Tokió 2020: Sportágak, versenyszámok, kvóták - ezek a fontos változások

Tokiói kérdezz-felelek

2020. 04. 07.
Megosztás

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság által közzétett dokumentumban a leggyakrabban ismételt kérdésekre adnak választ.

Mikor rendezik meg a 2020-as tokiói olimpiai játékokat, min dolgoztok most?

A 2020-as tokiói olimpiai játékokat 2021. július 23-a és augusztus 8-a között fogjuk ünnepelni. Rendkívül összetett rendezvényről van szó, amelynek elhalasztása igazi kihívás elé állított bennünket. Úgy kell elképzelni a helyzetet, mint egy kirakóst, amelynek minden darabja fontos és illeszkednie kell.

A tokiói koordinációs bizottság feladata az összes érdekelt féllel való együttműködés, így a tokiói ötkarikás játékok elhalasztásából fakadó kérdések megválaszolása, kezdve a tokiói szervezőbizottsággal, a 33 nemzetközi szövetséggel, a 206 nemzeti olimpiai bizottsággal, a sportolókkal, a szponzorokkal és a közvetítőkkel.

A tokiói koordinációs bizottság ernyője alatt kifejezetten erre a célra hoztak létre munkacsoport a szervezőbizottság és a NOB részvételével „Here we go” néven, azaz „Vágjunk bele”.

Mi váltotta ki az elhalasztást, miért tartott ennyi ideig?

Az elhalasztás a COVID-19-járvány gyors ütemű terjedésén alapult. A NOB a kezdetektől azt kommunikálta, hogy 0-24-ben figyeli a fejleményeket, alkalmazkodik minden változáshoz és az Egészségügyi Világszervezet tanácsát követi. Így is tett az ötkarikás szervezet.

Az események pontos láncolatáról Thomas Bach itt beszélt.

Volt már példa elhalasztásra?

Nem. A 20. század két világháborúja okán voltak olyan játékok, melyeket eltöröltek, azonban ez az első alkalom az olimpiák történetében, hogy elhalasztásra kerül a sor.

Ez az eddigi legsúlyosabb válság, amellyel szembe kell néznie az olimpiai mozgalomnak? Mennyire komoly ehhez képest a világháborúk miatti eltörlés?

Ingoványos talajra tévedünk, ha összehasonlítgatunk, hiszen sokféleképpen lehet értelmezni a helyzetet. Háború miatti eltörlést nem volna szerencsés elhalasztással összemérni, tekintettel a veszteségre és az emberi szenvedésre, amelyek a háború hozadékai. Annyit azonban elmondhatunk, hogy példa nélküli válságról van szó az emberiség életében, hiszen még nem láttuk, hogy vírus így terjedt volna, ez pedig az olimpiai mozgalom számára is precedens nélküli kihívást jelent.

Ki hozta meg a döntést, a NOB vagy Japán?

A japán kormány teljes elköteleződésével együttesen jutottunk arra az álláspontra, hogy teljes minőségében, sikeresen, a rendezők kötelezettségének eleget téve rendezzük meg a tokiói olimpiát. A NOB szintén kiemelte a 2020-as tokiói ötkarikás játékok iránti teljes elköteleződését.

Egyre több sportoló és nemzeti olimpiai bizottság világszerte jelezte aggodalmát. Ez mennyire járult hozzá az elhalasztáshoz?

A NOB mindig is figyelembe vette a sportolók véleményét, így az természetesen nagy szerepet játszott. Folyamatos kapcsolatban állunk a sportolói bizottsággal, amely elnöke NOB Végrehajtó Bizottsági tag, aki minden tanácskozásban, döntésben és szavazáson részt vesz.

A NOB elnöke számos levelet intézett a sportolókhoz.

A sportolói bizottság és a sportolói képviselők világszerte számos hívást bonyolítottak le, csak úgy mint a NOB elnöke a több mint 200 sportolói képviselővel. Azon a híváson senki nem kérte az elhalasztást, a kérdések a kvalifikációs rendszer, a felkészülési körülmények, a mentális egészség és egyéb témák körül forogtak. Mindezt, valamint a rengeteg sportoló véleményét, akik nem voltak a híváson, figyelembe véve hoztuk meg a döntést. Voltak bíráló, voltak támogató vélemények, ez teljesen természetes egy ilyen kiszámíthatatlan és nehéz helyzetben.

A remények alapján mi lesz a 2020-as tokiói olimpia öröksége a japánoknak a halasztás miatt?

Mindannyian egyetértünk abban, hogy a tokiói olimpia reménysugárként fog szolgálni az emberiségnek ezekben a nehéz időkben. Sötét alagúton megyünk most át, a 2020-as tokiói olimpia, valamint az olimpiai láng lesznek a fény az alagút végén. Ennek okán az olimpiai láng Japánban fog maradni, az esemény pedig megtartja eredeti nevét: „2020-as Tokiói Olimpiai és Paralimpiai Játékok”. Jelentős szimbolikával bír az esemény 2021-ben történő megrendezése, azt reméljük, hogy a 2020-as tokiói olimpiai játékok az emberiség megünnepléséről fog szólni.

Az eltörlés miért nem volt opció?

A játékok eltörlése a 206 nemzeti olimpiai bizottság és a NOB menekültekből álló csapatának 11 000 sportolójának, az őket támogató edzők, orvosok, csapattagok, edzőpartnerek, barátok és családtagok olimpiai álmát zúzta volna darabokra. A remek japán szervezők munkáját és lelkesedését pedig a semmivel tette volna egyenlővé, holott Tokió az eddigi valaha legjobban felkészült város.

Milyen hatása lesz a halasztásnak a NOB-ra?

A halasztás nagy kihívások elé állít minket. Az elkövetkezendő hónapokban és évben természetesen a tokiói olimpia megrendezésére kell összpontosítani, azonban a 2022-es pekingi téli olimpiai játékok is közeleg, csak úgy, mint a 2022-es dakari ifjúsági olimpiai játékok. Meg kell vizsgálni, hogy a megnövekedett munkamennyiség milyen hatással van a dolgozóinkra, el kell dönteni, hogyan reagálunk a kialakult helyzetre úgy, hogy a lehető leghatékonyabb módon segítsük a játékok szervezőbizottságait. Nagy segítségünkre lesz a „Here we go” munkacsoport, amely tisztán felvázolja a helyzetet és az előttünk álló kihívás mértékét, hogy aztán majd a NOB megfelelő intézkedéseket hozzon és forrásokat biztosítson.

Milyen pénzügyi vonzattal jár majd a halasztás?

A halasztás a játékok megrendezésében érdekelt összes fél egészségének megóvását különös tekintettel a sportolókéra , valamint a vírus terjedésének megakadályozását szolgálja. A NOB feladata lesz az olimpia elhalasztásából fakadó kihívások felmérése, beleértve a pénzügyi vonatkozást is. A japán kormány hangsúlyozta, készen áll a sikeres játékok megrendezésével járó felelősségének eleget tenni, valamint a NOB is kiemelte a sikeres olimpia iránti teljes elköteleződését.

A halasztásról nem pénzügyi érdekek mentén döntöttünk, hála a kockázatkezelési politikánknak és a biztosításunknak. A NOB így minden esetben tovább tud működni és munkálkodni küldetése beteljesítésében; az olimpiai játékok rendezésében.

Milyen fajta átszervezéssel jár az olimpia 2021-re történő csúsztatása?

A játékok szervezésével kapcsolatos kérdésekkel, így a versenyhelyszínekkel, szállással stb. a tokiói koordinációs bizottság égisze alatt és az illetékes érdekelt felek szoros együttműködésével felállított „Here we go” munkacsoport fog foglalkozni. Amíg ez a folyamat le nem zárul, nem tudunk részletes válaszokkal szolgálni. Vitán felül áll azonban, hogy a játékok elhalasztása áldozatokat és kompromisszumot fog követelni az érdekelt felek részéről. A nemzetközi szövetségeknek lehet, át kell szabniuk a versenynaptárat, a sportolóknak a játékokat érintő versenyszámok új menetrendjéhez, és megváltozott lakhatási viszonyokhoz kell alkalmazkodni, figyelembe kell venni a többletköltségeket stb. Mindenki erőfeszítésére szükség lesz ahhoz, hogy az olimpia a remény szimbólumává váljon, mi pedig biztosak vagyunk benne, hogy szolidaritással és rugalmassággal ez elérhető.

Mi lesz az olimpiát érintő kvalifikációs folyamattal?

A kvalifikációs folyamatot és a sportesemények újraszervezésével kapcsolatos kérdéseket egyénileg vitatjuk meg a nemzetközi szövetségekkel a „Here we go” munkacsoport feladatkörének részeként. Akkor tudunk majd több információval szolgálni, amikor a munkacsoport az összes illetékes féllel konzultált, a kvalifikációs rendszereket pedig az adott szövetségekkel együtt tudjuk igazítani.

Azon sportolók, akik már kvalifikáltak a 2020-as tokiói olimpiára, továbbra is megtartják kvótájukat. Ez abból ered, hogy a tokiói ötkarikás esemény továbbra is a XXXII. olimpiaként fog futni, a Japánnal való egyezség értelmében. A kvóták 57%-át már kiosztották, néhány helyzetben a kvótákat nemzeti olimpiai bizottságoknak szerezték, és van, ahol névre szóló kvótákról beszélhetünk. Az Olimpiai Charta alapján minden esetben az adott nemzeti olimpiai bizottság választhatja ki a hazáját a tokiói olimpián képviselő sportolókat.

Mi fog történni azokkal, akik már megvették a jegyüket? Érvényesek maradnak vagy visszatérítik az árát?

A tokiói szervezők már dolgoznak az ügyön, amint megtalálták a legjobb megoldást, tájékoztatják a jegyvásárlókat.

Mi történik az olimpiai faluval?

Ez egyike a számos megválaszolandó kérdésnek, amely a „Here we go” munkacsoportra vár, akik mindent meg fognak tenni az olimpiai falu biztosítása érdekében, hiszen ott pulzál az élet igazán egy olimpián. Reményeink szerint a hagyományos formában lesz biztosítva az olimpiai falu, hiszen mindenki, aki már csak egyszer is élt ilyen helyen, tudja, erről szól az igazi olimpiai élmény. Egyszeri és megismételhetetlen élmény ez, hiszen egy fedél alatt lakik az egész világ és egyedi olimpiai közösségek formálódnak.

Hogy fog történni a világbajnokságok és egyéb versenyek újraszervezése?

A NOB szoros kapcsolatban áll a nemzetközi szövetségekkel, hogy felmérjék, milyen hatással van a halasztás az ő versenynaptárukra.

Mi volt a szponzorok reakciója a bejelentésre?

A partnereink támogattak minket döntésünkben, miszerint a nemzetközi és olimpiai közösség egészségére és biztonságára összpontosítunk a bizonytalan időkben. Szeretnénk megköszönni együttműködésüket, várjuk, hogy továbbra is együtt dolgozhassunk annak érdekében, hogy mindenki számára csodálatos élménnyé varázsoljuk az olimpiát.

Néhány TOP partnerségi megállapodás lejár 2020-ban. Ők lemaradnak a szponzorálási lehetőségről vagy meg lesz hosszabbítva a szerződésük?

A partnerség szellemében továbbra is szorosan együttműködünk a szponzorokkal az átütemezett tokiói olimpia sikerének érdekében. Köszönjük nekik az olimpiai mozgalom hosszantartó támogatását és az olimpiai értékek iránti elköteleződésüket, ezekben a példa nélküli időkben is. Úgy véljük, a tokiói olimpiára jogokkal rendelkező partnereink a halasztást követően is velünk dolgozhatnak, hiszen a 2020-as tokiói olimpiai játékok továbbra is a XXXII. olimpia marad.

Mi lesz a tokiói lokális szponzorokkal? Automatikusan meghosszabbodik a szerződésük?

A 2020-as tokiói lokális partnerek jogait az ottani kereskedelmi szponzorációs programot intéző tokiói szervezőbizottság fogja taglalni.

Hogy reagáltak a nemzeti olimpiai bizottságok a bejelentésre?

Világszerte támogatták a döntést és hangsúlyozták a 2020-as tokiói olimpiai játékok jövő évi sikere iránti támogatásukat és elköteleződésüket.

Az olimpiára készülő sportolók olimpiai ösztöndíja is meg lesz hosszabbítva?

A sportolókat természetesen továbbra is támogatni fogjuk. Az Olimpiai Szolidaritás már megerősítette az olimpiai ösztöndíjak meghosszabbítását a 185 nemzeti olimpiai bizottság és a NOB menekültekből álló csapat 1600 sportolója számára.

Milyen hatással lesznek a változások a NOB 2021 júniusára ütemezett közgyűlésére? Szó lesz új elnök választásáról?

Ezt alaposan át kell beszélni, most még nem szolgálhatunk információval.

Mi történik, ha 2021 nyarára még mindig nincs megállítva a vírus?

A jelenlegi COVID-19-járvány tükrében az Egészségügyi Világszervezet által tömeges gyülekezésekre megállapított kockázatkezelési és –enyhítő intézkedéseket fogjuk követni, valamint azon alapelv szerint fogunk eljárni, amely alapján az összes eddigi döntésünket is meghoztuk; vagyis csakis mindenki számára biztonságos olimpiát fogunk rendezni. A jövőben is ezen alapelv szerint kívánunk eljárni.

Milyen hatással lesz ez a közelgő pályázatra?

A jövőbeli rendezőkkel foglalkozó bizottság már vizsgálja a 2032-es kilátásokat. Bizakodóak vagyunk a számos érdeklődő fél lelkesedésétől, akikkel már folytattunk informális megbeszéléseket, illetve vannak országok, amelyektől hivatalos bejelentés is érkezett. A bizottságunk jelenleg a 2030-as téli olimpiai játékokra összpontosítva folytatja munkáját.

(Forrás, fotó: olympic.org)