2013. 10. 22.
Megosztás
Alapvetően megreformálja a Nemzetközi Vívó Szövetség a versenyrendszerét a 2014/15-ös szezontól. A változás elsősorban a felnőtteket érinti.
Az eddigieknél jóval kevesebb európai állomás lesz, elegáns, "televízióbarát", kétfegyvernemes Grand-Prix-állomásokkal, hosszabb szezonnal. A GP-helyszíneket a FIE jelölte ki, a Vk-kra pályázni kellett. Magyarország, a vívó szövetségünk ezt meg is tette.
Január helyett október végén kezdődik majd a felnőttek, november helyett szeptember végén a juniorok Világkupa-szezonja a 2014/15-ös esztendőtől. Szakmailag ez a legfontosabb, legalapvetőbb válotázás a FIE új versenynaptárában, amely a napokban került nyilvánosságra. A szakma - legalábbis idehaza - azonnal fel is kapta a fejét, mondván, "újabb bőrt húznak le rólunk", illetve "mikor pihenünk, mikor készülünk?", hallatszottak az ellenérvek.
Nézzük azonban másként a dolgot! A sportágnak érthetően az a célja, hogy minél tovább az érdeklődés középpontjában tartsa a vívást, ezzel mindenki egyet kell, hogy értsen. Márpedig a felnőttek jelenleg az augusztus eleji vb után január végéig nem lépnek pástra nagy nemzetközi versenyen, a junior korosztály pedig a húsvéti vb után novemberben találkozik ismét. Előbbi több mint öt, utóbbi hét (!) hónapos szünetet jelent! Ennél fogva teljesen érthető a FIE célja, mely egy kevésbé sűrű, elnyújtottabb programot hozott létre.
Az új versenynaptárak első időpontjai: 2014. október 18-19. (felnőttek), 2014. szeptember 20-21 (juniorok).
De nem csak ez a jelentős változás. A felnőttek esetében kétfegyvernemes Grand Prix-gálákat rendeznek majd a jövőben. Élő tévéközvetítésekkel, elegáns helyszíneken, a tervek szerint sok néző előtt - fegyvernemenként egy-egy európai, ázsiai és amerikai városban. Melyeket a FIE jelölt ki, és az első körben nem szerepelt benne magyarországi helyszín.
Csakhogy az elmúlt héten megcsörrent Kulcsár Krisztián telefonja. Az MVSZ alelnökét, a FIE magyar tagját utóbbi testület főtitkára, Frederic Pietruszka kereste, és jelezte felé, hogy párbajtőrben esély mutatkozik a GP-verseny európai rendezésére.
"Az eredeti tervek szerint Párizs kapta az eseményt, azonban a francia gyökerű FIE jelenleg éppen hazája vívó szövetségével ápol igen mostoha viszonyt, a franciák nem akarják megrendezni az eseményt. Ezért Pietruszka úr bennünket kért fel szóban a beugrásra.
Csampa Zsolt elnökkel egyeztetve azonnal úgy döntöttünk: vállaljuk az esetleges rendezést. Óriási sportdiplomáciai fegyvertény lenne, ha a három európai helyszín egyik állomása Budapest lehetne. Egyben jelzés értékű is a FIE részéről, elvégre a magyar főváros augusztusban fantasztikus világbajnokságnak adott otthont." - nyilatkozta honlapunknak Kulcsár Krisztián.
Csampa Zsolt elnökkel egyeztetve azonnal úgy döntöttünk: vállaljuk az esetleges rendezést. Óriási sportdiplomáciai fegyvertény lenne, ha a három európai helyszín egyik állomása Budapest lehetne. Egyben jelzés értékű is a FIE részéről, elvégre a magyar főváros augusztusban fantasztikus világbajnokságnak adott otthont." - nyilatkozta honlapunknak Kulcsár Krisztián.
A GP-állomások helyszínei a 2014/15-ös szezontól: Torinó, Havanna, Sanghaj (tőr), Doha, Párizs vagy Budapest, Rio de Janeiro (párbajtőr), Egyesült Államok, Szöul, Moszkva (kard).
Természetesen továbbra is lesznek Világkupa-versenyek - egyéniben és csapatban egyaránt. Csakhogy a jelenleginél jóval többet rendeznek majd a tervek szerint a tengerentúlon, Amerikában, Ázsiában és Afrikában egyaránt. Ez két lényeges dolgot jelent. Többe kerül majd az utaztatás és kevesebb verseny lesz Európában. Példának okáért a bennünket igencsak érintő férfi kardban mindösszesen kettő! Azaz a GP-vel együtt összesen három kardversenyt bonyolítanak le Európában, Moszkva mellett két további helyszínen. Jelenleg Budapest, Madrid, Plovdiv, Varsó, Athén és Padova ad otthont Vk-nak, illetve GP-nek. Négyen is hoppon maradhatnak…
A Világkupa-versenyekre pályázni kellett, és mi természetesen pályáztunk. Párbajtőrben a GP-remények mellett, biztos ami biztos, beadtuk jelentkezésünket a dupla Vk-állomásra is, emellett férfi kardban és női tőrben pályáztunk. Optimális esetben tehát a jelenlegi hárommal szemben négy világeseményt rendezhetünk, a kevés európai helyszín miatt azonban ennek ellenkezője is előfordulhat…
Junior korosztályban a megnyújtott szezon mellett a másik változás - a felnőttekéhez hasonlóan - a több tengerentúli állomás lesz, megint csak az európai versenyek kárára. Szövetségünk négy fegyvernemben - férfi és női kard, női párbajtőr, férfi tőr - adta be pályázatát.
(Forrás: hunfencing.hu)