Kevin De Bruyne, az Antwerpenben zajló speciális olimpia nagykövete sérelmezi, hogy az értelmi sérült sportolók sikereit nem ismeri el kellőképpen a közvélemény.
A Wolfsburg labdarúgója rámutatott, az évenkénti díjkiosztó gálákon rendre megválasztják a legjobb férfi és női sportolót, fiatal tehetséget, edzőt, csapatot és paralimpiai atlétát, az értelmi sérült, ám kiemelkedő sportteljesítményt nyújtó versenyzők azonban a háttérben maradnak.
„Nem érdemelnék meg, hogy ők is megkapják ugyanazt az elismerést, mint más sportolók?” – kérdezte videóüzenetében a korábban a Chelsea-ben is megfordult belga középpályás.
Kevin De Bruyne hozzátette, várhatóan még sok időnek kell eltelnie ahhoz, hogy a társadalom toleránsabb legyen az értelmi fogyatékosokkal szemben, de amíg léteznek előítéletek, addig küzdeni kell azok ellen.
A speciális olimpia szóvivője, Mark Vanlombeek elmondta, az esemény híre és üzenete rengeteg embert elért már eddig is, ami optimizmusra ad okot.
„A kampányunk mindenkit megérintett, nagyon komoly megjelenésünk van a médiában. A brüsszeli nyitóünnepségen tízezren vettek részt, ami hatalmas élmény jelentett az atlétáknak.”
A játékokon közben megszületett az első magyar érem: Varga Mónika, a Horizont SE kerékpározója harmadik lett a tizenöt kilométeres versenyen.
A speciális olimpiát 1968-ban hozta létre Eunice Kennedy Shriver, John F. Kennedy egykori amerikai elnök testvére. A mozgalom a becslések szerint 4,3 millió embert ér el mintegy 170 országban.
Az antwerpeni játékok nyitóünnepségét szombaton tartották, a most szombatig tartó viadalokon kétezer sportoló vesz részt. Az ő munkájukat ezer edző és hatezer önkéntes segíti.