Thomas Bach azt szeretné, hogy a nemzeti olimpiai bizottságok már a szocsi játékok előtt kiszűrjék a doppingolókat.
Arra szólítja fel az országok olimpiai bizottságait Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke, hogy "tiszta" sportolókat küldjenek a februári téli játékokra, és már előtte szűrjék ki a csalókat.
A német sportvezető az Európai Olimpiai Bizottság római közgyűlésén úgy fogalmazott, hogy egy nemzet nyerhet annyi érmet, amennyit csak akar, ám ha a csapatban lesz doppingeset, akkor az az egész delegációra rossz fényt vet.
Bach szeretné, ha a nemzeti olimpiai bizottságok már a szocsi játékok előtt kiszűrnék a tiltott szerekkel élőket, és arra kéri a helyi doppingellenes ügynökségeket, kormányokat, sportági szövetségeket, hogy működjenek együtt, és lépjenek fel közösen a csalók ellen.
Közvetlenül a február 7-én kezdődő játékok előtt a NOB 1269 tesztet tervez, ez 57 százalékkal több, mint a 2010-es vancouveri olimpiát megelőző időszakban. Akkor összesen 2149 ellenőrzést végeztek, most 2453-ra készülnek, a korábbiaknál újabb, kifinomultabb módszerekkel.
Megjegyezzük a MOB a zéró tolerancia híve. Ezért minden sportolót, aki indul a szocsi olimpián kétszer ellenőriznek. Az egyik vizsgálatot már 2013 évben el is végezték, s közvetlen a kiutazás előtt még időben, hogy a játékok rajtjáig az eredmény is meglegyen, újabb ellenörzésen esik át az összes magyar sportoló. Emellett mindenkinek egy a MACS által szervezett előadást is meg kell hallgatniuk.
350 Torinóban levett mintát ellenőriznek újra
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 350 mintát ellenőriz újra a 2006-os torinói téli játékokról.
Oldal nyomtatása Szövegméret növelése Szövegméret csökkentése
Richard Budgett, a NOB orvos-igazgatója elmondta, hogy a 350 minta kiválasztásnál olyan versenyszámokra koncentráltak, amelyeknél a legnagyobb veszélye áll fenn a csalásnak. Hozzátette, hogy az új módszerekkel megismételt tesztelésekre 500 ezer dollárt költ a NOB.
A bizottság szabályai szerint a megőrzött mintákat nyolc évig lehet tárolni, így a NOB-nak most van utoljára lehetősége arra, hogy a 2006-os téli olimpia mintáit ellenőrizze.
Thomas Bach, a NOB elnöke ezzel kapcsolatban korábban megjegyezte, ha az új módszerekkel találnak doppingszereket az akkori mintákban, akkor is a zéró tolerancia elvét alkalmazzák majd. Ez azt jelenti, hogy utólag is megfoszthatnak bárkit az érmétől, törölhetik eredményét és eltiltást szabhatnak ki.
(Forrás: mti)