A Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) azt tervezi, hogy új női kategóriát vezet be, így a gyengébb nem is nyolc súlycsoportban versenyezne, akárcsak a férfiak.
„A súlyemelés kétségtelenül férfi sportágként indult, de az egyenjogúság ebben a sportágban is elengedhetetlen feltétele a fejlődésnek. Az IWF vezetésének fontos célkitűzése volt a női súlyemelés kialakítása, majd annak az egyensúlyi helyzetnek az elérése, amelyben azonos számú súlycsoportban versenyezhetnek a nők és a férfiak” – nyilatkozott az MTI-nek Ádámfi Attila, az IWF főigazgatója a változtatási szándék hátterét magyarázva.
Emlékeztetett rá, hogy miután 1987-ben megrendezték az első női vb-t, 2000 óta pedig az olimpia műsorán is szerepel a szakág, eljött az emancipáció teljessé tételének ideje is. Hozzátette, hogy ehhez az IWF-törekvéshez a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) reformcsomagja kínál segítséget, az Agenda 2020 ugyanis kifejezetten nagy hangsúlyt helyez a női egyenjogúságra. Súlyemelésben első lépésként a 2018-as ifjúsági olimpián az eddigi öt női és hat férfikategória helyett már egyformán hat-hat súlycsoportban versengenek majd a lányok és a fiúk - mondta a főigazgató.
„A NOB-nál ki tudtuk járni, hogy a kategóriaszám mellett az indulói létszám is azonos legyen, vagyis a két év múlva esedékes ifjúsági játékokon mindkét nemnél 55-55 emelő állhat rajthoz” – nyilatkozta Ádámfi Attila.
A felvetésre, hogy a felnőtteknél, ahol jelenleg hét női és nyolc férfikategória létezik, mikorra várható változás, a szakember így válaszolt:
„Csak egyhez, a felső súlycsoporthoz nyúlunk hozzá, ami annyit tesz, hogy az alsó hat - 48, 53, 58, 63, 69, 75 kilogrammos - kategória változatlan marad, de a plusz 75 kilósoknál a felső határt feljebb visszük. Így lesz majd mondjuk egy 90-valahány kilós nehézsúly és egy afeletti pluszos súlycsoport, ezzel nő nyolcra a női kategóriák száma” – jelentette ki a főigazgató, megemlítve, hogy a 2018-as brit nemzetközösségi játékokat már nyolc-nyolc súlycsoport versenyeire írták ki.
Arra is kitért, hogy az Aján Tamás vezette, budapesti székhelyű IWF titkársága dolgozza ki a javaslatot az új felső kategóriahatárokról, a tudományos felmérésekre és az utóbbi csaknem két évtizednek a testsúlyváltozásokat is magába foglaló adatbázisaira támaszkodva. Az indítványról az IWF elnöksége és kongresszusa határoz ősszel, s ha igent mond, 2017. január elsejétől jöhetnek a nyolckategóriás női versenyek.
(MOB/MTI)