A svájci Lausanne-ban található „Olympic House” névre keresztelt NOB-székház tekintélyes kitüntetésben részesült. A világ egyik legfentarthatóbb épületét két neves Architizer A+-díjjal jutalmazták, elismerve ezzel a komplexum innovatív fenntarthatósági funkcióit, valamint az ikonikus ötkarikás lépcsőfordulóját, a Unity Staircase-t.
Az ötkarikás székházat több mint 100 ország több mint 5000 beérkezett pályázata közül választották ki, tovább bővítve ezzel az elismerések már amúgy is impozáns sorát. A díj odaítélésekor különleges hangsúlyt fektettek „azon projektek díjazására, amelyek a közelgő globális kihívásokra nyújtanak választ, mint amilyen a klímaváltozás, a városiasodás, a migráció, a növekvő egyenlőtlenség vagy a pandémia”.
„Megtisztelő, hogy az olimpiai székházat újabb neves díjjal jutalmazták” – mondta Marie Sallois, az Olympic House projektet felügyelő NOB vállalati és fenntartható fejlődésért felelős igazgató. „Az Architizer A+-díj hűen tükrözi már a projekt kezdetekor megfogalmazott központi célkitűzést: az Olympic House sokkal több szimpla épületnél; a NOB küldetését tükrözi, miszerint a világot a sport által szeretné jobb hellyé tenni, valamint a fenntarthatóság iránti erős elköteleződésünket is mutatja”.
A nemzetközi olimpizmus székházául szolgáló épületnek a zsűri és a közönség is odaítélte az Architizer+ díját építészet és fenntarthatóság kategóriában, míg építészet és lépcsők kategóriában a zsűri adományozta a díjat, amelyre több mint 400, a divatot, publikációt, termékdizájnt, ingatlanfejlesztést és technológiát felvonultató alkotás érkezett.
A dán építészeti cég, a 3XN, valamint a svájci IttenBrecbühl kollaborációja által megszületett épületet 2019. június 23-án adták át. Az Olympic House azóta a legszigorúbb fenntarthatósági szabvány közül hármat is elnyert: LEED Platinum, a svájci fenntartható építészeti szabvány (Swiss Sustainable Construction Standard, SNBS), valamint a svájci energiahatékony épületekre vonatkozó szabvány, a Minergie P.
Az olimpiai központ a legmagasabb szintű építészetű dizájnt ötvözi a fenntarthatóság holisztikus megközelítésével, így szigorú kritérium vonatkozik az energiahatékonyságra és a vízgazdálkodásra, miközben az épületben dolgozók és tartózkodók egészségét és jólétét is optimalizálja.
Az épületet újrahasznosítható energiával üzemeltetik, a közeli Genfi-tó vizét használják a hűtés és fűtés során. Az építkezés során összegyűlt hulladék 95%-a újrahasznosítható volt, továbbá a korábbi NOB-székház több mint 95%-át újrahasznosították vagy újból felhasználták. Az építkezés során keletkezett és az üzemeltetésből fakadó szénkibocsátást a NOB és a Dow partnerségi megállapodásának köszönhetően ellensúlyozták. A tervezésből fakadóan az épület felhasználóbarátsága kiemelt fontosságú, így rugalmas, magas beltéri levegő minőséggel bíró tereket alakítottak ki, panorámával és természetes fénnyel. A központi szerepet betöltő, az olimpiai ötkarikára emlékeztető „Unity” lépcső mozgásra, valamint a felhasználók közötti együttműködésre sarkall.
Az Architizer a világ vezető online, építészeti projekteket felvonultató platformja, az A+-díj az iparág legnagyobb nemzetközi díjprogramja, amelyet több mint 400 millióan követnek világszerte. A díj a világ legjobb épületeit, tereit és termékeit díjazza azzal a céllal, hogy „ápolja az értékteremtő építészet iránti megbecsülést, valamint támogassa az épületek mindennapi életre gyakorolt pozitív hatását”.
(NOB, fotó: NOB/Greg Martin)