzat évente 850 millió Ft-ot fordít a különböző sportegyesületek és egyéni sportolók támogatására, a létesítmények üzemeltetésére. Az utánpótlás biztosítására pedig átgondolt, integrált tevékenység zajlik. A sportegyesületek támogatása és a sportlétesítmények működtetése, folyamatos fejlesztése mellett létrehozták a Miskolci Egészségfejlesztési Intézetet - az országban egyedülálló, úttörő jellegű intézményt - amelynek egyik elsődleges célja a miskolci gyerekek egészségi állapotának folyamatos monitorozása, ami az egészségmegőrzés mellett lehetővé teszi a kiemelkedő sporttehetségek felfedezését, és a megfelelő egyesülethez irányítását is. Az Olimpiai Reménységek Program ennek az átfogó rendszernek egy új eleme.
A program résztvevői induláskor (10 fő):
• Csóka Nándor, ökölvívás (felnőtt Eb 3. hely, magyar bajnok)
• Gercsák Szabina, judo (junior vb 1. hely, U23 Eb 1. hely, magyar bajnok)
• Guzi Blanka, öttusa (junior vb 3. hely, junior Eb 1. hely)
• Nagy Kinga, vívás (junior vb 3. hely, válogatott kerettag)
• Nemes Rita, atlétika (felnőtt magyar bajokság 2. helyezés)
• Orosz Adrienn, kajak-kenu (junior vb 2. hely, junior Eb 1. hely)
• Posta Réka, kajak-kenu (ifi vb 2. hely)
• Sztankovics Anna, úszás (felnőtt magyar bajnok, kétszeres olimpikon)
• Vécsei Réka, úszás (ifi Eb 2. hely, felnőtt magyar bajnok)
• Viola Viktor, kajak-kenu (junior vb 2. hely, egyetemi vb 1. hely)
A Miskolci Olimpiai Reménységek Program tartalmi elemei:
• 50.000 Ft/hó támogatás (45.000 Ft/hó ösztöndíj, 60.000 Ft/év sportszertámogatás).
• Mentori szolgáltatás (kapcsolattartás, segítség pl. tanulmányi problémák kezelésében, negyedévente értékelés).
• Kommunikációs szolgáltatás (rendszeres hírek, beszámolók).
• A program nyitott, a beválogatást egy részletes feltételrendszer alapján sportszakembereink végzik.
• A támogatás szabad felhasználású, a felkészülés érdekében nyújtott személyi támogatás.
• Egy év után az edzővel, egyesületi vezetővel, szakszövetségi vezetővel közösen értékelik az eredményeket.
• Folyamatosan kapcsolnak be további, városi sportszervezeten keresztüli szolgáltatásokat (pl. sportorvos, masszőr, mérések / diagnosztikai eszközök használata).
(Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata)