Tbilisziben, az olimpiai kvalifikációs Grand Slam judo-viadalon Pupp Réka bronzérmet szerzett, ezzel megerősítve helyét az ötkarikás torna kvalifikációs ranglistáján. Sportlövőink Új Delhiből és Wrocláwból is több értékes helyezéssel, éremmel tértek haza. Műkorcsolyában a stockholmi világbajnokságon a Chtchetinina Ioulia és Magyar Márk duó a 14. helyet megszerezve közel került az olimpiai részvételhez a párosok mezőnyében. A 100. kerékpáros Katalán körverseny utolsó szakaszán Valter Attila harmadikként ért célba. A magyar női vízilabda-válogatott három előkészületi mérkőzést játszott az olimpiai résztvevő spanyol és holland, illetve az első számú tartalék görög válogatottal a Tüskecsarnokban. Hétvégi összefoglalónk következik.
Judo. Tbilisziben rendezték a soron következő olimpiai kvalifikációs judo Grand Slam-viadalt. A versenyen részt vett három férfi és hat női versenyzőnk közül Pupp Réka (52 kg) szerepelt a legjobban.
Réka a grúziai tornán a világranglista 111. helyén álló holland Kemmink ellen ipponnal igazolta a papírformát, majd az orosz Kuznyecovát győzte le a hosszabbításban. A negyeddöntőben a brazilok kontinensbajnoka, Larissa Pimenta verte, így a magyar judos a vigaszágon folytatta, ahol az amerikai Delgado ellen ipponnal nyert. A bronzcsatában a hazai pályán küzdő grúz Leviska-Sukvani ellen is ippongyőzelmet aratott, így megszerezte pályafutásának harmadik Grand Slam-érmét. A bronz mellé 500 olimpiai kvalifikációs pont is jár, ez pedig számításaink szerint négy közvetlen rivális megelőzését is jelentheti. Vagyis Pupp Réka a tizennyolcból a tizenharmadik kijutó helyről várhatja a folytatást, és nagy lépést tett az olimpiai szereplés felé.
(Fotók: ijf.org)
A tizenkilenc esztendős Özbas Szofi (63 kg) is kitett magáért. A törökök ifjúsági világbajnoka, Afyonlu ellen kezdett, s ipponnal biztosította be a továbbjutását. A második akadályt is vette, a spanyol Cabana Perez vazarival kapitulált. A negyeddöntőben az első helyen kiemelt, s később az aranyéremig menetelő kanadai Beauchemin-Pinard következett, aki néhány másodperccel a négy perces küzdelmi idő vége előtt tudta feltörni Özbas Szofi ellenállását. A vigaszágon sikerült javítani, méghozzá egy nagy skalp begyűjtésével: a brazil olimpiai bronzérmes Ketleyn Quadros a hosszabbítás után volt kénytelen fejet hajtani a fiatal magyar előtt. A bronztalálkozón a hollandok U23-as Európa-bajnoka, Geke van den Berg ez alkalommal jobbnak bizonyult, így Özbas Szofi az ötödik helyen végzett.
Ez az ötödik hely azonban igen sokat ér, 360 olimpiai kvalifikációs pont is jár érte, amellyel Szofi számításaink szerint három közvetlen riválisát is megelőzi, s jelenleg a tizennyolc kiadható „direkt kvóta” közül a tizenötödik az övé súlycsoportjában.
Gőz Roland, Sáfrány Péter (-90 kg), Ohát Zalán (-100 kg), Kármán Andrea (-57 kg), Varga Brigitta (-63 kg), Gercsák Szabina (-70 kg) és Mészáros Anett (78 kg) helyezetlenül fejezte be a versenyt.
Az olimpiai kvalifikációs sorozat a hajrájához érkezett, még néhány kisebb verseny mellett négy nagy torna van hátra: csütörtöktől a törökországi Antalyában, majd május elején az oroszországi Kazanyban rendeznek Grand Slamet, a kontinensbajnokságok közül az Európa-bajnokságot április 16. és 18. között rendezik meg Lisszabonban, majd a sorozat utolsó állomása a budapesti világbajnokság lesz, amely június hatodikán veszi majd kezdetét.
(Fotó: issf-sport.org)
Sportlövészet. A hét első felének közepére átnyúló indiai sportlövő világkupaversenyen, Új Delhiben az 50 méteres összetett számban is a második helyen végzett Péni István 461.6 körös eredménnyel. A magyar versenyző az alapversenyben 1169 kört lőtt, amivel másodikként került a döntőbe. „Bőven kiegyeztem volna a három ezüstéremmel a világkupa előtt. Az összetett számban a térdelő után a negyedik helyen álltam, ami már jót szokott jelenteni. Nekem ugyanis az álló testhelyzet az erősségem. Az utolsó előtti lövésnél még öt tizeddel volt előttem a dán Olsen, így nagy tízest kellett lőnöm az ezüstéremhez, ami sikerült is. Az élmezőny nagy része itt volt Indiában, így le lehetett mérni, hogy hol is tartok. A mostani második hellyel a légpuska után nagy valószínűséggel az összetett számban is a világranglista élére ugrom. Ez nagyon jó érzés az olimpia előtt, de annál nem több. Tudjuk, hogy ebben a sportágban minimum egy tucatnyi versenyző van, aki megnyerheti az aranyérmet az ötkarikás játékokon. Nekem a stabilitás lehet az erősségem."
Még egy magyar jutott a döntőbe szerdán az indiai sportlövő világkupán. Gáspár Lalita a női puska összetett számában 1166 körös teljesítménnyel verekedte be magát a fináléba, ahol 394.7 körös eredménnyel a nyolcadik helyen zárt. A versenyt a szlovén Ziva Dvorsak nyerte meg 457.1 körrel.
A magyar puskás különítmény 3 ezüst- és egy bronzéremmel a 12. helyen végzett az éremtáblázaton.
(Fotó: hunshooting.hu)
13 magyar sportlövő vett részt a wrocláwi négy napos nemzetközi Grand Pix-versenyen. A tapasztalt és fiatal erőkből álló magyar csapat több számban is sikeresen szerepelt.
A nyitónapon a 17 éves Jákó Miriam és a 19 esztendős Fábián Sára is bejutott a légpisztolyos döntőbe, melyben előbbi a második, utóbbi a hatodik helyen zárt, míg a 18 éves olimpiai kvótás Mészáros Eszter puska összetettben állt fel a dobogó második fokára. Az első nap krónikájához tartozik, hogy a légpisztolyban győztes Major Veronika alapversenyben bemutatott 588 köre jobb volt a fennálló világrekordnál, melyet csak az olimpián, a világkupán, a világ- vagy az Európa-bajnokságon lehet hivatalosan megdönteni, így be kellett érnie az országos csúccsal.
„Nagyon hiányzott már egy nemzetközi verseny, ráadásul kiválóan is sikerült. Egyre közelebb vagyunk az olimpiához, így egy ilyen eredmény az önbizalmamat is növeli" – mondta Veronika.
A magyarok másnap is benépesítették a női pisztolyosok dobogóját. Amíg az első napon Major, Jákó, Csonka Zsófia volt a sorrend 10 méteren, 25 méteren Major, Sike Renáta, Jákó végzett az első három helyen. Közben a fiúk is belelendültek. Légpuskában Hammerl Soma a vele egyidős Kiss Viktort megelőzve nyerte a versenyt, Mészáros Eszter pedig ebben a számban is a másodikként zárt a női mezőnyben.
A harmadik nap programja hasonlított az elsőéhez, csak ezúttal nem rendeztek külön nyolcas finálékat, egyből az alapverseny döntött. A felállás nem volt újdonság a magyarok számára, és ezt jelzi, hogy Mészáros 50 méter puska összetettben meggyőző sikert aratott. Azt már mondani sem kell, hogy légpisztolyban Major nyert, megint Sike és Jákó előtt.
Vasárnap a versenyzők igazságosan igyekeztek elosztani egymás között a sikereket, hiszen sportpisztolyban Csonka Zsófi is megszerezte az első győzelmét, Jákó pedig újfent odaért a második helyre, míg légpuska vegyes párosban Mészáros és Hammerl a bronzmérkőzésig jutott, majd magabiztosan múlta felül a cseh ellenfelét.
Korcsolyasport. Műkorcsolyázásban és jégtáncban olimpiai kvalifikációs világbajnokságot rendeztek Stockholmban.
Női egyéniben Láng Júlia nem tudta beverekedni magát a legjobb 24 közé a rövidprogramban, a 30. helyen végzett. A jégtáncos Yanovskaya Anna és Lukács Ádám 23-ként végzett a 31 kettősből álló mezőnyben, így a kűrben már nem találkozhattunk velük.
Nagy várakozás előzte meg a párosok versenyét, hiszen ebben a számban volt esélye a magyar párosnak megszerezni az olimpiai indulás jogát. A rövidprogramban az első közös világbajnokságán szereplő Chtchetinina Ioulia és Magyar Márk duó a 18 helyen végzett, így bemutathatták a kűrjüket a 20 páros alkotta fináléban. Alig tíz órával később a kűr elején az ugráskombináció hibátlanul sikerült, amelynek első ugrása a tripla toeloop volt, amelyet Márk elrontott a rövidprogramban. Életük kűrjével a 13. helyet szerezték meg, összesítésben pedig a szerdai naphoz képest négy helyet előrel épve a 14. helyen végeztek első közös világbajnokságukon.
A magyar páros a kűrben 106,66 pontot kapott, ami hárommal több, mint eddigi legjobbja, olimpiai kvótája ennek ellenére egyelőre bizonytalan. Ebben a számban 16 indulási jogot osztanak ki a 2022-es, pekingi téli olimpiára egy speciális számítás alapján, így a 14. hely önmagában nem garancia az indulási jog megszerzésére. A hazai szövetség jelenleg várja a nemzetközi szövetség (ISU) megerősítését arra vonatkozóan, hogy a tavaly Európa-bajnoki 10. helyezett Chtchetinina és Magyar pátos kvótát szerzett-e.
(Fotó: hunfencing.hu)
Vívás. A tőrözők katari Grand Prix-versenyével zárult le a világkupák és GP-k sorozata vívásban. Tőrben már korábban megszerezte a magyar női csapat az olimpiai részvétel jogát, de öten elindultak a katari versenyen, hiszen a mostani ínséges időben minden megrendezett viadal aranyat ér.
A hölgyek versenyén egyedül Kreiss Fanninak sikerült beverekednie magát a 64-es főtáblára. Kemény ellenféllel kezdett már az első körben, az orosz Szamszonova személyében, akit 15:14-re győzött lre. A folytatásban az amerikai válogatott Massialas következett, aki ellen 5:12-re nyert. A nyolcaddöntőben egy régi rivális, a világranglista hatodik helyén álló Ysaora Thibus következett. Fanni ezúttal is taktikusan és jól vívott, 13:10-re, majd 14:12-re is vezetett, azonban az első számú francia tőröző egyenlített, majd egy egylámpás tussal megszerezte a győzelmet. Ezzel Fanni a 13. helyen zárt. Lupkovics Dóra, Mohamed Aida, Kondricz Kata és Pásztor Flóra nem jutott fel a főtáblára.
A férfiak a 64-es táblán helyet követelt magának a 18 éves Szemes Gergő. A legjobb magyar juniorkorú versenyző első asszóján 15:9-es vereséget szenvedett a lengyel Rajskitól. A másik magyar induló Dósa Dániel lemaradt a 64-es tábláról.
A magyar vívók számára már csak egy olimpiai kvalifikációs verseny van hátra. A női párbajtőrözők és a férfi tőrözők egyéni olimpiai kvalifikációs versenyét április 17-18-án rendezik meg Madridban.
Kerékpár. A 100. kerékpáros Katalán körverseny Barcelonai befutóján Valter Attila harmadikként ért célba. Valter a jubileumi viadal pénteki, ötödik szakaszán elért bravúros nyolcadik helye után két nappal rá tudott tenni még egy lapáttal, a barcelonai záró etapon harmadikként ért be Thomas De Gendt és Matej Mohoric mögött. Amit Valter ezen a versenyen, ebben a mezőnyben mutatott egész héten, eleve parádés, hiszen a kezdeti nehézségek után rendre rengeteget vállalt, támadó kedvvel, akciódúsan versenyzett, ott volt a szökésekben. Vasárnap az etap elejétől fogva ott tüsténkedett az élbolyban, el tudott menni a szökevényekkel együtt – az első hegyi hajrát konkrétan be is húzta! –, és egy idő után azt látni, hogy egy magyar kerekes hozza a sort a kamerák kereszttüzében, tényleg egészen ritka látvány.
(Fotó: MVLSZ/Kovács Anikó)
Vízilabda. Az olaszok és a franciák lemondták a budapesti vízilabda világliga-selejtező összecsapásokat, de nem maradt meccsek nélkül Bíró Attila csapata: szerdától szombatig a Tüskeuszodában hivatalos mérkőzéseket vívott Hollandia, Görögország és Spanyolország, valamint az Universiade-válogatott ellen.
„A legfontosabb tanulsága az ennek a hétnek, hogy mindig volt lelki ereje a mi válogatottunknak is fordítani. A nehéz pillanatokban bizonyítottunk, hogy van tartásunk" – fogalmazott Bíró Attila szövetségi kapitány.
Magyar eredmények:
Magyarország – Spanyolország 11-10 (1-2, 2-1, 3-1, 5-6)
Magyarország – Görögország 9-12 (2-1, 3-6, 1-3, 3-2)
Magyarország – Hollandia 17-14 (7-3, 4-4, 2-6, 4-1)
(MOB-összeállítás)