A zárónapon nem lett érmünk, 20 medállal zártunk Bakuban

Szabó Gabriella: Hosszú az út Tokióig, kellett az új lendület

2016. 10. 24.
Megosztás


A Rióból háromszoros olimpiai bajnokként hazatérő Szabó Gabriella új edzővel, Likér Péterrel folytatja a felkészülést. A kiváló kajakossal és trénerével beszélgettünk tervekről, módszerekről és Tokióról.

„Régóta ismerem Gabit, 2011 óta a kajaktársadalomban vagyok én is. A 2014-es moszkvai világbajnokságon kezdtünk el többet beszélgetni, majd Szolnokon, ahol az én tanítványaim is készültek – mondta az olimpia.hu-nak Likér Péter, akinek irányításával a szlovák férfi kajaknégyes ezüstérmes lett Rióban. –Idén döntöttük el, hogy együtt fogunk dolgozni.”

Nem kis kihívás előtt áll a 32 esztendős edző, hiszen Szabó Gabriella mindent megnyert már, amit lehetett: háromszoros olimpiai bajnok, többszörös világ- és Európa-bajnok.

„Egy edzőnek a legnagyobb fegyvere, hogy tudja motiválni versenyzőjét. Azért van a világon egy Roger Federer, egy Rafael Nadal vagy Michael Phelps, akik szintén nem álltak meg az első győzelem után, hanem mindig keresték az újabb lehetőségeket a sikerre – példálózott Szabó Gabriella újdonsült trénere. – Biztos vagyok benne, hogy egy igazi bajnokot a 100. vb-arany vagy a 100. olimpiai arany is ugyanúgy tudja éltetni, mint az első.”

Amikor a tervekről kérdeztük az eddig csak férfi kajakosokkal dolgozó Likér Pétert, két konkrét célt fogalmazott meg.

„Nagy dicséret jár az előző edzőjének, hiszen az olimpiai bajnoki címek nem jönnek maguktól. Bizonyos okok miatt a váltás mellett döntött, igyekezni fogunk más képletet tenni a fejébe. Azért 30 év fölött egy picit máshogy kell a dolgokhoz állni, nagy jelentősége lesz a mentális felkészülésnek, a regenerációnak, a hozzáállásnak – mondta módszereivel kapcsolatban Likér, majd rátért a közös célokra. – Egyelőre lépésről lépésre szeretnénk haladni. Előbb egy jó egyes eredményt szeretnénk elérni, aztán ugyanezt párosban. A 2019-es szegedi világbajnokság az elsődleges célunk, majd természetesen Tokió – ezzel is kezdtük a közös munkát, hogy a következő olimpiára egy jó szereplést terveztünk.”

Olimpiai tapasztalatokban azért nem szenved hiányt Szabó Gabriella, hiszen Pekingben, Londonban és Rióban is tagja volt a Magyar Csapatnak. Sőt, mindhárom játékokon dobogóra állhatott! De hogy éli meg egy sportoló az olimpiát?

„Semmilyen negatívummal nem szabad foglalkozni, semmi sem ideális egy versenyző számára, mindent ki kell tudni zárni – mesélte riói tapasztalatait Szabó Gabriella az olimpia.hu-nak. – Nekem ez sikerült, minden rózsaszín. Hallom, hogy mások milyen negatívan élték meg az olimpiát. Nekünk az is segített, hogy megfelelő hátteret biztosított a szövetség, bár a pálya közel sem volt ideális. Ennek ellenére egy pillanatig sem bosszankodtam.”

Az edzőváltás konkrét okait nem szerette volna boncolgatni a Budapest Honvéd kajakosa, de annak távolabbi hátteréről azért beszélt honlapunknak.

„A váltás azért szükséges egy 30 éves sportolónál, mert eléggé benne van a mókuskerékben. Most úgy éreztem, kell egy szemléletváltás, egy módszerváltás, egy új lendület – a közös munka egy fiatal edzővel más ritmust hozhat – boncolgatta Szabó. – Egyelőre az ismerkedési fázisban vagyunk, az első évet ennek szenteljük, bár szeretném tartani az elmúlt évek színvonalát. A 2020-as olimpia egyelőre nagyon-nagyon messzinek tűnik. Az előző játékokat is úgy terveztem, hogy mindig egy-egy évre koncentráltam. Ki merem jelenteni, hogy ugyanúgy a párost és a négyest fogom megcélozni, amellett, hogy szeretnék egyesben is jó teljesítményt nyújtani.”

A párosoknál mindig felvetődik a kérdés, hogy együtt maradnak-e. „Természetesen együtt tervezzük a jövőt Kozák Danutával. Hosszú lesz az út Tokióig, de együtt megyünk végig rajta.”

(MOB/Ilku Miklós, fotó: MOB/Szalmás Péter)