Szilágyi Áron harmadik a budapesti Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi Grand Prix-versenyen

Szilágyi Áron harmadik a budapesti Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi Grand Prix-versenyen

2013. 03. 11.
Megosztás

Szilágyi Áron, a Vasas kardvívója harmadik lett a Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi Grand Prix-versenyen. Sorozatban harmadik bronzérmét nyerte Áron.

A finálé előtt a telt házas Nemzeti Sportcsarnokban köszöntötték a 24 olimpiai és világbajnok magyar kardvívót.

Tizenkét magyar kardvívó jutott a legjobb 64 közé az Angyalföldi Sportközpontban rendezett szombati selejtező után. Ami napjaink egyre tágabb keresztmetszetű élmezőnyében remek eredménynek számít.

A folytatás is a régi, szép magyar kardidőket jellemezte. Közel telt ház a csarnokban, olimpiai és világbajnokok a pást mellett, remek hangulat – és magyar győzelmek. A sort a londoni aranyérmes Szilágyi Áron nyitotta, követte őt két vasasos klubtársa, Iliász Nikolász és Szatmári András, valamint a kertvárosi Decsi Tamás és a gödöllői Gémesi Csanád. Iliász és Decsi ráadásul kiemeltet búcsúztatott.

A 32 között követte példájukat a junior korú Szatmári, aki a szintén kiemelt olasz Samelét verte ki. Sajnos, Decsi és Iliász nagy csatában, de kikapott, azonban három magyar így is a nyolcaddöntőbe jutott, amire mostanság nemigen akadt példa.

Szilágyi és Gémesi egymással került szembe – győzött Somlai Béla tanítványa. Szatmári pedig azzal a Kimmel vívott, aki a csapatban olimpiai bajnok koreaiak legújabb felfedezettje - mellesleg junior világbajnok. Sajnos, Andrist kétszer is piros lappal büntették rajt előtti indulás miatt, és ez döntőnek bizonyult, Szabó Bence és Riba Ferenc tanítványa is búcsúzott.

A mezőny ezt követően a Nemzeti Sportcsarnokba költözött, ahol előbb állófogadáson köszöntötték a magyar kardvívás 24 élő olimpiai és világbajnokát. Az eseményen többek között ott volt Simicskó István sportért felelős államtitkár és Csampa Zsolt, a Magyar Vívó Szövetség elnöke.

No meg a 24 klasszis. Bakonyi Péter, Kovács Tamás, Marót Péter, Nébald Rudolf, Ferjancsik Domonkos, Lontay Balázs, Decsi Tamás, Hammang Ferenc, Abay Péter, Köves Csaba, Navarrete József, Boros György, Nemcsik Zsolt, Nagyházi Zoltán, Gerevich Pál (térdműtétje miatt nem tudott eljönni – ez úton is jobbulást kívánunk neki!), Csongrádi László, Hámori Jenő, Bujdosó Imre, Gedővári Imre, Horváth Zoltán, Nébald György, Pézsa Tibor, Szabó Bence és Szilágyi Áron.

Aztán jöhetett ismét Áron, de ezúttal már a páston. Méghozzá egy remek, fordulatos, a sportág minden szépségét felvonultató asszóban, melyen 9:12-ről zsinórban hat gyönyörű tust adva győzte le a koreai klasszist, Gu Bon Gilt. Az elődöntőben egy egyéni világbajnok következett, a német Limbach személyében. Kilenc:tizenkettő ezúttal is volt oda, azonban a fordításra már nem jutott energia - Áron sorozatban harmadik Vk-bronzérmét az első vastaps köszöntötte a telt házas Nemzeti Sportcsarnokban.

A második elődöntőt követte a Bajnokok köszöntése. Először az utóbbi évtizedek legemlékezetesebb pillanatait elevenítettük föl - Pézsa Tibor 1964-es olimpiai győzelmétől Szilágyi Áron londoni bravúrjáig. Eztán egyesével vezették fel fiatal vívók a pástra a 23 jelen lévő Nagy Bajnokot, akik díszoklevelet vettek át. Az ünnepséget a gyász perce követte, melyen a 19 olimpiai aranyérmet nyerő Gerevich Aladárra, Kovács Pálra, Kárpáti Rudolfra, és valamennyi elhunyt olimpiai és világbajnok vívóra és Mestereikre emlékeztünk. Majd Csampa Zsolt üdvözlő szavai után a magyar Himnusszal és a közönség szűnni nem akaró tapsával zárult az emlékezetese negyed óra.

A döntőt eztán - egyetlen tussal - Limbach nyerte, Áron pedig így reagált arra a felvetésre, mely szerint kibérelte magának a dobogó harmadik fokát.

"Nem fogok itt ragadni, azt megígérem. És gyorsan azt is hozzáteszem, hogy nem a nyolc között szeretnék kiesni. Gu Bon Gil ellen valóban jól ment a vívás, de Limbach ellen sajnos nem éreztem a támadást. Lassan két esztendeje, hogy nem tudom őt megverni, pedig nem érzem úgy, hogy a mumusom lenne. Remélem, legközelebb már én nyerek. Hamarosan Moszkvába utazunk, az ottani edzőtábort egyéni és csapat Világkupa zárja. Aztán talán fújhatunk egy kicsit, mielőtt nekivágunk az Európa-bajnoki és a világbajnoki felkészülésnek."

Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi kard Grand Prix.
A 32 közé jutásért: Szilágyi-Valkai 15:8, Gémesi Cs.-Botezatu (orosz) 15:10, Decsi-Buikevich (fehérorosz) 15:12, Iliász-Wagner (német) 15:10, Szatmári-Gémesi B. 15:8, Lontay-Boyko (ukrán) 10:15, Gáll-Nuccio (olasz) 11:15, Nagy Zs.-Kindler (német) 8:15, Nagy P.-Kim J. (koreai) 8:15, Soproni Szabó D.-Kim K. 14:15.
A 16 közé jutásért: Szilágyi-Curatoli (olasz) 15:8, Gémesi Cs.-Rousset (francia) 15:12, Iliász-Kim K. (koreai) 13:15, Szatmári-Samele (olasz) 15:14, Decsi-S. Bazadze (grúz) 13:15.
Nyolcaddöntő: Szilágyi-Gémesi Cs. 15:7, Szatmári Kim K. (koreai) 12:15.
Negyeddöntő: Szilágyi - Gu (koreai) 15-12, Limbach (német) - Reshetnikov (orosz) 15-14, Casares (spanyol) - Berrè (olasz) 15-14, Kim (koreai) - Occhiuzzi (olasz) 15-14
Elődöntő: Semifinali - Szilágyi 15-11, Kim - Casares 15-14
Dönő: Limbach - Kim
Végeredmény (121 induló): 1. Limbach (német), 2.Kym Kie Hwan, 3. Casares (Esp) és Szilágyi Áron, 5. Occhiuzzi (ITA), 6. Reshetnikov (Rus), 7. Gu (Kor), 8. Berrè (ITA)

(Forrás: hunfencing.hu)