Május 31-én lett 50 esztendős dr. Szabó Tünde olimpiai ezüstérmes úszó, sportvezető, korábbi sportért felelős államtitkár, az úszószövetség egykori főtitkára, a Magyar Olimpiai Bizottság jelenlegi tagja.
Karrierje Nyíregyházáról indult. A mai nevén Arany János Gimnázium és Általános iskola diákja, majd a Vasvári Pál Gimnáziumban érettségizik '92-ben. A nyolcvanas években, majd a barcelonai olimpia évéig a Nyíregyházi Vasutas úszója, Vajda Tamás a mestere. Már az ifjúsági korosztályban kiemelkedő hátúszónak számított, országos bajnok, az ifi Európa-bajnokságon ezüstérmes.
A kilencvenes évek első éveiben hozta a kiváló felnőtt eredményeket: olimpiáról, világbajnokságról és Európa-bajnokságról négy ezüstérmet jegyez. A '91-es perth-i vb-n, az athéni kontinensviadalon, majd a barcelonai olimpián lett második. Az 1992-es játékokon 100 háton lett ezüstérmes, 200-on hatodikként zárt. Eredményeinek értékét nem csorbítja, hogy akkor – csak – egy magyar (!) lány volt nála jobb a hátúszás számaiban: Egerszegi Krisztina. Tünde egy betegség következtében hagyta abba Barcelona után a versenyszerű úszást.
Elvégezte a Magyar Testnevelési Egyetem úszó szakedzői szakát, majd jogi tanulmányokat folytatott: Szegeden, a Pázmányon és az ELTE-n is szerzett oklevelet, 2015-ben sportjogból szerzett tudományos (PhD) fokozatot.
Edzőként kezdetben Nyíregyházán a sportiskolában tanít, úszóiskolát vezet, majd a fővárosba teszi át székhelyét és egy sikeres sportvezetői, jogi, politikusi, egyetemi oktatói karriert épít.
Dr. Szabó Tünde 2004-05-ben az Országgyűlés Ifjúsági és Sportbizottságának tanácsadója, majd 2011-ig a budapesti Főpolgármesteri Hivatal Sport Ügyosztályának munkatársa. 2011 és 2015 között a Magyar Úszó Szövetség főtitkáraként dolgozott, majd '17-ig a szövetség alelnök. Jelentős érdemei vannak abban, hogy Magyarország az utóbbi években az úszósport egyik fő versenyrendezője lett világszinten.
Sportdiplomáciában is sikeres: 2020. november 8-án az Európai Úszószövetség (LEN) egyik alelnökének választották, a tisztséget 2022-ig töltötte be. Szabó Tünde megbecsültségét jól mutatja – a hazai szövetség beszámolója alapján –, hogy a nemzetközi szervezetek tradícióihoz képest kissé szokatlanul azonnal alelnöknek választották, erre korábban nemigen volt példa: az új tagok általában elnökségi tagként kezdik, és aztán emelkednek a „belső hierarchiában”.
2015 őszén – Simicskó István utódaként – lett sportért felelős államtitkár, ezt a tisztséget és a vele járó feladatokat 2022 tavaszáig látta el, őt dr. Schmidt Ádám követte. Ma – 2018-tól – országgyűlési képviselő, Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos.
Hosszú évek óta vesz részt az olimpiai mozgalom munkájában. A Magyar Úszó Szövetség delegáltjaként 2015-től ma is a MOB közgyűlésének tagja, egyben 2012 óta tiszteletbeli tag is. 2012 és '15 között a szervezet elnökségében is dolgozott, de a MOB különböző testületeit is erősítette, többek közt korábban a sportolói bizottságot vezette, ma a Mező Ferenc Sportbizottság tagja. Állami kitüntetései mellett 2012-ben megkapta a MOB Érdemérmét is.
Sportvezetőkét több olimpián is járt: kint volt a phjongcshangi téli és tokiói nyári játékokon is; közösen ünnepelt a tokiói győztesek beiktatási ünnepségén, a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjában.
A SPORTJUS Magyar Sportjogász Társaság, a Magyar Sporttudományi Társaság és a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületének tagja; 2015-től a Testnevelési Egyetem Sportjogi Tanszéki csoport, egyben az egyetem oktatója. A Debreceni Egyetem címzetes egyetemi docense, a Nők Magyarországért Klub egyik alapítója, elnökségi tagja. 2021-ben a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) Alapító Tanácsának tagja lett.
2016-ban a magyar úszósport halhatatlanjai közé választották.
Tudományos munkássága során – kutatási területe: a sportsérültek jogai, a sportolók védelme, sportjog, egészségügyi jog – számos publikációt jegyez.
Három gyermek édesanyja – a fiatalok úszáshoz, teniszhez kötődnek.
Isten éltesse Szabó Tündét!