Szinte tökéletes napot zártak a magyarok a MOL Vívó Világbajnokság második napján: a selejtezőben induló tizenegy versenyző közül tíz feljutott a főtáblára.
A MOL Vívó Világbajnokság második selejtező napján elsőként a női kardozók léptek pástra a SYMA Csarnokban. A négy magyar közül hárman jutottak a legjobb 64 közé, különösen Márton Anna remekelt, veretlenül zárt. Varga Dóra viszont kiesett.
A világbajnokság második, maratoninak ígérkező versenynapján az udvariasság diktált: a hölgyek, pontosabban a női kardozók foglalták el elsőként a SYMA Csarnok pástjait, immár az A teremben is. A mezőnyben egyetlen hiányzó sem akadt, és a világranglista alapján valamennyi magyarnak selejteznie kellett.
Ez legjobban az Európa-bajnoki döntős Márton Annának sikerült. A magyar válogatott legfiatalabb tagja (18 éves) imponáló magabiztossággal, veretlenül lépett tovább, úgy, hogy mindössze kilenc tust kapott. A "második kategóriába" Várhelyi Anna és Benkó Réka tartozott, ők mindketten két vereséget szedtek össze a négy győzelmük mellé. Ez pedig elégnek bizonyult ahhoz, hogy további folytatás nélkül kerüljenek a legjobb 64 közé. Ugyanez azonban Varga Dórinak sajnos nem sikerült. A csoportkörben kétszer is minimális különbséggel szenvedett vereséget, így vívnia kellett a 64-ért. Túlzott szerencséje ott sem volt, hiszen kínai ellenfelénél kaphatott volna sokkal könnyebbet is. Nem így történt, és Zhong végig vezetve 15:10-re győzött, Dóri pedig kiesett.
Ezzel három magyar jutott a pénteki 64-es főtáblára.
Márton Anna:
"Ilyen kezdésben reménykedtem. Örülök, hogy valamennyi ellenfelemet sikerült simán megvernem. Kicsit izgultam, milyen lesz hazai pályán vívni, de felszabadult voltam, minden a lehető legjobban alakult, remélem, pénteken is így lesz."
Benkó Réka:
"Nem vagyok százszázalékosan elégedett. Az eleje jól alakult, de utána kicsit görcsössé váltam. Ebben szerepet játszhatott a hazai környezet is, ez kicsit talán elvonta a figyelmemet. Remélem, pénteken jobban vívok majd."
Várhelyi Anna:
"Tüszős mandulagyulladással versenyeztem, de erre nem szeretnék semmit sem fogni. Két olyan asszóm volt, ami szorosan alakult, az egyiket megnyertem, a másikban kikaptam. Összességében is felemásnak értékelem a napot. Jöhet a főtábla!"
Varga Dóra:
"Ilyen balszerencsém talán még sosem volt. A csoportban kétszer is kétes körülmények között kaptam ki 5:4-re, aztán a kínai ellen többet kockáztattam, mégis ő nyert. Ezzel együtt nagyszerű itthon versenyezni és nagyon készülök a csapatversenyre."
Férfi párbajtőr: eddig jeles!
Remekeltek férfi párbajtőrözőink a MOL Vívó Világbajnokság selejtezőjében. A 216 fős mammutmezőnyből Rédli András és Szényi Péter közvetlenül jutott a főtáblára, míg Imre Géza két további győztes asszót követően csatlakozott a kiemelt Boczkó Gáborhoz.
A második selejtező nap leghosszabb programja a férfi párbajtőrözők versenye volt. A 216 fős mammutmezőny a SYMA Csarnok valamennyi pástját elfoglalta, három teremben vívták a csoportmérkőzéseket. Hogy mekkora jelentősége van ebben a fegyvernemben a selejtezőknek azt jól példázza, hogy női tőrben 19, férfi párbajtőrben 152 vívó esett ki az első rostán.
És ebben a 152-ben nem volt benne egyetlen magyar sem! Boczkó Gábor kiemeltként nem lépett pástra, míg Szényi Péter és Rédli András egyaránt remekelt csoportjában, veretlenül zárt, így folytatás nélkül a 64 közé jutott. Szényi a nagyterem főpástján, a négyes döntő helyszínén vívott, őszintén reméljük később még visszatér oda… A küldöttség doyenje, Imre Géza a hosszabb utat választotta. Két csörtét kellett nyernie ahhoz, hogy társuljon kollégáihoz. Az elsőben kétség sem férhetett a sikeréhez, a másodikban meg egészen parádés teljesítménnyel, nem egész két és fél perc alatt (!) 15:5-re verte a venezuelai Canast.
Folytatás csütörtök reggel fél kilenctől - a nemzetközi szövetség megcserélte a csütörtöki programot, előbb a férfi, utána a női párbajtőrözők következnek -, remélhetőleg hasonló sikerekkel.
Rédli András:
"A világ egyik legboldogabb embere vagyok. Annyira akartam a sikert, hogy szinte vizet facsartam a markolaton. Aztán átlendültem, és egyre jobban ment a vívás. Fontos volt, hogy közvetlenül a csoportmérkőzésekből kiharcoljam a továbbjutást, ez sikerült. Célom a világbajnoki győzelem!"
Szényi Péter:
"Minden úgy alakult, ahogy elterveztem, remélem, a folytatás is hasonló lesz. Azt hittem, hogy zavarni fog egy kicsit a hazai rendezés, de az első asszóm után ment minden a maga útján. A vízilabda-válogatott győzelme ad plusz motivációt a folytatáshoz."
Imre Géza:
"Feszült voltam délelőtt, meg akartam felelni itthon az értem szurkolóknak. A csoportmérkőzések után viszont sikerült két jó asszót vívnom. Örülök, hogy így az Öreg is csatlakozott a három csapattársához. Ahogy az edzőm fogalmazott: átvívtam magam a feszültségen."
Ez ám a szám: négy magyar férfi tőrben a 64 között!
A férfi tőrözők versenyével zárult a MOL Vívó Világbajnokságon a selejtezők programja a SYMA Csarnokban. Magyar szempontból talán ebben a fegyvernemben volt a legkisebb esélyünk a jó szereplésre, de természetesen bíztunk abban, hogy minél több magyar verekszi fel magát a 64-es főtáblára. Hát felverekedték magukat mind a négyen - méghozzá olykor bravúrosan, és telve drámai fordulatokkal.
Szabados Gábor és Gátai Róbert (a képen szemben) szerencsére nem növelte a vérnyomásunkat. A csoportmérkőzéseken is az átlagosnál jobban szerepeltek, és utána legyőzhetőnek tűnő riválisukat végig vezetve le is győzték. Szabados Kristóf nem akármilyen asszóban nyert esélyesebbnek tartott osztrák ellenfelével szemben. Előbb vezetett 6:2-re, majd onnan lett 6:9. Aztán Kristóf adott zsinórban 7 tust (13:9), majd jött az osztrák - 13:14. Fordulat azonban jutott a végére is, az utolsó két találatot a magyar adta.
A legextrémebb sztori viszont kétségkívül Széki Bencéé (a képen). A csoportkörben nem ment neki, egyetlen győzelme volt, mindenki elkönyvelte a kiesését, ő maga is leadta szomorú nyilatkozatát, amely a korai búcsújáról szólt. De akit korán temetnek az sokáig él. Utolsóként becsusszant a továbbjutók közé, majd simán legyőzte a nála esélyesebbnek tartott lengyel és kínai ellenfelét, és ezzel a 64 közé jutott.
Ezzel mind a négy magyar férfi tőröző felkerült a főtáblára, ami ismerve a fegyvernem helyzetét, hatalmas eredmény! És akkor még nem tettünk le a sikeres folytatásról sem...
Szabados Gábor:
"Küzdős napom volt, a legtöbb asszómban fizikálisan múltam felül ellenfelemet. Ha most nem azt mondanám, hogy az éremszerzés a célom, akkor minek indulok a versenyen. Úgyhogy nekivágunk pénteken!"
Gátai Róbert:
"Összességében elégedett vagyok. Voltak hullámvölgyeim, de az alapcélt teljesítettem a főtáblára jutással. A görög ellen végig kézben tartottam az asszót, nagyon jó érzés, hogy ennyien szurkoltak nekem."
Szabados Kristóf:
"A csoportban nem éreztem az ütemet és a távolságot. Az osztrák ellen viszont közel százszázalékos volt a teljesítményem. Az utóbbi időben többször is egy tussal kaptam ki, most, a legjobbkor végre fordult a kocka. Óriási pluszt jelentett a szurkolás. Ja, és evés közben jön meg az étvágy."
Széki Bence:
"Ez életem legfurcsább világbajnoksága. A selejtezőben rosszul vívtam, már összecsomagoltam, azt hittem, kiestem. Aztán mintha kicseréltek volna, esélyesebb riválisaimat legyőztem, semmi nyomás nem volt rajtam. Így kell majd folytatnom a főtáblán is. Óriási dolog, hogy mindannyian továbbjutottunk."
Szerdán reggel a női tőrözők versenyével folytatódik a világbajnokság, Knapek Edina, Mohamed Aida, Varga Gabriella és Varga Katalin is ott van a 64 között.
Délután pedig a férfi kardozók költöznek be a SYMA Csarnokba, köztük az olimpiai bajnok Szilágyi Áron, valamint Gémesi Csanád és Szatmári András.
Az ünnepélyes megnyitó délután ötkor, a két fegyvernem négyes döntője hatkor kezdődik.
A világbajnokság eredményeit itt on-line figyelemmel kisérhetik.
A keddi magyar eredmények:
MOL Vívó Világbajnokság
női kard egyéni, 106 induló.
Csoportmérkőzések: Márton Anna 5 győzelem/0 vereség (továbbjutott), Benkó Réka 4/2 (továbbjutott), Várhelyi Anna 4/2 (továbbjutott), Varga Dóra 2/3.
A 64 közé jutásért: Zhong (kínai)-Varga 15:10.
A legjobb 64 között: Márton-Mikina (azeri), Benkó-Perez Maurice (argentin), Várhelyi-Klemm (német).
férfi párbajtőr egyéni, 216 induló.
Csoportmérkőzések: Rédli András 6 győzelem/0 vereség, Szényi Péter 5/0, Imre Géza 4/2.
A 96 közé jutásért: Imre-Alijev (azeri) 15:11.
A 64 közé jutásért: Imre-Canas (venezuelai) 15:5.
A legjobb 64 között: Rédli-Jefremenko (lett), Boczkó-Ajzenstadt (izraeli), Imre-Pizzo (olasz), Szényi-Vuorinen (finn).
férfi tőr egyéni, 129 induló.
Csoportmérkőzések: Szabados Gábor 3 győzelem/2 vereség, Gátai Róbert 3/2, Szabados Kristóf 3/3, Széki Bence 1/4.
A 96 közé jutásért: Széki-Glonek (lengyel) 15:10.
A 64 közé jutásért: Szabados G.-D. Gomez (mexikói) 15:11, Gátai-Kontokrisztopulosz (görög) 15:10, Szabados K.-Hinterseer (osztrák) 15:14, Széki-Li (kínai) 15:11.
A legjobb 64 között: Széki-Cassara (olasz), Gátai-Avola (olasz), Szabados G.-Ma (kínai), Szabados K.-Aspromonte (olasz).