Az osztrák főváros adott otthont az Európai Olimpiai Bizottság (EOC) 40. szemináriumának május 18-19-én. A sportdiplomáciai találkozón a közelgő olimpiai események és a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) aktualitásai is napirendre kerültek. Díjazták a kontinens legeredményesebb ifjúsági korú téli sportolóit is.
A fórumon 50 európai ország olimpiai bizottságának képviselői vettek részt, köztük a Kulcsár Krisztián MOB-elnök, Vékássy Bálint főtitkár és Dósa Viktória olimpiai csapatvezető, nemzetközi főmunkatárs alkotta magyar delegáció.
A szeminárium első napján hat interaktív panelbeszélgetést tartottak az európai olimpiai mozgalom szempontjából fontos témákban, köztük az európai sportmodell, a nők és a sportvezetés, valamint a sport kereskedelme és a városi sportok növekedése témakörökben.
Vékássy Bálint egy fontos témáról számolt be az olimpia.hu-nak. „Az olimpiai akkreditációs rendszer némi átalakításon megy keresztül, amelynek végleges változata még nem ismert, a tervezetet a NOB képviselője, Tosh Tsurunaga ismertette. Nehéz eldönteni, hogy számunkra kedvező, vagy hátrányos lesz-e a módosított szabályzat, de annak elfogadásáig ráérünk kiszámolni."
Alig több mint 30 nappal a minszki Európa Játékok előtt a szervezőbizottság részéről Anatol Kotau adott tájékoztatást az előkészületekről. Elmondta, hogy csapata 33 alkalmazottból 811-re nőtt. Hozzátette, hogy már 190 000 jegyet adtak ki, az érmeket május 21-én mutatják be. Spyros Capralos, az EOC Koordinációs Bizottságának elnöke gratulált az előkészületekhez, sok sikert kívánt, és elmondta, hogy a játékok idején adják át a NOB új épületét Lausanne-ban, június 23-án, az olimpia napján.
Prezentációt tartottak a tokiói és a párizsi nyári olimpia, valamint a pekingi téli játékok szervezői is.
A résztvevők áttekintették az Európai Unió sportfinanszírozási lehetőségeit - beleértve az Erasmus+ projektet - az EOC alelnöke, Niels Nygaard - aki szintén az EOC EU Bizottságának összekötő tagja -, valamint az EOC-EU-iroda igazgatója, Folker Hellmund segítségével. Hellmund elmondta, hogy az EOC-EU-iroda szeptemberben szemináriumot szervez az európai nemzeti szervezetek számára a finanszírozási lehetőségekről.
A spanyolok bemutatták a CONpaas-projektet, amely a nemzeti olimpiai bizottságok közös platformja lehet, amely számos fejlett eszközt és szolgáltatást nyújt számukra az adatkezelés és a dokumentumok benyújtása után az olimpiai digitális könyvtár létrehozásáig. A projektet az Olimpiai Szolidaritás támogatja. Azt a 2020-as téli ifjúsági olimpiai játékokon tesztelik, mielőtt teljes mértékben működőképes lenne a tokiói olimpiai játékokon.
Az osztrákok felvázolták a hóröplabda (Snow Volleyball) fejlődését, amely a Wagrain hegységéből ered, már számos országban játszák a világon, és a téli olimpiai játékok pekingi programjának részévé válhat 2022-ben. Phjongcshangban már bemutatóként lehetett vele találkozni.
Az eseményen eredményt hirdetett a Piotr Nurowski-díj téli versenyében is, melyben a kontinens legeredményesebb ifjúsági korú sportolóit ismerik el. Az első helyezett a 14 esztendős orosz, kétszeres junior világbajnok jégtáncos, Alexandra Trusova lett. Második az osztrák alpesi síző Magdalena Egger, harmadik holtversenyben két rövidpályás gyorskorcsolyázó: a magyar Talabos Attila és a szlovák Petra Rusnakova lett, míg az ötödik helyen a snowboardos Annika Sophie Morgan zárt. A díjról és a díjazottakról bővebben itt lehet olvasni.
A kongresszuson a 2021-es vuokatti (téli) és besztercebányai (nyári) EYOF-ok is napirendre kerültek. Megnevezték a következő, 41. EOC-szeminárium helyszínét: annak 2020 tavaszán a szlovákiai Somorja (Samorin) ad otthont.
Az olimpiai charta 40. cikkéről szóló vitát a NOB jogi igazgatója, Anne Van Ysendyck és Kevin Groome, a jogi és üzleti ügyek alelnöke, az IOC TV & Marketing Services vezetője irányította.
(MOB-eurolympic.org)