Befejeződött a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Sportolói Bizottsága által szervezett 9. Nemzetközi Sportolói Fórum Lausanne-ban. Az eseményen Magyarországot Gyurta Dániel (tag, NOB Sportolói Bizottság), Sinkó Andrea (elnök, MOB Sportolói Bizottság), Csovelyák Zita (fejlesztési munkatárs, Nemzetközi Triatlon Szövetség), Tóth Tamás (elnök, Nemzetközi Triatlon Szövetség Sportolói Bizottsága) és Mórádi Zsolt (elnök, Nemzetközi Kick-Boksz Szövetség Sportolói Bizottsága) képviselte.
A rekordméretű rendezvényen 185 nemzeti olimpiai bizottság, 50 nemzetközi sportszövetség, 5 kontinentális sportolói bizottság, a következő olimpiai játékok szervezőbizottságainak sportolói testületei, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, valamint az Olimpikonok Világszövetsége mind képviseltették magukat. Az eseményen részt vett a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke, Thomas Bach is. A NOB Sportolói Bizottságának elnöke, a zimbabwei, korábbi olimpiai bajnok úszó Kirsty Coventry éppen első gyermekével terhes, ezért online csatlakozott az egybegyűltekhez.
„Ez volt minden idők legnépesebb olimpiai sportolói fóruma a NOB történetében. Az interaktív tanácskozáson, a panelbeszélgetéseken több témát tárgyaltunk: a doppingellenes tevékenységet, a nemi egyenlőséget, a kettős karriert; diskurzust folytattunk a versenyzők jogairól és kötelezettségeiről, de új témaként a sportolók mentális egészsége is napirendre került. Érdekes összefoglalót hallhattunk a NOB költségvetéséről, jelentősebb bevételeiről, kiadásairól, forrásairól. Az egyik legfontosabb hozadéka a hétvégi lausanne-i eseménynek az volt, hogy megfogalmaztunk egy javaslatcsomagot, amelyet a NOB végrehajtó-bizottsága is tárgyalni fog. A fórum jelentőségét mi sem mutatja jobban: részt vett rajta Thomas Bach, a NOB elnöke is, akit felszólalása után a különböző témákban személyesen lehetett kérdezni, akár a szünetekben megállítani néhány mondat erejéig. Ezek a kávé- és ebédszünetek kiváló lehetőséget jelentettek a nemzetközi kapcsolatok további fejlesztésére, személyes beszélgetésekre, eszmecserékre. Az egész fórumon nagyon aktívak voltak a NOB Sportolói Bizottságának tagjai, köztük Danka Bartekova, és örülök annak is, hogy magyar tagjuk, Gyurta Dani is csatlakozott a küldöttségünkhöz" – tájékoztatott a helyszínről Sinkó Andrea.
„Tanulságos volt megtapasztalni, hogy mennyire más és más problémák jelentkeznek az eltérő fejlettségű és kultúrájú nemzetek esetében. Van például, hogy az adott országban egyetlen használható sportpályát tartanak nyilván, előfordul, hogy a sportolók egy része írni, olvasni sem tud, számukra idegen helyszínen eltévednek; ellenpólusként pedig a legújabb informatikai fejlesztésekkel, a tudatos, hosszú távú tervezéssel is találkozunk, mint például a karrierprogramok" – fejtette ki a szöuli olimpiai 6. helyezett ritmikus gimnasztikázó.
„A NOB Sportolói Bizottságának elnökeként hiszek abban, hogy mindig nyitottnak kell lennünk mások véleményére. Ha képesek vagyunk különböző vélemények mellett előre lépni, az jobbá és erősebbé tesz minket" – állítja Kirsty Coventry. Az elnök teljes írását angol nyelven itt találják.
A különböző diskurzusokkal kapcsolatban anonim szavazással hoztak döntéseket a résztvevők, akik az alábbi javaslatokat terjesztették fel további megvitatásra:
- A sportolók reprezentációjának erősítése. A résztvevők szerint kulcsfontosságú, hogy a szavazásokat minden nemzeti olimpiai bizottságban és minden nemzetközi sportszövetségben a sportolói testületek részvételével kell megtartani.
- Az összetartó befektetési modell támogatása. A versenyzők nem győzték hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a NOB anyagi támogatása a nemzeti olimpiai bizottságoknak. Ennek megfelelően fontos ezen szövetségek pénzügyi műveleteinek még átláthatóbbá tétele. Ugyanez igaz a nemzetközi sportszövetségekkel kapcsolatban is: ebben az esetben a Nyári Olimpiai Sportágak Nemzetközi Szövetségének (ASOIF) szerepe is kiemelten fontos.
- A nemzeti olimpiai bizottságok sportolói testületeinek direkt támogatása. Egy közvetlen támogatás keretében évente 10 ezer dollárt kaphatna egy nemzeti olimpiai bizottság sportolói testülete a NOB-tól. Thomas Bach elkötelezett támogatója ennek a pontnak.
- A karrierváltás támogatása. A NOB az eddigiekben is igyekezett támogatni a versenyzők sport utáni karrierjét, ennek folytatásaként pedig elindította az Athlete365 Business Accelerator nevű programot. Ezt a projektet még tavaly októberben jelentette be a bizottság.
- A tiszta atléták védelme és a doppingellenes harc. A WADA és a NOB minden erejével igyekszik a lehető legtisztábbá tenni az olimpiai játékokat és a globális sportot egyaránt.
- A sportolók mentális egészségének megőrzése. Hivatalosan is megszületett a NOB Sportolói Bizottságának és a NOB Egészségügyi és Tudományos Bizottságának együttműködése, melynek keretei közt a versenyzők pszichés egészségét igyekeznek minden elérhető eszközzel védeni. Ennek nélkülözhetetlenségét mi sem bizonyítja jobban, minthogy a kutatások szerint a profi sportolók 35%-a küzdött komoly mentális problémákkal pályafutása valamely szakaszában. A depressziótól az evési zavarokon át a kiégésig számtalan problémára nyújthat megoldást az összefogás.
- A sportolói nyilatkozat támogatása. Az Athletes' Rights and Responsibility Declaration nevű dokumentum a sportolók jogait és kötelességeit tartalmazza az olimpiai mozgalomban. Ennek létrehozásában 190 ország több mint 4000 sportolója működött közre, végleges elfogadására pedig 2018 októberében került sor. Megalkotásakor kiemelt szempont volt, hogy nemre, korra és nemzetiségre való tekintet nélkül minden sportolónak segítségére legyen. A résztvevők megesküdtek, hogy együttműködnek majd saját szövetségeikkel a nyilatkozat elfogadásának érdekében.
- Sportolói nagykövetek beszervezése az olimpiai mozgalomba. A NOB nagyköveti programja hatalmas jelentőséggel bír a fiatal sportolók inspirálásában, az olimpiai értékek hirdetésében és a sport erejének bemutatásában.
A NOB Athlete365-programjáról ide kattinva lehet bővebben olvasni.
(MOB-olympic.org, fotó: MOB, IOC)