Dunakanyari olimpikonokkal rendeztek fórumot a váci Madách Imre Művelődési Központban november 7-én.
Az est szervezésében jelentős szerepe volt a moderátori tisztet is ellátó Medvegy Ivánnak, a Magyar Olimpiai Bizottság sportszakmai főmunkatársának.
A fórum fővédnöke Bábiné Szottfried Gabriella, Pest megye 2-es számú választókörzetének országgyűlési képviselője volt, aki köszöntőjében utalt rá: Vác a Nemzet sportvárosa címet korábban már elnyerte, s mint mondta, „most már ezüstvárosa is”. A képviselő mondta ezt azért, mert a londoni olimpiáról ezüsttel tért haza a váci illetőségű Pauman Dániel, a négyes kajakban rajta kívül másik két dunakanyari, két gödi is ült: a háromszoros olimpiai bajnok Kammerer Zoltán és a világbajnok Kulifai Tamás.
Az eseményen, „Kamerát” leszámítva, Kulifai és Pauman mellett részt vett a szintén világelső Tóth Dávid is, továbbá a váci világ- és Európa-bajnok, háromszoros olimpikon evezős, Hirling Zsolt. A nézők közt helyet foglalt Hesz Mihály, Mexikóváros olimpiai bajnoka, illetve mestere, Babella László, valamint Kálmán Krisztina, parasportoló atléta, nemzetközi szintű buzogányhajító.
A Medvegy Iván vezette fórum fókuszát a dunakanyari kajak- és evezőssport jelentette, emellett az olimpiai „kulisszatitkok” és a sporttámogatások is napirendre kerültek. A sportolók bemutatása után szóba került a kajak négyes és az evezős duó összeülése, felkészülése, az edzőtábori napok, az olimpiai szereplés, az ottani „hétköznapok” és azok tapasztalatai.
Érdekességként a kajakos „fiúk” beszámoltak arról, hogyan telt „Kati nénivel” egy átlagos, három edzést magában foglaló edzőtábori napjuk és napi 30-40 kilométeres evezésük Szolnokon. Hirling Zsolt – aki sportpályafutását befejezve repülésirányítónak tanul az egyetemen – 2011-es, öthónapos, kenyai, önkéntes, jótékonysági tevékenységét ismertette.
A dunakanyari vízi élet tekintetében elhangzott, hogy Vác mindig is jelentős szerepet töltött be a magyar és a nemzetközi kajak-kenu valamint evezőssportban. A Váci Hajó SE több olimpiai bajnok, érmes kajakost adott; a Rapcsák Károly fémjelezte Vác Városi Evezős Klub színeiben pedig Sydney óta van váci evezős az olimpiákon; Göd is felzárkózott a nemzetközi elithez a kajakosok tekintetében. A térségben található 6-7 klub sportolói jelentős, pezsgő életet tudtak a Dunakanyarba varázsolni az elmúlt esztendőkben.
A programban szóba került az olimpiára utazó Magyar Csapatot támogató szerteágazó logisztika és szervezés is. A hallgatóság egyik kérdésére Medvegy Iván vázolta a jelenlegi és várható támogatási rendszert, kiemelve a Gerevich-ösztöndíjat, az Életút programot, az utánpótlást menedzselő Héraklész-, Sport XXI- és Sportiskolai programokat. A MOB főmunkatársa ismertette, hogy mind a kajak-kenu, mind pedig az evezés prominensei egyeztettek a miniszterelnökkel néhány héttel ezelőtt; a két sportág jelentős állami támogatásra számíthat.
A közvetlen, őszinte hangvételű fórum fináléját – egyben csattanóját – a jelenlévő sportolók kezdetekhez való visszaemlékezése jelentette. Kiderült: miért tettek apró kavicsot Hirling Zsolték edzőjük motorosának gyertyapipájába, hol történtek első borulásai Tomának, hogyan ismerkedett Velencén Tóth Dávid a kajakozással, illetve Pauman Daninak milyen közös, hegyi futóélményei vannak Babella Lászlóval…