Világbajnok lett a magyar férfi vízilabda-válogatott, amely a Barcelonában zajló vizes vb-n a szombat esti döntőben 8-7-re nyert Montenegró ellen.
Magyarország hat ezüst- és egy bronzérem mellett 1973 és 2003 után harmadik aranyát szerezte meg a vb-k történetében, s ezzel a legeredményesebb nemzetté vált az olaszokat megelőzve. A magyarok legutóbb 2007-ben állhattak dobogóra, akkor a második helyen végeztek.
A magyar férfiválogatott a szombati finálé előtt összesen nyolc alkalommal játszott világbajnoki döntőt, és két ízben sikerült nyernie: először az első, belgrádi vb-n 1973-ban, majd három évtizeddel később, 2003-ban - éppen Barcelonában. Vagyis a katalán fővárosban szerezhette meg harmadik aranyát a magyar csapat, amelyre azonban veszélyes rivális várt. Az a montenegrói gárda, amelyet - csak az utóbbi világversenyeket tekintve - a 2011-es sanghaji vb-n 11-10-re legyőzött az akkor még Kemény Dénes irányította együttes, majd ugyanennyire kikapott tőle a tavalyi londoni olimpián, ahol végül Montenegró a negyedik lett, Magyarország pedig ötödikként végzett. Idén nyáron háromszor is "randevúzott" a vízben egymással a két válogatott, és a már Benedek Tibor vezette alakulat kétszer diadalmaskodott (egy ízben a Világligában), egyszer pedig alulmaradt.
Az éjszakába nyúló szombati csata a Picornell uszodában legalább háromezer szurkoló jelenlétében indult, előtte a nézőtéri "zászlócsatát" a montenegróiak nyerték, de a magyar nemzeti lobogót lengető lelkes szurkolóból is jócskán akadt a lelátón.
A ráúszást a délszlávok nyerték, de Nagy Viktor rögtön biztos kézzel védett. Két perc telt el, amikor megszületett a magyarok vezető gólja: az olimpiai bajnok Varga-testvérpár, Dániel és Dénes játszott össze, utóbbi juttatta a hálóba a labdát (1-0). Ezt szinte még meg sem emészthette az ellenfél, amikor a center Hárai Balázs varázslatos csavargóllal növelte az előnyt (2-0). Bekeményítettek a montenegróiak, de a magyar védelem is hibátlanul működött, olyannyira, hogy az első szünetig már nem változott az eredmény.
A második negyed nyitányaként itt is, ott is kimaradt az emberelőny, a következő magyar fór végén azonban a kétszeres olimpiai bajnok Madaras Norbert álompasszát a sapkájától időközben megfosztott Hárai húzta a hálóba (3-0). Aztán 13 perc elteltével csak betalált a rivális is (3-1). Válaszul Hárai harcolt ki ötméterest, amelyet azonban az olimpiai aranyérmes Hosnyánszky Norbert elhibázott, az ellenfél pedig azonmód büntetett (3-2).
A nagyszünet után szerencsés góllal egyenlített Montenegró, amely rögtön nyel kezdhette a harmadik játékrészt (3-3). Ám a magyar emberelőny kihasználásával sem volt gond: Vámos Márton ballal bizonyult pontosnak (4-3). Létszámfölényes helyzetből lett megint egál, de nem sokáig maradt így: Hosnyánszky pompás passzát Szivós Márton húzta a hálóba (5-4). Nagy sokadszor védett nagyszerűen, az őrizetlenül hagyott Varga Dániel pedig csapatkapitányhoz méltóan messziről vette be a montenegrói kaput (6-4). Az elektronikus jelzőtábla már 9-5-ös kiállítási arányt mutatott "oda", amikor újból emberelőny segített az ellenfélen (6-5).
A befejező nyolc percben távoli bombával egyenlített a montenegrói együttes, de a hat az öt elleni játék végén Hosnyánszky vágta a labdát a bal alsó sarokba (7-6). Bő két perccel a vége előtt a rivális emberelőnyből ismét utolérte a magyar csapatot, de jött a magyar emberelőny, a figurát Szivósra játszották ki, aki biztos kézzel pattintott a kapuba, amikor még 70 másodperc volt hátra (8-7). Ám a montenegróiak már nem tudtak mit kezdeni a Benedek-csapattal, amely pazar teljesítménnyel győzött, és világbajnoki címet szerzett. A magyar férfi vízilabda történetében harmadszor.
Benedek Tibor szövetségi kapitány, aki 2003-ban játékosként is világbajnok volt:
"Egészen más érzés ez most kapitányként, mint játékosként volt, bár pályafutásom végén már éreztem hasonlót a mostanihoz, amikor a többiek örömét láttam. A félidőben már mondtam a fiúknak, mi jobban akarjuk a győzelmet és meg is fogjuk nyerni a meccset."
Szivós Márton:
"Adjatok egy pofont, hadd ébredjek fel! Azért lettünk világbajnokok, mert hittünk a munkában, az edzőnkben és a taktikában. Itt a világbajnokság alatt végleg igazi csapattá értünk."
Hosnyánszky Norbert:
"A világbajnoki aranyérem nekem ugyanolyan értékes és kedves, mint az olimpiai volt. A kihagyott büntetőm után nem estem kétségbe, túl kell lendülni ezen és sikerült is. A montenegróiak elbizonytalanodtak, mi viszont végig tudatosan játszottunk, ráadásul Nagy Viktor szenzációsan védett. Ez életem csúcspontja".
Bátori Bence:
"Erről álmodtam egész életemben. Fantasztikusan dolgoztunk egész nyáron, kőkeményen megharcoltunk az aranyéremért".
Bedő Krisztián:
"Az akarás volt a döntő, ezzel nyertünk."
Hárai Balázs:
"Ma van édesanyám szülinapja, ezzel a világbajnoki aranyéremmel ajándékoztam meg. Az is motivált, hogy eddig még sosem álltam a világbajnoki dobogó tetején."
Eredmény, férfi vízilabda,
döntő:
Magyarország-Montenegró 8-7 (2:0, 1:2, 3:3, 2:2), vezette: Sergio Borrell (spanyol), Boris Margeta (szlovén)
Magyarország: Nagy Viktor, Gór-Nagy Miklós, Madaras Norbert, Bátori Bence, Vámos Márton (1), Hosnyánszky Norbert (1), Decker Ádám, Szivós Márton (2), Varga Dániel (1), Varga Dénes (1), Bedő Krisztián, Hárai Balázs (2), Decker Attila
Montenegró: Zdravko Radic, Drasko Brguljan, Vjekoslav Paskovic, Antonio Petrovic (1), Darko Brguljan (1), Ugo Crousillat (1), Mladan Janovic, Nikola Janovic, Aleksandar Ivovic (3), Sasa Misic, Filip Klikovac (1), Predrag Jokic, Milos Scepanovic
Emberelőny: 8/3 ill. 9/3, MNE: 2/7 (2/12).
Büntető: 1/0 ill. -
a 3. helyért: Horvátország-Olaszország 10-8 (4-2, 4-1, 1-2, 1-3)
az 5. helyért: Spanyolország-Görögország 10-8 (1-2, 5-2, 2-4, 2-0)
a 7. helyért: Szerbia-Ausztrália 13-7 (3-2, 2-2, 4-2, 4-1)
A torna legjobb kapusa: Nagy Viktor és a két gólkirály Sandro Sukno (horvát) és Aleksandar Ivovic (montenegrói) — 25 gól
A magyar férfi vízilabda-válogatott kapusát, Nagy Viktor választották posztján a világbajnokság legjobbjának.
A torna legértékesebb játékosa Varga Dénes lett.
Az álomcsapat:
Nagy Viktor, Dusko Pijetlovic (szerb), Pietro Figlioli (olasz),Aleksandar Ivovic (montenegrói), Mladan Janovic (montenegrói), Sandro Sukno (horvát), Varga Dénes
A magyar válogatott az örökranglista élén
Keszhelyi és Bujka is bekerült az álomcsapatba
A bronzérmes magyar női vízilabda-válogatottból két magyar játékos is bekerült a vb végén megválasztott álomcsapatba – adta hírül a szövetség hivatalos oldala, az mvlsz.hu. Keszthelyi Rita és Bujka Barbara a góllövőlistán is előkelő helyen végzett.
A hivatalos különdíjasok között nem volt magyar, a spanyol Laura Ester lett a legjobb kapus, míg a holland Lieke Klaassen a legeredményesebb játékos – ugyanakkor a média szavazatai által összeállított barcelonai álomcsapatba két játékosunk is bekerült.
A Dream Team így fest: Laura Ester (spanyol) – Lieke Klaassen (holland), Keszthelyi Rita, Jekatyerina Prokofjeva (orosz), Bujka Barbara, Jennifer Pareja (holland), Rowean Webster (ausztrál).
A világbajnokság legértékesebb játékosának Jennifer Pareját választották.
Keszthelyi és Bujka a góllövőlistán is igen előkelő helyen végzett: előbbi 21 góllal a 2. lett a 25-tel első Klaassen mögött, míg utóbbi 18 találattal lett a negyedik.
Harmadik diadalával a magyar férfi vízilabda-válogatott a világbajnokságok örökranglistájának élére ugrott.
Magyarország hat ezüst- és egy bronzérem mellett 1973 és 2003 után harmadik aranyát szerezte meg, így a szintén háromszor aranyérmes olaszokat megelőzve került az élre, ugyanis nekik „csak” két ezüst- és egy bronzmedáljuk van a világbajnoki címek mellett.
A női válogatott a szombaton megnyert bronzéremmel az örökrangsor második helyén utolérte Olaszországot, mivel jelenleg mindkét együttesnek 2 arany-, továbbá 1-1 ezüst- és bronzérme van.
Az első helyen továbbra is az amerikaiak állnak három végső diadallal.
1. MAGYARORSZÁG 3 6 1, 2. Olaszország 3 2 1, 3. Spanyolország 2 2 1, 4. Szovjetunió 2 1 1, 5. Jugoszlávia 2 - 3, 6. Szerbia és Montenegró 1 1 1, 7. Szerbia 1 1 -, 8. Horvátország 1 - 3,
9. Montenegró - 1 -, 10. Oroszország - - 2, 11. Görögország és Németország - - 1
Nők:
1. Egyesült Államok 3 1 2, 2. MAGYARORSZÁG és Olaszország 2 1 1, 4. Hollandia 1 3 -, 5. Ausztrália 1 2 1, 6. Görögország és Spanyolország 1 - -, 8. Kanada - 2 2, 9. Kína - 1 -, 10. Oroszország - - 4
A férfi vízilabda válogatott vasárnap 16.25-kor érkezik Ferihegy 2A-ra a Lufthansa müncheni járatával.
(Forrás: MTI)