Várhelyi Anna nyolcadik, a legyőzője a világbajnok

Várhelyi Anna nyolcadik, a legyőzője a világbajnok

2013. 08. 10.
Megosztás

A vb talán legváratlanabb és legkellemesebb meglepetése született női kardban. A 22 esztendős Várhelyi Anna, a világranglista 110. helyezettjeként bejutott a negyeddöntőbe. A folytatásban a későbbi világbajnok ukrán Kharlant is nagy küzdelemre kényszerítette, szoros vereséget szenvedett. Nyolcadik helyen végzett.

A MOL Vívó Világbajnokság női kard egyéni verseny főtáblájának első körében a legjobb 32 közé jutásért Benkó Réka és Várhelyi Anna egyszerre lépett pástra. Előbbi tűnt esélyesebbnek, utóbbi győzött. Mindkét asszó rendkívül izgalmasan alakult. Réka ellen az argentin Perez Maurice végig vezetett, ám amikor 11-nél a magyar beérte, azt hittük, levetkőzte a lámpalázát, és behúzza az asszót. Csakhogy éppen az ellenkezője történt, a dél-amerikai fejezte be gyorsan a meccset, mi pedig fájó vereséget könyvelhettünk el.
Azért nem kell a fejét fognia Márton Annának, 18 évesen a világ legjobb 32 női kardvívója közé jutott.

Várhelyi viszont 6:9-ről fordított a német Klemmel szemben. Anna, aki inkább Nusi, ezt követően sokkal hatékonyabban támadott, és mivel a védekezéssel addig sem volt gond, sikerült fordítania 15:13-ra.

Utolsóként Márton Anna következett az azeri Mikina ellen. A magyar csapat legfiatalabb versenyzője annyira kezdett nyugodtan, amekkora rutinnal rendelkezik egy 18 éves hölgy a hazai rendezésű felnőtt világbajnokságok kezelésében. Azaz semennyire. Viszont nagyon idegesen kezdett. Újdonsült Európa-bajnoki hatodik helyezettünk 6:8-ra állt félidőben. Aztán Anna, aki inkább Panka, megrázta magát, és rendkívüli izgalmak után 15:14-re nyert.

Az Anna-szálak a következő körben aztán különváltak. Fordult a kocka abban is, hogy ezúttal Panka (Márton, a rend kedvéért) lépett előbb pástra. Azonban sok öröm ezúttal nem volt benne. A hatalmas kínai fejfedőből elővarázsolt Zhu magabiztosan, erőteljesen vívott, igazából az elejétől kezdve nem hagyott esélyt a fiatal magyarnak. A vége 15:9 lett oda, de 18 évesen világ legjobb 32 helyezettje közé tartozni - az kezdetnek sok minden, csak nem rossz.

Jött Nusi (Várhelyi, a rend kedvéért), aki gyakorlatilag lekopírozta az előző asszóját. Itt is három tussal vezetett az ellenfél, a spanyol Marcos, aztán megint jött a fordulat. Igaz, ennél később nem jöhetett volna. De 14:14-nél következett egy kézvágás "á lá Nemcsik Zsolt", és már égett is a lámpa. Fehér Gábor tanítványa ezzel bejutott a nyolcaddöntőbe, és ha már Mártonnál emlegettük az életkort, akkor nem lesz hölgysértődés abból sem, ha megemlítjük, hogy Nusi 22 esztendős, ami vívásban szintén nem számít kornak.

És még korántsem ez volt a végállomás. A nyolcaddöntőben a francia Boulay ellen talán élete legjobb formáját nyújtotta. Remekül támadott, nagyszerű védéseket mutatott be, és háromszor úgy szúrta fel a franciát, hogy annak valószínűleg elment az életkedve a további versenysporttól. Ezzel bejutott a legjobb nyolc közé. Tette ezt úgy, hogy ebben a szezonban a legjobb eredménye egy Világkupa 29. helyezés volt, és ez a világranglista 110. helyére volt elég. Ezt hívják, kérem szépen, formaidőzítésnek!

A negyeddöntőben következett az igazi nagy falat, a csapatban olimpiai bajnok, zágrábi Európa-bajnok, világranglista-vezető ukrán Kharlan. Nusi ezúttal sem adta fel, mindent megpróbált, sokáig fej fej mellett haladt a nála a világranglistán potom 109 hellyel előrébb sorolt klasszis ellen. A vége 15:11 lett oda, de ez volt az a csörte, amely után a vesztes legalább olyan elégedett lehetett, mint a győztes. Ezzel Várhelyi Anna a nyolcadik helyen zárt, és az is eldőlt, hogy a magyar vívók a világbajnokság egyéni versenyein 2 bronzérmet és négy további helyezést szereztek.

Az esti négyes döntőbe Kharlan mellett az olasz Vecchi, a londoni olimpiai bajnok koreai Kim és az orosz Djacsenko jutott, miután utóbbi kiverte a fegyvernem klasszikusát, az amerikai Zagunist. Az elődöntőben Kharlan hatalmas küzdelemben múlta felül Kimet, a finálé is nagy küzdelmet hozott, végül az ukrán nyerte élete első - de gyaníthatóan nem utolsó - felnőtt egyéni világbajnoki aranyérmét.

Várhelyi Anna:
"Idővel biztos változik, de most még sajnálom, hogy lemaradtam az éremről. Az utóbbi két borzalmas szezonomat ez a világbajnoki szereplés megszépíti. Egész nap úgy vívtam, hogy nincs semmi veszítenivalóm, úszóhasonlattal élve a surranópályán versenyeztem. Ez az eredmény önbizalmat adhat a csapatversenyre!"

Márton Anna:
"A kínai nagyon kellemetlen ellenfél volt, nem tudtam ellene mit kezdeni. Aztán kezdtem belejönni, de már túl nagy volt a különbség. A saját vívásomat kellett volna végig erőltetnem, de nem voltam képes rá. A hazai pálya nem nyomasztott, igaz, nem tudtam százszázalékosan koncentrálni."

Benkó Réka:
"Kaotikus volt az asszóm, rá kell jönnöm, mben hibáztam. Felkészült voltam, de apáston leblokkoltam, feszültté tett a hazai közönség és a buzdítás. Magamat vertem meg."

MOL Vívó Világbajnokság,
női kard egyéni. (108 induló)
A legjobb 64 között: Várhelyi-Klemm (német) 15:13, Márton-Mikina (azeri) 15:14, Benkó-Perez Maurice (argentin) 12:15.
A legjobb 32 között: Várhelyi-Marcos (spanyol) 15:14, Márton-Zhu (kínai) 9:15.
Nyolcaddöntő: Várhelyi-Boulay (francia) 15:7.
Negyeddöntő:
Kharlan (ukrán) - Várhely 15-11,, Kim (koreai) - Socha (lengyel) 15-11, Vecchi (olasz) - Vougiouka (görög) 15-13, Dyachenko (orosz) - Zagunis (amerikai) 15-14
Elődöntő:
Kharlan - Kim 15-14, Dyachenko - Vecchi 15-12
Döntő:
Kharlan - Dyachenko (Ukr) 15-12
Végeredmény: 1. Kharlan (Ukrajna), 2. Djacsenko (Oroszország), 3. Kim (Korea) és Vecchi (Olaszország), 5. Zagunis (Egyesült Államok), 6. Vougiouka (Görögország), 7. Socha (Lengyelország), 8. Várhelyi Anna, ...20. Márton Anna, ...45. Benkó Réka, ...69. Varga Dóra.

(Forrás: hunfencing.hu)