Vadnai Benjamin indulhat az olimpián a vitorlás laser hajóosztályban

Vadnai Benjamin indulhat az olimpián a vitorlás laser hajóosztályban

2021. 04. 26.
Megosztás


A vilamourai vitorlás regattán eldőlt, hogy a Vadnai testvérek közül Benjamin indulhat a tokiói olimpián a laser hajóosztályban. A perui tollaslabdatornán Sárosi Laura az első, Krausz Gergely a harmadik helyen végzett, s ezzel pontjaikat gyarapítva nagy lépést tettek az olimpiai részvétel felé. A varsói birkózó Európa-bajnokságon a magyarok egy arany-, két ezüst- és egy bronzérmet szereztek. Tornában, asztaliteniszben és vívásban lemaradtak a magyarok az újabb kvótaszerzésről. Hétvégi összefoglalónk következik.

Vitorlázás. Vilamourban rendezték a férfi laser és a női laser radial hajóosztály olimpiai kvalifikációs regattáját. Magyarország már korábban megszerezte mindkét versenyszámban az olimpiai indulás jogát, ennek ellenére Érdi Mária és a Vadnai testvérek Benjamin és Jonatán is részt vettek a versenyen.

Érdi Mária, aki rendelkezik már kvótával, a 89 fős mezőnyben a 14. helyet szerezte meg. A 12 futamból hat alkalommal volt a legjobb 10-ben. A 9. és 10. futamból kizárták egy másik hajó akadályoztatása miatt. A befejező 12. futamban Mári bizonyította, hogy a legjobbak között a helye, hiszen elsőként ért a célba. A magyar vitorlázó Portugáliában folytatja a felkészülést, majd Hollandiában indul egy versenyen. Azt még nem tudja hol, de Európában fejezi be az olimpiai felkészülését.


Számunkra ezúttal izgalmasabb volt a férfimezőny csatája, itt dőlt el ugyanis: a két Vadnai fivér közül ki indulhat az olimpián. A verseny előtt Benjamin állt jobban, mivel az első válogatóversenyen, a 2020-as vb-n 13 hellyel előzte meg öccsét. Éppen ezért Vilamourában végig óvatosan, szélsőségek nélkül vitorlázott. A megrendezett 12 futamból a 139 fős mezőnyben általában a 10-20. hely között ért a célba. Öccse, Jonatán viszont 4 alkalommal is a legjobb 8 között ért célba; egy ideig jobban is állt bátyjánál az összetettben. Végül a 28. helyen végzett, míg Benjamin 24. lett. Ezzel eldőlt a testvérek versengése. Benjamin indulhat az olimpián, de öccse sem marad le az olimpiáról. Ott lesz ő is, mint testvére segítője.

„Nehéz verseny volt. Gyakorlatilag világbajnoki mezőnyben vitorláztunk, óriási, 70 hajós csoportokat alakítottak ki, nagyon könnyű volt hibázni. Csak egy kieső volt ráadásul a 12 futamra, ez egyáltalán nem szokásos. Lehet bármi gond, technikai akár, vagy például nekem volt ez a szerencsétlen fekete zászlós elrontott rajtom, kétszer is meggondolta az ember, hogy kockáztat-e. Ráadásul, mivel az olimpiai kiküldetésért folyó családon belüli csatánkban én vezettem 13 hellyel, a stratégiám az volt, hogy ha huszadik hely környéki helyeket csinálok, ahhoz a Jonatánnak, hogy megelőzzön, olyan extrém jó helyeken kell végeznie sorozatban, ami ebben a mezőnyben szinte lehetetlen. Sokan kérdezték, milyen az embernek a saját testvére ellen küzdeni. Szerencsére nem volt egyszer sem olyan szituáció, hogy szoros, 'test-test elleni' helyzetbe kerültünk volna egymással. De biztos nem fordultam volna rá, vagy forgattam volna ki, ha találkozunk, egyszerűen az a 20 centi nem számított volna a köztünk már meglévő pontkülönbség mellett” – fglalta össze Benjamin.

„Végig jó volt a kapcsolatunk, nem volt semmi konfliktus köztünk – vette át a szót Jonatán. – Nem volt olyan, hogy alám állt volna rajtnál, vagy takargatott volna hátszélben. Végig segítettük egymást. Most egy kicsit letört vagyok, nem érzem, hogy jó teljesítményt nyújtottam. Ez nem az az eredmény, ami miatt idejöttem. A tavalyi Eb-9. hely után többet vártam magamtól. Nem igazán jöttek a lapok. Az oldalválasztásnál figyeltem az eget, a felhőket, ahogy kell, a mai utolsó futamban például már 15. voltam, amikor húsz fokot elfordult a szél. Nem onnan, ahonnét vártam. Negyvenedik lettem. Annak a néhány jó futameredménynek meg persze, hogy örülök. Nem maradok le az olimpiáról, Benji segítője leszek. Félszavakból értjük egymást, tudom mikor, hogyan kell hozzászólni kritikus helyzetben. A motorosomban ott lesznek a hűtőmellények, amiket a várható nagy hőségben futamok előtt felvesz majd. A hajóval kapcsolatban bármit szerelni, állítani kell, rám bízhatja, addig is pihenhet. Ha kell, futam után kiviszem a hajót – szóval rengeteg apróságban hasznos lehetek a minél jobb szereplés érdekében.”

A Vadnai testvérek Portugáliában maradnak. A térségben még lesz két verseny. Indulnak június elején Medemblikben az Allianz kupán, aztán tervben van még egy spliti edzőtábor, és utána már az olimpia következik számukra.

A női és féri verseny eredményei itt megtalálhatók.

Eddig Berecz Zsombor (finn), Érdi Mária (laser radial). Vadnai Benjamin (laser radial) és Cholnoky Sára (RS:X szörf) szerzett indulási jogot a tokiói olimpiára.



(Fotó: MTI/Illyés Tibor)

Tollaslabda. A tollaslabdázók olimpiai pontvadászatában Krausz Gergely és Sárosi Laura is olimpiai kvótát érő helyen várta a hétvégét. A két sportoló számára fontos volt, hogy tovább gyarapítsa a pontjainak a számát, így dönteni kellett, hogy melyik versenyen induljanak el a hétvégén. Mivel a perui versenyről átérve a szigorú karanténszabályok miatt nem tudtak volna elindulni a hétfőn kezdődő kijevi kontinensbajnokságon, így az előbbi versenyt választották. Az eredmények őket igazolták: Laura megnyerte a perui tornát, ráadásul a döntőben honfitársát Gonda Daniellát győzte le két játszmában. Krausz Gergely egészen az elődöntőig menetelt, ahol a második helyen kiemelt brazil Ygor Coelhotól 2 játszmában szenvedett vereséget.

Mindketten értékes pontokat gyűjtöttek be Peruban, s így megerősítették kvótás helyüket az olimpiai pontversenyben.

A verseny eredményei itt olvashatók.


(Fotó: UWW)

Birkózás. Varsóban rendezték a sportág Európa-bajnokságát. A magyar kötöttfogásúak szerepeltek legjobban, hiszen mindhárom éremből jutott fiainknak.
A vb- és háromszoros Eb-győztes, olimpiai 2. Lőrincz Tamás (77 kg) négy szép győzelemmel jutott el a fináléig, ahol az U23-as Eb-nyertes török Yunus Emre Basarral találkozott. 34 éves kiválóságunk folytatta szenzációs formáját, mind a két menetben megintette és megemelte ifjabb riválisát, 8-0, technikai tussal szerezte meg negyedik Eb-aranyérmét. Ez volt a 14. világversenyes érme, jöhet az olimpiai, egy fényes 15. éremmel.

A 2009-es vb-győztes Kiss Balázs (97 kg) vélhetőleg utolsó nagy nemzetközi viadalán szerepelt, ahol beverekedte magát hosszú és eredményes pályafutása első Eb-döntőjébe. Itt a súlycsoport egyik legjobbja, a világ- és Európa-bajnok orosz Musza Jevlojev várt rá, aki 8-0-s technikai tussal verte nála tíz évvel idősebb magyar riválisát.

Az U23-as vb- és Eb-2. Fritsch Róbert (72 kg) a bronzmérkőzésen megszerezte karrierje első felnőtt világversenyes érmét a vb-győztes, Eb-2. orosz Csingiz Labazanovot verte kitolással, intésekkel magabiztosan és megérdemelten 3-0-ra.

A 2013-as világbajnok, tokiói olimpiai kvótás Sastin Marianna (62 kg) mérkőzés nélkül jutott be a döntőbe. Hosszú és eredményes pályafutása során korábban egyszer, 14 éve, 2007-ben volt finalista kontinensviadalon, akkor végül ezüstérmet szerzett. Ezúttal a vb-2., Eb-3. ukrán Irina Koljadenko ellen próbálkozott a dobogó tetejére jutni. Sajnos nem sikerült, 4-1-re kikapott, így újabb Eb-2. hellyel gyarapította eredménysorát: már 12 világversenyes éremnél jár.

A részletes eredmények itt megtalálhatók.


(Fotó: MTI/Krizsán Csaba)

Torna. A tornászok bázeli Európa-bajnokságán az egyéni összetettben egy olimpiai kvótát osztottak. A nők fináléjába két magyar is bejutott. Székely Zója a 16., míg Bácskay Csenge a 17. helyen végzett. Jól szerepelt elsőéves felnőttként az egyéni összetett fináléban Balázs Krisztián, aki a 20. helyen végzett, ráadásul úgy, hogy nyújtón pazar gyakorlatot bemutatva a második legmagasabb pontszámot kapta. A szerfinálékban a legjobb teljesítményt Bácskay Csenge nyújtotta, aki a hatodik helyen végzett az ugrás fináléjában, Péter Sára ugyanitt nyolcadik lett. A férfiaknál az elsőéves felnőtt Balázs Krisztián nyújtón a Kolman-elemnél túlságosan távol került a szertől, nem tudta elkapni, így leesett, bár a teljes gyakorlat alatt nagyon elegánsan tornázott. Így végül 12.600 ponttal a nyolcadik helyen fejezte be a viadalt.

Az egyéni összetett versenyen a férfiaknál a törökök, a nőknél a romának gyűjtötték be az olimpiai kvótát. Magyarország az olimpián Kovács Zsófia révén egy indulási joggal rendelkeznek a női egyéni összetett viadalon.


(Fotó: moatsz.hu)

Asztalitenisz. Az asztaliteniszezők egyéni európai kvalifikációs viadalán Szudi Ádám számára kétszer is megnyílt a lehetőség az öt kiadó kvóta valamelyikének megszerzésére. A csoportküzdelmek utáni egyenes kieséses szakaszban a lengyel Jakub Dyjas állta az útját, majd a kiesők ismét asztalhoz állhattak. Az első fordulóban az ukrán riválisa ellen már 3-1 arányban vezetett, végül kiélezett csatában szenvedett 4-3 arányú vereséget. Így az egyéni indulás lehetősége az olimpián elszállt Szudi számára. Ádám Pergel Szandrával olimpiai kvótás helyen áll a vegyes párosok között, így csak a nemzetközi szövetség értesítésére várnak, hogy indulhatnak az olimpián.

Az egyéni olimpiai kvalifikációs torna eredményei itt megtekinthetők.



(Fotó: hunfencing.hu)

Vívás. Madridban az európai olimpiai kvalifikációs tornával zárult a vívók kvótaszerző sorozata az olimpiára.

A csoportmérkőzések során Kun Anna és Dósa Dániel egyaránt két-két vereséget szedett össze. A direkt kieséses ágon Anna első akadályt jól vette, magabiztosan, 15:8-ra győzte le a svájci Möschlint. A folytatásban azonban az egyik nagy rivális, a német Ndolo következett. A negyeddöntő szorosan indult, ám a második harmadtól kezdve egyre inkább a német akarata érvényesült, aki végül 15:9-re győzött. Dósa Dani még a nyolcaddöntőben összetalálkozott a mezőny egyik legerősebbjének számító tőrözőjével, a lengyel Siess-sel. Az érzelmekkel teli összecsapás közepéig Daninál volt az előny, ám a végén sajnos a lengyel dominált, és 15:11-re nyert.

Ezzel pedig végérvényesen eldőlt, hogy négy fegyvernemben, mindösszesen 13 vívó képviselheti a magyar színeket a tokiói olimpián. Ott lesz az olimpián a csapatversenyeken a férfi és a női kard-, a nő tőrcsapat. Az egyéni versenyeken férfi kard-, női tőr- és kardversenyen 3-3- vívónk szerepelhet az egyéni küzdelmekben; illetve Siklósi Gergely szerzett jogot korábban a férfi párbajtőrversenyen való részvételre.

Az egyéni európai kvalifikációs torna eredményei itt megtalálhatók.

(MOB-összeállítás; vezető fotó: osga-photo/Joao Costa Ferreira)