Mi történik, ha egy sportolót a politika foszt meg az olimpiától?
Erre volt kíváncsi az a több mint 20 sportoló, sportvezető és sportújságíró, akiket a József Attila Színház látott vendégül Nádai Péter Magányos cédrus című darabjának előadásán december 12-én.
A fordulatokkal teli történet 1984-ben játszódik. Egy pillangóúszásban éremesélyes tehetségnek és családjának az életébe éppen akkor kapcsolódunk be, amikor kiderül, Magyarország politikai okokból, szolidaritást vállalva az akkori Szovjetunióval, nem indul a Los-Angeles-i olimpián. Ez a helyzet teljesen felforgatja a darabbéli család életét. Nem csupán a fiatal sportoló csalódottságának fázisait követhetjük nyomon, hanem egy hazugságokkal és titkokkal teli korszak látlelete is elénk tárul a szereplők sorsán keresztül.
Sokan vannak közöttünk, akik érintettjei voltak annak az egykori döntésnek és pályafutásukat jelentősen befolyásolta az olimpiai szereplés elmaradása. Elsősorban őket kívánta megszólítani a József Attila Színház igazgatója, Nemcsák Károly, amikor élsportolókat és sportvezetőket invitált a Magányos cédrus előadására.
A meghívottak között ott volt többek között Szabó Bence, a MOB főtitkára, az olimpiai érmes Vermes Albán úszó, Detre Szabolcs és Zsolt vitorlázók és Németh Sándor birkózó.
Forrás: Dobor Dezsö)