A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2020. május 28-án ismertette testületeinek 2020-as összetételét. A bizottsági tagságok kialakítása ismét jól illusztrálja a szervezet elkötelezettségét a nemek közötti egyenlőség iránt, hiszen a 2019-es 45,5%-os arányhoz képest idén a 30 testület pozícióinak 47,7%-át töltik be nők.
Ez újabb rekord, illetve az Agenda 2020 reformcsomag fő csapásirányainak egyértelmű megnyilvánulása – az ötkarikás szervezet a nemek közötti egyenlőség előmozdítására ösztönözni az egész olimpiai mozgalmat a sportpályán és azon kívül egyaránt. Az Agenda 2020 eredményeként 2013 óta a nők részvételi aránya a NOB testületeiben több, mint megkétszereződött (2020-ban ez az arányszám 20%-os volt). Ebben az évben a NOB bizottsági hetét november 2-a és 8-a között rendezik meg. Az, hogy a találkozót személyesen vagy a távolságtartás szabályait figyelembe véve interneten tartják, később derül ki.
A bizottságok összetételéért, valamint kialakításáért a NOB Végrehajtó Bizottságával szorosan együtt dolgozó Thomas Bach felelt, aki kettő bizottság élére is női elnököt nevezett ki. Khunying Patama Leeswadtrakult, Thaiföld NOB-tagját nevezték ki a Kulturális és Olimpiai Örökség Bizottság elnökasszonyává, továbbá Zhang Hong, Kína NOB-tagja lesz a 2026-os Kangvonban rendezendő ifjúsági téli olimpiára újjáalakuló NOB Koordinációs Bizottságának elnökasszonya.
Ez azt jelenti, hogy immáron 30-ból 11 bizottságot, tehát az összes bizottság 36,7%-át női elnök irányítja majd.
Khunying Patama Leeswadtrakult Peru fővárosában, Limában rendezett 131. NOB közgyűlésen választották első thai nőként a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjává. Ugyancsak birtokolja a Tollaslabda Világszövetség elnökhelyettesi pozícióját, valamint elnöke az Ázsiai Olimpiai Tanács (Olympic Council of Asia – OCA) Kulturális Bizottságának. A NOB Kulturális és Olimpiai Örökség Bizottságának 2018 óta tagja és az új szerepkörébe óriási, mind a sport mind pedig a kultúra területén felhalmozott tapasztalattal érkezik.
Zhang Hong a kínai gyorskorcsolyázás történetének első aranyérmét szerezte a 2014-es, Szocsiban rendezett téli olimpián. 2015-ben a Peking 2022-es téli olimpiarendezési pályázatának hírvivő nagykövete lett. A NOB Phjongcshangban megrendezett 132. Közgyűlésen Zhangot beválasztották a NOB Sportolói Bizottságába. Zhang szintén tagja a Sportolók Diplomáciai Bizottságának, továbbá a 2026-os olimpiai és paralimpiai játékok értékelőbizottsági tagja is volt.
„A nők előmozdítása a sport vezetői pozícióiban igazi csapatmuka és mindenkinek, aki ehhez hozzájárult, köszönetet szeretnék mondani a támogatásért, az elkötelezettségért és az ösztönzésért,” mondta Thomas Bach NOB-elnök. „Mindig lehet többet tenni, csak úgy érhetünk el további előrelépést, ha együtt dolgozunk.”
Bach hozzátette: „Azzal, hogy a NOB bizottságaiban és a bizottságok elnöki székeiben növeltük a nők jelenlétét, elértük, hogy NOB-ban egyre többet halljuk a nők hangját és mindinkább támogatjuk őket a sport erőteljes eszköztárával a nemek közötti egyenlőség eszméinek hirdetésében.”
A bejelentés másik érdekes részlete a Kangvonban rendezendő téli ifjúsági olimpiai játékokra újjáalakuló NOB Koordinációs Bizottság összetételének leleplezése volt. Ez az új bizottság az első Ázsiában megrendezésre kerülő téli ifjúsági olimpiai játékok szervezésében segédkezik majd.
A bizottság hat tagot számlál, amelyből öt nő. Ők mind különböző háttérrel rendelkeznek és eltérő kulturális közegből érkeznek, emellett számottevő tapasztalattal rendelkeznek olimpiai rendezvények tekintetében, leginkább ideértve az elsöprő sikerű 2020-as lausanne-i téli ifjúsági olimpiai játékokat.
Zhang elnökasszony mellett a bizottság tagjai; Samira Asghari, Afganisztán NOB-tagja, Virginie Faivre a 2020-as lausanne-i téli ifjúsági olimpia szervezőbizottságának elnöke, két képviselő a Téli Nemzetközi Szövetségektől Heike Groesswand és Sarah Lewis személyében, valamint José Luis Marco, az Argentin Olimpiai Bizottság képviseletében.
A bizottságok listája és tagjainak névsora itt megnézhető.
(Forrás és kép: olympic.org)