Január 10. és 23. között Belgrádban rendezik a férfi és a női vízilabda Európa-bajnokságot. A férfiak számára az Eb egyben olimpiai kvalifikációs torna is, vagyis a győztes, illetve az a nemzet, amelyik már olimpiai résztvevő - Szerbia, Horvátország, Görögország -, annak helyezésétől függetlenül a legjobb lesz a tornán, az szintén csatlakozik a riói hármakhoz.
Vasárnap Belgrádban kisorsolták az egyes csoportokat. Az erőviszonyok és a sorsolás ismeretében kijelenthető, hogy az olimpiai kvótáért a magyar válogatott mellett az olaszok, a spanyolok és montenegróiak pályáznak a legnagyobb eséllyel.
A férfi torna sorsolása:
A csoport: Montenegró, Spanyolország, Hollandia, Szlovákia
B csoport: Szerbia, Horvátország, Franciaország, Málta
C csoport: Olaszország, Románia, Németország, Grúzia
D csoport: MAGYARORSZÁG, Görögország, Oroszország, Törökország
Az Eb menetrendje megegyezik a 2013-as barcelonai vb lebonyolításával, így mind a 16 csapat tovább lép a selejtező kör után. Az AB és CD-ág 1-4., 2-3. helyezettjei keresztbe mérkőznek a negyeddöntőbe jutásért. A magyar válogatott az elődöntőbe jutásért várhatóan a szerb-horvát duó valamelyikével mérkőzhet.
„Látszik, hogy ez a csoport erősebb, mint a kazanyi világbajnoki csoportunk" - mondta a vízilabdaszövetség honlapjának Benedek Tibor szövetségi kapitány. "A görög válogatottról tudjuk, mennyire erős, velük a világliga-selejtezőkben is találkozunk majd decemberben. Az orosz válogatott rosszul szerepelt a nyári, hazai rendezésű vb-n, nyilván ugyanúgy javítani szeretnének, mint mi. A török vízilabda fejlődik, sokat invesztálnak bele, de róluk azért keveset tudunk. Nem tudok még túl sokat mondani a csoportról, a három meccs után a C csoport negyedikje jöhet, azaz valószínű Grúzia, akikkel szintén találkozunk a világliga-selejtezőben. A két évvel ezelőtti vb lebonyolítása alapján a négy közé jutásért jó eséllyel magyar-horvát meccs lehet, az egy nagyon nehéz mérkőzés lenne, nem is kell mondanom.”
A hölgyek tornája nem kvalifikál az olimpiára. Így a válogatott számára a legfontosabb, hogy erős csapatokkal összecsapva készüljön fel a 2016-os olimpiai kvalifikációs tornára. Márpedig erős ellenfelekben nem lesz hiány, hiszen az oroszokkal váltakozó sikerrel, de mindig nagy csatát vívnak a lányok, a hollandok a vb-ezüstérmesek, a görögök is igen erősek.
A női torna:
A csoport: Hollandia, MAGYARORSZÁG, Oroszország, Görögország, Portugália, Törökország
B csoport: Spanyolország, Szerbia, Olaszország, Németország, Franciaország, Horvátország
A csoportkör után a férfiakhoz hasonló a lebonyolítás a nőknél is, vagyis a két csoport 1-4. és 2-3. helyezettje mérkőzik keresztbe
„A jóval erősebb csoportba kaptunk besorolást, hiszen a mi csoportunkban négy, míg a másikban igazán két erős csapat található. Mégsem bánkódom, sőt! Kimondottan örülök, hogy így alakult, mert legalább éles meccseken játszhatunk. A kazanyi világbajnokság tapasztalata is azt mutatja, jobb ez így minden szempontból. Érdemes több fázisra bontani a viadalt, és megpróbálni az első két hely valamelyikén végezni a csoportban, mert akkor a négy közé jutásért könnyebb rivális ellen mérkőzhetünk. Ennek elérése nem lehetetlen vállalkozás, hiszen jól ismerjük a hollandokat, a görögöket és az oroszokat is, semmivel sem vagyunk esélytelenebbek ellenük. Igaz, ők sem ellenünk, avagy jó meccsek várhatóak. Ha ne adj' isten nem sikerül az első két hely valamelyikén zárni a csoportot, akkor sincs tragédia, hiszen a keresztbejátszásnál az olasz vagy a spanyol ellen sem kell megijedni. Azt hiszem, ők nem örülnek a sorsolásnak, mert a könnyű csoportjuk azt jelenti, hogy a négy közé jutásért biztosan kemény ellenfelet kapnak. Szóval, nincs gond a nehéz csoporttal, jól van ez így” - mondta Bíró Attila, a női válogatott szövetségi kapitánya.
A témában Kemény Dénes vízilabdaelnök a közelmúltban nyilatkozott a mob.hu-nak.
(MOB-MVLSZ, fotó: waterpoloserbia.org)