Szabó Bence korábbi olimpiai bajnok, MOB-főtitkár sokat vár a megyei sportirodáktól.
A szakvezető célja, hogy újra fellendüljön a megyék sportélete, elsősorban az utánpótlás-, a szabadidős és a parasport terén. A volt vívó-kardozóval munkatársunk beszélgetett.
Borkai Zsolt elnök, Fábián László sportigazgató és ön is nyert olimpiát. Immár az ötkarikás arany a belépő a MOB csúcspozícióihoz?
– Már Schmitt Pálnak volt egy nyilatkozata, hogy szeretne több olimpikont bevonni a MOB munkájába. Ám e folyamat időközben elakadt. Borkai Zsolthoz régi barátság fűz, mégsem hinném, hogy az aranyérmeim miatt esett rám a választása, inkább mert alkalmasnak ítélt a feladatkör betöltésére.
Az új jogi szabályozás az olimpiai bizottságra ruházta a magyar sport irányítását. Milyen plusz feladatköröket jelent ez a főtitkár számára?
– Nem szeretnék olyan vezető lenni, akinek minden rajzszög megvásárlásához hozzá kell járulnia. Jól kell elosztani a munkát, s meg kell szabni a felelősségi, illetve a hatásköröket. Minden kedd reggel értekezletet tartunk, elemezzük az előző hét történéseit, s kiosztjuk az aktuális teendőket. A szisztéma működik, felgyorsult az információáramlás a szervezeten belül.
Mi lesz az irodák szerepe?
– Megyénként szerveződnek, két fő- és egy mellékállású alkalmazott bérét a MOB fizeti majd. Ezen felül is segítjük a működést, e célra összességében 400 millió forint áll rendelkezésre. Az irodáktól azt várjuk, hogy a közreműködésükkel újra fellendüljön a megyék sportélete, elsősorban
az utánpótlás-, a szabadidős és a parasport terén.
Mikorra épül ki a szervezet?
– A korábbi időszakban a megyei sportirodák működése ellehetetlenült. A múlt héten találkoztam a még megmaradt megyei sportvezetőkkel, s ismertettem az elképzeléseinket. A találkozók januárban folytatódnak, ekkor a személyi kérdések is terítékre kerülnek. Március elején pedig indulhat az érdemi munka.
Majd’ fél évvel a játékok után melyek a MOB legaktuálisabb teendői?
– Az egyik a Gerevich-ösztöndíj szabályzatának átalakítása. Szeretnénk motiválni azokat a tehetségeket is, akik még nem részesültek ösztöndíjban, de ott lehetnek Rióban. A Tóth Dávid, Kulifai Tamás kajakpáros például úgy lett világbajnok Szegeden, hogy még nem voltak ösztöndíjra jogosultak. Aztán megkapták a támogatást, és Londonban a négyessel ezüstérmet nyertek. A másik nagy feladat az új sportolói szerződések előkészítése, amelyeket a következő négyéves ciklusban ösztöndíjban részesülőknek kell majd aláírniuk. Tavasszal pedig kezdődnek a szövetségi konzultációk.
Mennyire nyomasztó örökség London sikersorozata?
– Nem előzetes magyarázkodás, de a londoni szereplés bravúr volt. A magyar sport hátteréből – az infrastruktúra vagy a finanszírozási lehetőségek – nem következne e csodás eredménysor. Ha a tagokra jogosulttá váló sportágak a következő négy évre hozzájuthatnak a pluszpénzhez, Rióban talán megismételhető lesz a sikersorozat, és már nem is kell majd magyar csodát emlegetnünk.
A főtitkári teendők mellett lesz-e ideje az edzősködésre?
– Három kardozó tanítványom, Szatmári András, Csaba Bence és Iliász Nikolász az utánpótlás-korosztályban csodás évet zártak. Mi, négyen nehezen tudnánk megválni egymástól, de a munkát muszáj volt átalakítani. Egy edzői csapatot hoztam létre, és eddig a rendszer működőképes.
Névjegy
• Életkora: 50 éves
• Sportága: vívás, kard
• Főbb sikerei: 2x olimpiai bajnok, 2x olimpiai 2.
• Sportvezetőként: az UTE elnöke, az Újpest FC ügyvezetője, a vívó-válogatott szövetségi kapitánya, a MOB sport- igazgatója, a MOB főtitkára (2012. október 12. óta)
(Forrás: metropol.hu)