A hétvégén a müncheni olimpiai kvalifikációs világkupaversenyen Mészáros Eszter révén már az ötödik olimpiai kvótát szerezték a magyar sportolók. Vívásban a moszkvai GP-viadalon a kardozó Pusztai Liza állhatott fel a dobogó harmadik fokára. Atlétikában Krizsán Xénia teljesítette az olimpiai kvalifikációs szintet hétpróbában. Tornában Fehér Nóra az eszéki világkupaversenyen szerzett felemás korláton ezüstérmet. Vitorlázásban az olimpiai kvótás Érdi Mária 9. helyen fejezte be a Laser Radial olimpiai hajóosztály Európa-bajnokságát. Öttusában Regős Gergely jutott a fináléba a prágai világkupán. Az olaszországi Sassariban a kötöttfogású birkózó Lörincz Viktor illetve a Sleisz Gabriella révén két aranyéremmel tértek haza sportolóink. Csernoviczki Éva egyetlen magyar indulóként végzett a kínai GP hetedik helyén súlycsoportjában. Celjében az Európa-kupa-viadalon kilenc érmet szereztek sportolóink. A bakui aerobic Európa-bajnokságon két aranyérmet szereztek a minszki Európa Játékokra készülő Bali Dánielék. A magyar jégkorong-válogatott első megmérettetése az olimpiai kvalifikációs sorozatban az angliai Nottinghamben lesz. Női röplabdázóink győzelemmel kezdték Európa-liga szereplésüket. Hétvégi összefoglalónk következik.
Sportlövészet. Jól kezdték a müncheni világkupaversenyt a magyar sportlövők. Mint hírül adtuk, a nők légpuska számában Mészáros Eszter a hatodik helyet megszerezve olimpiai kvótát szerzett a nemzetnek. Hétfőn további három számban rendeznek olimpiai kvalifikációs versenyt. Női 25m sportpisztolyban Sike Renáta, Csonka Zsófia és Egri Viktória, légpisztollyal Tátrai Miklós, Antal Balázs, 50m puska összetettben pedig Péni István és Sidi Péter áll lőállásba. Minden számban 2-2 olimpiai kvótát osztanak.
Vívás. A moszkvai férfi és női kard Grand Prix-versennyel zárult a sportág 2018–19-es világkupaszezonja. A kardozók voltak a legaktívabbak az olimpiai kvalifikációs pontok gyűjtésében. Már két GP- és egy vk-versenyt rendeztek a vívók számára a kvalifikációs időszakban.
Moszkvában Szilágyi Áron jutott a legmesszebbre a férfiak viadalán. A nyolcaddöntőig menetelt, ahol 15:11-re kikapott a grúz Szandro Bazadzétől. Áron így is remek időszakot zárt a júniusi Európa-bajnokság előtt: előzőleg a szöuli GP-n, majd a madridi világkupán is ezüstérmes volt, és az összetett kvalifikációs ranglista második helyét foglalja el. Igaz, a férfi kardcsapat az első kvalifikációs világkupán negyedik lett, így a csapat is kvótahelyen áll, ami 3 magyar vívó indulását teszi lehetővé az olimpián, de még bőven vannak versenyek hátra a kvalifikáció zárásáig. Moszkvában a legjobb 64 közé még két magyar került be, a 2017-ben világbajnok Szatmári András és Iliász Nikolász is egy-egy asszót nyert meg, majd a 32 között egyaránt vereséget szenvedett.
A hölgyeknél Pusztai Liza bronzérmet szerzett. A 18 éves magyar vívó magabiztos győzelmekkel menetelt a negyeddöntőig, az elődöntőben a kínai Sao Ja-csi jelentette a végállomást, akitől 15:9-re kapott ki. Liza is jól áll az egyéni ranglistán, ahol a negyedik helyet foglalja el. Még Márton Anna is versenyben lehet az olimpiai indulásért, de ha a csapat nem jut ki az olimpiára, akkor csak egyikük érhet el a célig, az olimpiára. Az első kvalifikációs világkupaversenyen a csapat csak a 14. helyet érte el.
A 170 fős mezőny 64-es főtábláján Márton Anna a legjobb 32-ig jutott: az első fordulóban Katona Renátát győzte le 15:10-re, a következő körben azonban 15:9-re kikapott az olasz Rossella Gregoriótól. A negyedik főtáblára jutó magyar, Mikulik Júlia a 64 között 15:11-re kapott ki az oroszok junior egyéni világbajnokától, Alina Mihajlovától.
Rövid szünet után folytatódik a vívóidény az U23-as Európa-bajnoksággal Plovdivban, június 17-én, Düsseldorfban rajtol az olimpiai kvalifikációs felnőtt Eb, majd július 15-től Budapest rendezi a világbajnokságot.
Atlétika. Mint már hírül adtuk, Krizsán Xénia olimpiai indulási jogot szerzett vasárnap hétpróbában az ausztriai Götzisben rendezett atlétikai versenyen. Xénia összesen 6469 pontot szerzett, amely számára új egyéni csúcs, ráadásul ezzel túlszárnyalta a 6420 pontos olimpiai kvalifikációs szintet, így indulhat a 2020-as, tokiói ötkarikás játékokon. A hétpróbázó Rio de Janeiro után a második olimpiájára készülhet. Ebben a versenyszámban 24 atléta állhat rajthoz az olimpián. Még a súlylökő Márton Anita rendelkezik olimpiai kvalifikációs szint feletti eredménnyel.
Torna. Fehér Nóra a szombati egyéni szerenkénti döntőben ezüstérmes szerzett felemás korláton az eszéki világkupa-viadalon. A nap másik magyar finalistája, Mészáros Krisztofer talajon nyolcadik lett. A vasárnapi döntőkben Nóra gerendán volt érdekelt, ahol a hatodik helyet szerzete meg. Draskóczy Imre szövetségi kapitány helyszíni tájékoztatása szerint a melegítés közben megnyomta lábát, ezért az a döntés született, hogy nem indul talajon. A szövetségi kapitány úgy véli, a vasárnapi fináléban ugyan volt rontás, de ezeket a hibákat legközelebb ki lehet javítani, összességében pedig jó tapasztalás volt ez a Challenge World Cup.
Vitorlázás. Az utolsó napon Érdi Mária még egy helyet előre lépve a 9. helyen végzett a Laser Radiál olimpiai hajóosztály Porto-i Európa-bajnokságán. Az olimpiai kvótás magyar vitorlázó hölgy az egész Európa-bajnokság legnagyobb előre lépését hozta össze azzal, hogy az első nap után mintegy 80 helyet javítva a 9-re tudott felmászni. A Standard osztályban a Vadnai-testvérek szorosan egymás mellett végeztek, Benjamin a 20. testvére, Jonatán a 21. helyen fejezte be az Eb-t.
Öttusa. A harmadik világkupaversenyen, Prágában a magyar női öttusázók közül senki nem került be a fináléba. A 2016-ban egyéni világbajnok Kovács Sarolta szerepelt a legjobban, de ő is csak 14. lett a selejtezők B-csoportjában, pontszáma pedig nem volt elég ahhoz, hogy szombaton is versenyezhessen a fináléban. Ugyanebben a csoportban Réti Kamilla a 19., míg az A-ban Ormándi Rebeka a 22. helyen végzett.
A férfiaknál Regős Gergely stabil teljesítménnyel, jó zárószámmal bejutott a férfiak döntőjébe. Nem sikerült ugyanez a B csoportban Bereczki Richárdnak és Málits Istvánnak, illetve a C-ben Fröhlich Tamásnak sem. Regős Gergely a döntőben a 30. helyen végzett. A 36 fős döntős mezőny egyetlen magyarja a 200 méteres úszásban 2:06.72 perccel a 30. helyen zárt, majd a vívásban 19 vereség mellett 15 győzelmet aratott, amivel 24. volt. A lovaglás elején megfontoltnak, összeszedettnek tűnt, de aztán a lova elkezdte lehúzni az akadályokat. A végéig öt hiba jött össze, ami 35 pontos levonást jelentett a maximális 300-ból, ehhez jött még kettő további időtúllépésért, így Regős 263-mal zárt. Ugyanez a ló a női versenyben is vert egyik lovasával ötöt, és a férfi mezőny másik felében is. A lövészetekkel megszakított 3200 méteres futásnak 32-es rajtszámmal vágott neki a magyar öttusázó, jó tempóban ment és négyből három sorozata is jól sikerült, így előrelépett.
Az öttusázók következő versenyét június 27-30. között rendezik Tokióban, ahová a világkupasorozat ranglistája alapján 36-36 öttusázó kap meghívást. A verseny győztese olimpiai kvótát szerez az olimpiára.
Birkózás. Az olaszországi Sassariban rendezték a nemzetközi szövetség (UWW) harmadik kötöttfogású Grand Prix-versenyét, amelyen világranglista-pontokat lehet szerezni. A magyar válogatottból az Eb-győztes, vb-bronzérmes, olimpiai 5. Lőrincz Viktor (87 kg) szerepelt a legjobban, hiszen Zágráb és a győri Magyar Nagydíj után ezúttal sem talált legyőzőre. Rajta kívül még hét honfitársunk szerzett érmet, Torba Erik (63), Korpási Bálint (72), Lévai Zoltán (77) és Lám Bálint (130) ezüstöt, Lőrincz Tamás (77), Szilvássy Erik (87) és Kiss Balázs (97) bronzot.
A kötöttfogás mellett női és szabadfogású nemzetközi rangsorversenyt is rendezett az UWW. A hölgyeknél 22 ország birkózói léptek szőnyegre, s a 65 kilósok között a körmérkőzéseket követően az Eb-5. Sleisz Gabriella aranyérmet nyert. Szabadfogásban (20 ország) az Eb-2. és 3. Ligeti Dániel (125 kg) két kanadai rivális legyőzése után a döntőben is vezetett, de végül az utolsó pillanatokban kikapott orosz ellenfelétől és ezüstérmes lett.
Judo. A kínai Grand Prix-viadalon, Hohhotban egyetlen magyar indulóként Csernoviczki Éva az olimpiai kvalifikációs sorozat második évének első versenyén a hetedik helyen végzett, ezzel megszerezte első pontjait az olimpiai kvalifikációs sorozat második – immár száz százalékos – esztendejében.
Huszonnégy ország kétszázharminc judósa lépett tatamira a szlovéniai Celjében megrendezett felnőtt Európa-kupa-viadalon, a magyar színeket harminc sportoló képviselte igen eredményesen. A mieink összesen kilenc érmet szereztek, három arany-, egy ezüst- és öt bronzéremmel Hollandia mögött a második helyet szerezték meg az éremtáblázaton. A magyarok első aranyérmét a kaposváriak 66 kilogrammos magyar bajnoka, Boros Bence gyűjtötte be. Vasárnap az ifjúsági világbajnoki bronzérmes Tóth Benedek szerezte a mieink első aranyérmét. A nehézsúlyúak között pedig Szigetvári Mercédesz állhatott fel a dobogó legmagasabb fokára. A 100 kilogrammosok között szereplő Vég Zsombor, az ifjúsági olimpiai bronzérmese három ipponnal menetelt a döntőig, s végül ezüstérmes lett. A mieink bronzérmeit Rajkai Róbert (81 kg), Kordély Péter (90 kg), Kovács Kitti (57 kg), Tóth Fanni (78 kg) és Kárpáti Emese (+78 kg) szerezte.
Aerobic. A sportág bakui kontinensviadalán Bali Dánielék két Európa-bajnoki címet szereztek. A minszki Európa Játékokon is induló Bali Dániel és Mazács Fanni a vegyespáros mellett Farkas Balázzsal kiegészülve trióban is Európa-bajnoki címet nyert.
Jégkorong. A nemzetközi szövetség (IIHF) pénteken tette közzé a következő 2022. évi ötkarikás játékok kvalifikációs rendszerét. A legfrissebb világranglista első nyolc helyezettje, Kanada, Oroszország, Svédország, Finnország, Csehország, Egyesült Államok, Németország és Svájc, valamint a házigazda Kína automatikusan tagja lesz a 12 válogatottból álló mezőnynek. A maradék három helyért zajlanak a küzdelmek idén novembertől.
A magyar férfiválogatott február 6–9. között Nottinghamben lép jégre a házigazda brit, valamint az észt és egy olyan csapat ellen, amely korábban kezdi meg a kvalifikációt. A kvartett győztese jut tovább az utolsó körbe, ezt 2020. augusztus 27. és 30. között tartják azért, hogy az ott érdekelt együttesek NHL-es sztárjai is szerepelhessenek.
Az biztos, hogy a zárószakaszban 12 gárda szerepel három csoportban, és a négyesek első helyezettjei jutnak ki a pekingi olimpiára.
A női hokitorna selejtezős rendszerét 2020 májusában hozza nyilvánosságra az IIHF.
Röplabda. A tavaly Európa-liga ezüstérmes, az augusztusi, budapesti társrendezésű Európa-bajnokságra készülő magyar válogatott az Európa-liga Arany-divíziójában, a B-csoport 1. fordulójában, Nyíregyházán Franciaországot fogadta, és a 25:23-ra elveszített első szett után átvette a mérkőzés irányítását, a következő három játszmát megnyerve 3:1-re diadalmaskodott.
Az El-ben három csoportban zajlanak a küzdelmek, a kvartettek első helyezettjei csatlakoznak a házigazda horvát válogatotthoz a június 21-22-i varasdi négyes döntőben. Amennyiben a B csoportot a horvát együttes nyeri, akkor a három csoport legjobb másodikja kerül még elődöntőbe.
(MOB-összeállítás)