Száz egyetemista olimpikon és tizenhét érmes egyetemista az olimpián

Száz egyetemista olimpikon és tizenhét érmes egyetemista az olimpián

2012. 08. 14.
Megosztás

Olimpikonjaink a magyar egyetemi sportéletben is fontos szerepet játszanak, mint példaképek, akik motiválni tudják a fiatalokat a sportos életmódra, mind élsport és versenysport, mind a rekreációs sport területén.

E mellett egyetemeink és főiskoláink hallgatóiként sikeres szereplésük az intézmények számára is fontos értéket jelentenek. Ezért a Magyar Egyetemi- Főiskolai Sportszövetség figyelemmel kísérte, hogy a londoni olimpián miként szerepeltek azok a sportolók, akik egyben a tanulás terén is bizonyítanak felsőoktatási intézményeinkben. Nyolc aranyérmet, öt ezüstérmet, négy bronzérmet hoztak hazánknak a tanuló sportolók. Harmincketten végeztek értékes pontszerző helyeken. A pontszerző helyeket figyelembe véve a legsikeresebben a Semmelweis Egyetem (SE-TF), a Eszterházy Károly Főiskola és a Budapesti Kommunikációs Főiskola hallgatói szerepeltek.

A magyar keretben száz egyetemista/főiskolás hallgató képviselte hazánkat az olimpián Londonban. Közülük az aranyéremmel hazatérők között szerepel Szilágyi Áron (ELTE - vívás), Gyurta Dániel (BKF - úszás), Berki Krisztián (EKF - torna), Dombi Rudolf (SE-TF K-2 1000m), Kovács Katalin (SE-TF – K4-500), Szabó Gabriella (KRE – K4 500), Kozák Danuta (BCE – K-4 500) és Risztov Éva (DE - úszó). Olimpiai bajnokaink közül Berki Krisztán és Dombi Rudolf neve a nemzetközi egyetemi sportéletben már évek óta jól ismert. Berki Universiade győztesként (2009), Dombi egyetemi világbajnoki ezüstérmesként (2008) is öregbítette hazánk hírnevét.

Ezüstérmet szerzett Londonban Ungvári Miklós (SE-TF - judó), Lőrincz Tamás (EKF - bírkózás), Kovács Katalin (SE-TF – K2 - 500), Paumann Dániel (PPKE – K4 1000) és Kammerer Zoltán (SE-TF – K4 1000). Ungvári Miklóst 2004-ben egyetemi világbajnokként is ünnepelhettük. Majd 2006-ben szintén egyetemi világbajnokságon ezüstérmet is szerzett. Gyurta Dániel és Risztov Éva a magyar egyetemi bajnokságban is bemutatkoztak 2011-ben, ahol mind a ketten az első helyen végeztek.

Bronzérmeseink között négy aktív vagy végzett egyetemista álhatott fel a dobogóra: a korábban a ZSKF színeiben Universiade és világbajnoki bronzérmet is szerző Csernoviczki Éva (judó), a 2011-ben háromszoros Universiade bajnok Cseh László (BME - úszás), valamint Módos Péter (EKF - bírkózás) és Marosi Ádám (SE-TF - öttusa).

Az éremszerzők mellett további harminckét egyetemista pontszerzéssel büszkélkedhetünk. Az egyetemista/főiskolás sportolók szereplése alapján kiszámoltuk, hogy mely intézmények hallgató szerepeltek összességében a legsikeresebben. A felsőoktatási intézmények a jelenlegi és a végzett hallgatóik után is kaptak pontokat. Az egyetemek/főiskolák közötti pontverseny számítása részben eltér a hagyományos pontszámítástól, ahol egy csapatérmet egyszer számítanak be. Itt minden pontszerző (a csapatban sportolók is) külön-külön kerültek elszámolásra. Ez alapján legsikeresebben Semmelweis Egyetem (a TF-fel együtt: 2 arany, 3 ezüst, 1 bronz, 4 negyedik hely, 2 ötödik hely, 1 hatodik hely), az Eszterházy Károly Főiskola (1 arany, 1 ezüst, 1 bronz) és Budapesti Kommunikációs Főiskola (1 arany, 1 negyedik hely, 2 ötödik hely) végzett az élen.

Letölthető háttéranyagok a MEFS oldalán találhatóak:

  • olimpiai kerettagok
  • éremtáblázat az egyetemista/főiskolás sportolókról
  • egyetemi pontversen

Az olimpiai keretből hat sportolóról nem kaptunk információt iskolai végzettségéről

Adatok: MOB olimpiai adatbázis, MEFS Universiade és egyetemi világbajnokságok adatbázisa

(fotó: Illyés Tibor, Kovács Tamás/MOB)