Sportjogász konferenciát rendezett a SPORTJUS

Sportjogász konferenciát rendezett a SPORTJUS

2012. 06. 01.
Megosztás

„A sport alapvető emberi jog 2012, a magyar sport szervezeti rendszerének és irányításának jogszabályi változásai”címmel rendezett konferenciát május utolsó napján a Magyar Olimpiai Bizottság együttműködő partnere, a SPORTJUS Magyar Sportjogász Társaság a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának budapesti dísztermében.


A kongresszuson dr. Nagy Zsigmond elnök, a MOB nemzetközi igazgatója, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnökségi tagja mellett előadott többek közt dr. Ábrahám Attila kajak-kenu és dr. Szabó Tünde úszó-főtitkár, a MOB elnökségének tagja, valamint Bardóczy Gábor, a Nemzeti Sport Intézet megbízott főigazgatója.

A SPORTJUS, a Magyar Sportjogász Társaság – mint honlapjukon, a www.sportjus.hu - n fogalmaznak – sportszakmai érdekvédelmi, tanácsadási, oktatási és jogvédő tevékenység céljára létrejövő; a sportjog önálló jogággá történő elismerése érdekében elméleti és gyakorlati kérdéseinek és a vonatkozó szakmai és tudományos munka kimunkálását céljául kitűző, egyesületi formában működő országos, non profit társadalmi szervezet.

A május 31-ei szakmai konferencia ünnepélyes pillanatokkal kezdődött: Nagy Zsigmond köszöntötte dr. Szalai Márta intézetvezetőt, megköszönve a Pázmány Jogi Kara és a MOB illetve a SPORTJUS közötti sikeres együttműködést; virágot adott át a születésnapját ünneplő Szabó Tündének, továbbá gratulált a főtitkárnak a debreceni úszó Eb sikereihez.

Nagy Zsigmond köszöntőjében kiemelte: „a magyar spotban egy intenzív jogalkotási folyamat kellős közepén vagyunk. A sportjogász társaságban igényként merült fel, hogy megvitassuk a változásokat, áttekintsük, hol állunk, merre megyünk!” Az üléselnök „Alkotmányjogi alapvetés: a sport alapvető emberi jog” című előadását gondolatébresztőnek szánta. A magyar sport szervezeti rendszerének és irányításának jogszabályi változásait hazai és nemzetközi történeti áttekintéssel mutatta be a NOB és a MOB megalakulásától kezdve a ’49-es Alkotmányon, 2012-es Alaptörvényen keresztül; az 1907-es Olimpiai Chartától a ’66-os ENSZ és ’78-as UNESCO dokumentumon, nemzeti és EU Alkotmányokon keresztül a NOB közgyűlések határozataiig bezárólag.

Bardóczy Gábor a látványcsapatsportágak társasági-adó által megvalósítható támogatását, mint a sportfinanszírozás új elemét, annak ellenőrzését mutatta be. Mint a főigazgató elmondta, a 2004-es kormányrendelet már definiálta az öt látványcsapatsportágat, a 2010-es kormányváltást követően nyílt lehetőség az új források becsatornázására; a támogatással közvetetten más sportágak is új lehetőségekhez jutnak; a TAO-nak munkahelyteremtő- és megtartó hatása is van. A sportvezető, mint mondta, eddig több mint 25 milliárd forint áramlott a rendszerbe. Bardóczy Gábor a támogatás hozadékáról is beszélt: kiemelte a szövetségek, szervezetek stabilizálódó anyagi helyzetét, az infrastrukturális fejlesztéseket, a tárgyi eszközök, humánerőforrás bővülését. Mint mondta, az NSI strukturális átalakítását – az utánpótlás-programok a MOB-hoz kerültek – követően márciusban felállt a TAO iroda, mely a pénzfelhasználás ellenőrzését végzi. 2011-ben 94,5 milliárd forintos – 42 milliárd lett jóváhagyva –, 2012-13-ra mintegy 126 milliárdos támogatási igény érkezett az öt sportágon keresztül. Eddig mintegy 100 ellenőrzés történt, a helyszíni bejárások folyamatosak.

Dr. Sándor Elek ügyvéd, a SPORTJUS elnökségi tagja „A sportot érintő jogszabályok ez évi változásainak hatása a sportszervezetek szervezetére és működésére” című felszólalásában gyakorlati tapasztalatait adta át. Beszélt a Sport- és a Civil Törvényről, a civil szervezetek bírósági nyilvántartásba vételéről.

Vegyes fogadtatást váltott ki dr. Neszmélyi Emil, a SPORTJUS főtitkára, a MOB Etikai és Jogi Bizottsága tagjának előadása, aki az amatőr sportszerződés törvényi változásait és annak utánpótlássportra gyakorolt hatását mutatta be. Beszélt a szabályozás felhasználási területeiről, a nemzetközi és hazai szövetségek lehetőségeiről. Jelentős változásként jegyezte meg, hogy június elsejétől lehet 14 éven aluli fiatallal sportolói szerződést kötni, az aláírás egy éves időtartamot hitelesíthet. Az érzelmeket felszínre hozó, kisebb vitát generáló témával kapcsolatban Nagy Zsigmond egy újabb konferencia összehívását kezdeményezte.

A TAO törvény nem kívánt hatásait és a támogatási rendszer anomáliáit mutatta be Szabó Tünde. Az olimpiai ezüstérmes úszó a sportjog kialakulásával, az Európai Unió és a sport kapcsolatával kezdte beszédét. A magyar sportot érintő bevételek és támogatások arányait diagramokkal szemléltette. Szabó Tünde bemutatta az állami támogatási rendszer hibáit, hangsúlyozta a sporttámogatások átfogó megreformálásának igényét. A TAO-val kapcsolatban anomáliaként vetette fel többek közt az edzői fizetéskülönbségeket, a nem támogatott sportágak létesítményekből való kiszorulását, forráshiánnyal való küzdését. Az úszófőtitkár javaslatot tett egy hatástanulmányra, a TAO-kedvezményezettek körének kiszélesítésére, új programok beindítására.

Dr. Ábrahám Attila, a SPORTJUS Felügyelő Bizottságának tagja, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség főtitkára, olimpiai bajnok kajakozó a Magyar Olimpiai Bizottság magyar sportban betöltött szerepét mutatta be. A sportirányításban bekövetkezett strukturális változásokat követően a MOB egyetlen civil köztestületként irányítja a hazai sportélet különböző területeit. Rövid történeti áttekintést követően az új Sporttörvény által meghatározott MOB-feladatokat ismertette, kitért az olimpiai bizottság alapszabályára is.

Dr. Kovács Andor, a SPORTJUS tagja, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Kiemelt Adózók Igazgatóságának jogásza adta a konferencia záró előadását. „A magyar sport szervezeti rendszerének és irányításának jogszabályi változásai” címmel a NAV oldaláról, jogi vonatkozásban, gyakorlati példákon keresztül közelítette meg a hazai sportéletben végbemenő változásokat.