Nagyon kellemes meglepetést szerzett a dubaji erőemelő-világbajnokságra készülő magyar válogatott tagjainak, amikor az utolsó keretedzésen vasárnap meglátogatta az együttest Rónaszéki András (a képen), a magyar szövetség elnöke. A nemzetközi versenybíróként is dolgozó sportvezető egy versenyről érkezett a nemzeti csapat gyakorlására.
- Meglepte a versenyzőket és edzőket, amikor megérkezett az edzésre.
- Számomra nem volt kérdéses, hogy ha belefér az időmbe, akkor meglátogatom az együttest a világbajnokság előtt – válaszolt Rónaszéki András. – A paraerőemelők ugyanolyan fontos tagjai szövetségünknek, mint az erőemelők. A világbajnokság a sportág legjelentősebb versenye a paralimpia után.
- A Magyar Erőemelő Szövetség idén tagszervezete lett a Magyar Paralimpiai Bizottságnak. Milyen változást jelent ez a mindennapokban?
- Tulajdonképpen nem sokat, hiszen eddig is nagyon szoros és jó volt közöttünk a kapcsolat. A válogatott mellett dolgozó szakembereket, Szabó Ozort, Faragó Pétert évtizedek óta ismerem, eddig is rendeztünk integrált versenyeket, és ezen nem változtatunk a jövőben sem. Április végén lesz a magyar bajnokság, ahol szintén együtt versenyeznek az erőemelők a paraerőemelőkkel, a sportolók között is nagyon jó a kapcsolat, ismerik és elismerik egymás munkáját.
- Versenybíróként mi a véleménye arról a szigorról, amivel a gyakorlatokat elbírálják a paraerőemelőknél?
- Nem értek vele egyet, ahogy sok kollégám sem, de alkalmazkodnunk kell a nemzetközi előírásokhoz. Itthon is próbáljuk rávenni a bírókat, hogy legyenek nagyon kemények és szigorúak, mert csak így lehet felkészíteni a sportolókat a nemzetközi porondon várható bíráskodásra. Az épeknél nincs ekkora szigor. Azt gondolom, a versenyeknek a sportolókról kell szólni, nem a bírókról. Sok sportágat ismerünk, ahol határesetben a sportolót támogató döntést várnak el a bíróktól, a paraerőemelőknél más a helyzet.
- Ezek ismeretében mi várható a mieinktől a vb-n?
- Nagyon fontos, hogy mindenkinek legyen érvényes gyakorlata, de láttam, erre komoly hangsúlyt fektettek a felkészülés során. Óriási eredmény lenne, ha sikerülne érmet szerezni, de, ha mindenki kihozza magából a maximumot, akkor nem érheti szemrehányás a csapatot. Azt gondolom, az erőemelés az egyik legőszintébb sportág, itt nem lehet sumákolni, mellébeszélni. A sportoló egyedül van a súllyal, és csak akkor tudja felemelni, ha minden edzésen keményen dolgozott. Aki az edzéseken lazsál, az a versenyen sem ér el eredményt. A paraerőemelő-válogatott nagyon keményen készült a vb-re és ennek meg is lesz az eredménye.
(Magyar Olimpiai Bizottság, nem olimpiai sportágakért felelős tagozat)