Pénzgondok és olimpiai kvalifikáció

Pénzgondok és olimpiai kvalifikáció

2012. 04. 20.
Megosztás

Bánki Erik, a parlamenti sportbizottság elnöke szerint növelni kell a sport állami támogatásának összegét.

Eddig 107 magyar sportoló kvalifikálta magát az olimpiára. Vannak olyan sportágak, mint például az úszás vagy a kajak-kenu, amelyekben, szokás szerint, több versenyző indul, de vannak olyanok is, amelyeknek nem sikerült kvalifikációt szerezni.

Abban mindegyik szövetség egyetért, hogy több pénz kellene,mert nem mindegy milyen feltételekkel indulnak neki a sportolók az olimpiai felkészülésnek vagy éppen a kvalifikációs tornáknak.

A társasági-adókedvezmény egyik haszonélvezője a kézilabda-szövetség, amely 350 millió forintos pluszbevételhez jutott az idén. Csakhogy ezt a pénzt a versenysportra nem, hanem csak az utánpótlásra és az infrastruktúrára lehet költeni. Az állami támogatás viszont a tavalyi 100 millióról 60 millióra csökkent.

Bánki Erik, parlamenti sportbizottság elnöke szerint nem helyes, hogy a versenysportra kevesebb támogatást kapott a kézilabda-szövetség, mert az adókedvezményből befolyó összeg erre nem használható, márpedig ezt a területet sem szabad elhanyagolni, hiszen sikeres versenysport nélkül nem lesz jó utánpótlás-nevelés sem.

Magyar íjász nagy valószínűséggel nem megy Londonba. Takács László, a szövetség főtitkára elmondta, hatmillió forintból működnek, ebből a kvalifikációt is ki kellene gazdálkodni, de egy ilyen versenyen való részvétel 2-3 millió forintba kerülne.

Nagy György, a Magyar Judo Szövetség főtitkára azt mondja, az élversenyzők mögötti tehetségeknek nagyon nehéz előre lépniük. A szövetség 104 millió forintot kap, és ebből csak az első vonal utaztatására futja.

Az öttusázók 80 millió forintot kapnak, de sok verseny Európán kívül van, és előfordul, hogy a magyar versenyzők nem tudnak utazni.

Bánki Erik azt mondta, a sporttámogatás összegéről a parlament dönt, de az elosztás a Magyar Olimpiai Bizottság feladata. Tudomása szerint a MOB a londoni olimpiai után mintegy tíz évre meghatározza a prioritásokat, vagyis a kiemelten támogatandó sportágak körét. Szerinte egyébként jobb lenne programokat finanszírozni, és emelni kellene a sport állami támogatásának összegét.

(Forrás: Kossuth Rádió)