Vita az edzőképzésről

Vita az edzőképzésről

2013. 03. 02.
Megosztás

A Magyar Edzők Társasága vitafórumot tartott az edzőképzésről.

A fórum meghívott vendége Prof. Dr. Radák Zsolt, a TF dékánja volt. A MOB-ot Dr. Bartha Csaba szakmai főmunkatárs képviselte. A Fórumon 19 sportági szakszövetség képviselői vettek részt.

Radák Zsolt bevezetőjében kitért arra, hogy amíg testnevelést az iskolákban csak felsőfokú képesítéssel, diplomával rendelkező pedagógus tarthat, edzést pár hónapos képzéssel kiképzett edző is tarthat. Holott az edzői munka sokkal összetettebb, kvalifikáltabb, mint a testnevelő tanári. Gyakoribb és intenzívebb a terhelés, az edzéseken gyakran határérték terhelések is előfordulnak.
A TF éppen ezért a szakedző képzésben a minőség irányába kíván elmozdulni. A bolognai rendszer keretében kétciklusú szakedző képzés lenne. A hároméves alapképzés elsősorban kondícióedző, erőnléti edző képzést ölelné fel és az erre épülő mesterképzés adná a sportág specifikus ismereteket. A jelenlegi szakedző képzés gazdaságilag fenntarthatatlan a TF számára.

A hozzászólók javasolták az edzőképzés egész vertikumának áttekintését, mert nem csak az egyetemi, főiskolai szintű szakedző képzéssel van probléma, hanem az alacsonyabb szintű sportoktatói, sportedzői képzéssel is. Felül kell vizsgálni az OKJ-s képzést –amelyre jelenleg minden sportágban szükség van- de a mostani rendszer áttekinthetetlen, színvonalában nagyon heterogén képet mutat. A képzés túlzott liberalizációja oda vezetett, hogy a szövetségek jelentős részének nincs rátekintése, hogy

· Ki, mikor és hol rendez a sportágban OKJ-s tanfolyamot?
· Kik oktatnak?
· Kiket vesznek fel a képzésbe?
· Hol vannak szakmai gyakorló helyek?
· Mik a gyakorlati vizsgakövetelmények, ki ellenőrzi azok betartását?

A szövetségek felvetették, hogy a fentiekről mindenképpen szeretnének információval, esetleg engedélyezési, felügyeleti jogkörrel rendelkezni.

A felsőfokú szakedző képzésben javasolják a visszatérést az egyciklusú, négyéves szakedző képzésre. A szakedző képzés kizárólagos letéteményese ismét a TF legyen. Az edzőképzésben, szakedző képzésben legyen egymásra épülés: a korábban megszerzett sportoktatói, sportedzői végzettség épüljön be a felsőfokú szakedző képzésbe, illetve a főiskolai, egyetemi szintű képzés egyes időszakai adjanak sportoktatói, sportedzői képesítést. Különösen fontos a szakedző képzésben a bemeneti követelmények (sportági múlt) megszigorítása.

Fontos követelmény az edzőképzés egységesítése, ugyanakkor az egyes sportágakban maglévő és működő licence-rendszerű edzőképzések integrálása az egységes rendszerbe.

Rendkívül fontos az edzői szakma, a magasabb edzői végzettség elismertsége szempontjából a 157/2004.-es Kormányrendelet aktualizálása, betartatása, annak szigorú ellenőrzése.
Egyöntetűen kívánatosnak tartják a szövetségek a kötelező edző továbbképzés újbóli elrendelését, szabályozását, hangsúlyozva, hogy abban a sportági szakmai továbbképzés dominanciája valósuljon meg.

Javaslat: a MOB, a TF, a MET és az MSTT közösen dolgozzanak ki javaslatot a szükséges rendelet- és törvénymódosításokra.

(Forrás: A Magyar Edzők Társasága nevében: Köpf Károly, főtitkár)