Szakedzői képzés indult az MKSZ szervezésében

Szakedzői képzés indult az MKSZ szervezésében

2012. 10. 09.
Megosztás

Október 8-án ünnepélyes megnyitóval és az első tanórákkal kezdetét vette a Magyar Kézilabda Szövetség Nemzetközi Edzőképző Központja (NEK) által elindított kézilabda szakedzői-képzés.

A megnyitón dr. Kersch Ferenc, az MKSZ Szakmai és Versenybizottságának elnöke elmondta, hogy a megújult NEK kétféle képzést indított útjára 2012-ben, hiszen az EHF-mesteredzői képzés mellett a második lépcső a szakedzői képzés. Marczinka Zoltán NEK-igazgató hangsúlyozta: az újjászületett képzés struktúrája az EHF-standardokat figyelembe véve készült el, ugyanakkor az évtizedeken át sikerrel működő magyarországi szakedző-képzés hagyományait is folytatja. -

Hiánypótló képzést indítunk útjára, hiszen 2005 óta nem volt szakedző-oktatás, mi viszont nem szeretnénk magukra hagyni a kollégákat - mondta el Marczinka Zoltán.
– Az első évben a trénerek intenzív alapozó képzésen vesznek részt, majd a 2. évben a testnevelő-tanári diplomával rendelkezők is bekapcsolódnak az oktatásba. A két éves képzés végén a hallgatók olyan oklevelet kapnak, amellyel NB I-ben edzősködhetnek, és a papír egyben belépő számukra az EHF mesteredzői képzésbe is. Mivel a hallgatók maguk is gyakorló edzők, ezért az órákat hétfői és keddi napokon tartjuk. Jelenleg a képzés felsőfokú oklevelet nem ad a végzett hallgatóknak, de azon dolgozunk, hogy hamarosan ez is megvalósuljon.

- Elképzelhető, hogy sokaknak esetleg furcsa beülni az iskolapadba, de személyes példámból tudom, hogy a tanulás minden körülmények között hasznos - mondta el a megnyitón Mocsai Lajos szövetségi kapitány, EHF-mesteredző, a képzés mestertanára.
- Amikor a nyolcvanas évek végén, egy BEK-győzelem, egy vb-ezüstérem és egy olimpiai 4. hely után Németországban kezdtem dolgozni a Lemgo együttesénél, azonnal be kellett iratkoznom a legmagasabb szintű német edzőképzésre, hogy a nyelv mellett a német kézilabda-kultúrát is elsajátítsam, és kollegiális viszonyt alakítsunk ki a német kollégákkal. Ezért is fontos a magyar szakedzői képzés újraindítása, hiszen a kollégák közös gondolkodásban vehetnek részt az oktatás során.


A képzés órarendje itt megtalálható.

(Forrás: kézilabda szövetség, fotók: Kovács Anikó)