Vitéz kedvű Veszprém utazik Kölnbe - Mit mutat Nagy László "barométere"?

Vitéz kedvű Veszprém utazik Kölnbe - Mit mutat Nagy László "barométere"?

2014. 05. 27.
Megosztás

Ha a kézilabdázók sokmilliós nemzetközi családjának óriási meglepetést okozva Nagy László holnap úgy döntene, hogy 33 évesen felhagy a sportolással, eddigi érdemei előtt tisztelegve a jövőben is sportága egyik legnagyobb egyéniségeként emlegetnék a nevét. Ilyesfajta lépésre azonban még álmában sem gondol, hiszen ereje teljében van, és amúgy is már csak napok választják el a Bajnokok Ligájának négyes döntőjétől, pályafutása újabb nagy kihívásától.

Minap azt nyilatkozta, hogy az MKB-MVM Veszprém egyik nagy álma már a négy közé jutással teljesült, de a küldetése ezzel még nem fejeződött be teljesen. Mire lehet következtetni ebből a sejtelmes kijelentésből? - tette fel a kérdést a BL utolsó állomásáig eljutott együttes csapatkapitányának a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársa.

- Egészen pontosan arra, hogy nem elégedünk meg a négy közé jutással, a hétvégén Kölnben is vitézkedni szeretnénk! Ennél többet egyelőre nem mondhatok.

Plusz motivációt jelent a csapat számára, vagy inkább a rá nehezedő teher növekedését a Győr és a Szeged emlékezetes sikere a női Bajnokok Ligájában, illetve a férfi EHF Kupában?

- Nem mondhatnám. Nekik is megvolt a maguk feladatuk, amit igen jól teljesítettek, és itt magasodik előttünk a magunké, aminek a megoldásában se jót, se rosszat nem jelent, hogy mi történt az elmúlt napokban. Egyszerűen azért, mert a magunk útját járjuk.

A Veszprém mai csapatában négy olyan játékos is szerepel, aki már két BL győzelmet ünnepelhetett. Nagy László és Cristian Ugalde a Barcelonával, Chema Rodriguez a BM Ciudad Real együttesével, Momir Ilics pedig éppen azzal a THW Kiel csapatával, amellyel május 31-én a Veszprémnek meg kell küzdenie. A "győztesek klubjának" tapasztalataiból bizonyára sokat profitálhat a nagy megmérettetésre készüli veszprémi gárda...

- Valóban olyan különleges helyzeteket éltünk át, amelyekből nagyon sokat tanultunk és ezt a tudásunkat igyekszünk is megosztani a csapattársainkkal. Ám ne feledjük el, hogy olyanokról beszélünk, akiknek e nélkül is éppen elég nagy a tapasztalata. Egészen biztos, hogy nem fognak megilletődnie a kölni arénában, ahogy nekünk sem fog megremegni a térdünk. Egyébként a legtöbb értékes információ "Momótól", azaz Ilicstől származik, aki tavaly még a Kiel csapatát erősítette.

A Győr és a Szeged sikere mögött is spanyol szakember tudása állt. Most egy újabb "hispániai" mester szeretne bizonyítani a magyar csapatával. Mi változott meg azóta, hogy Carlos Ortega megjelent Veszprémben?

- Szinte minden. A csapat szervezettebb, gyorsabb, fegyelmezettebb és egységesebb lett, miközben a védekezésünk határozottabb lett, és ennek köszönhetően a gyors ellentámadásaink is hatékonyabbak lettek.

Gyors egymásutánban kétszer is megsérült a térde, emiatt hosszú időt kellett kihagynia. Volt úgy. hogy már komolyan aggódni kezdett a sportolói jövője miatt?

- Soha nem volt így. Kellemetlennek éreztem a helyzetet, meg bosszantónak is, de aggasztónak egy pillanatig sem. Fegyelmezetten betartottam az orvosok utasításait, és a kényszerszünet hetei alatt is igyekeztem karbantartani magamat.

Már egy hét sem választ el a kölni elődöntőtől, és ilyenkor az igazán tapasztalt profik már érezni szokták, hogy mennyire jó a csapatuk. Mit jelez Nagy László "barométere"?

- Elsősorban azt, hogy jól sikerült a felkészülésünk, mert minden feladatot megoldottunk. Hasznosak voltak azok a videózások is, amelyek során az első ellenfelünk játékát igyekeztünk még jobban kiismerni. Erre összpontosítottunk, tehát az első feladatra. A döntő már egy másik történet. Meg kell várni, hogy a másik elődöntőből ki jut tovább és milyen kézilabdát tud bemutatni. Szóval most is lépésről lépesre haladunk előre.

A Final Four csatájára készülő játékosok és edzők sorra azt nyilatkozzák, hogy nincs kimagasló favorit, a négyes döntő három vagy négy esélyes. Ez a túlzott óvatosság jele, vagy a realitás?

- Sokan tartják esélyesnek a Barcelonát, de én is úgy gondolom, hogy a többi résztvevő is komoly játékerőt képvisel. Biztosra vehető, hogy mind a két elődöntő szoros küzdelmet hoz, nagy különbségű győzelemre senki sem számíthat. Sok függ attól, hogy melyik csapat tudta a formáját a legjobban időzíteni és a felkészülését úgy alakítani, hogy két nap alatt kétszer a legjobbját tudja hozni.

Egy külföldi szakíró a Veszprém Messiásaként említette Nagy László nevét, aki viszont a minap a legnagyobb elismerés hangján beszélt csapattársáról, a horvát Renato Sulicról, a szerb Ilicset pedig egyenesen a világ egyik legjobb játékosának nevezte. Rajtuk, a két "légióson" és Nagy Lászlón múlhat a kölni szereplés kimenetele?

- Minden csapatnak minden meccsén szüksége van húzóemberekre, de egy csapatjátékban ez önmagában még kevés a boldoguláshoz. Mi egyre taktikusabb kézilabdát játszunk, amelynek a lényege az összjáték, az együtt gondolkodás, és ha kell, egymásnak a kisegítése. A válasz tehát az, hogy távolról sem csak hármunkon múlik majd a kölni szereplésünk mérlege.

Azt szokták mondani, hogy az a csapat, amelyik képes megnyerni a Bajnokok Ligáját, az nem csak Európa, hanem az egész világ legjobbjának mondhatja magát. Egyetért ezzel?

- Annyiban igen, hogy valójában Európában szerepelnek a világ legjobb csapatai, de most egy európai klubtorna csúcseseménye következik, ahol az aranyérmest a Bajnokok Ligája győzteseként fogják köszönteni.

És végül: a mezén látható és az e-mail címében is olvasható 19-es egyben a kabalaszáma?

- Valami olyasféle, vagy inkább egy emlékőrző szám. Tizenkilenc éves voltam, amikor a Barcelonához kerültem, ahol a szerződésemet június 19-én írtam alá. Ezért került a mezemre a Barcánál a 19-es, amit itt az MKB-MVM Veszprémnél is viselek...

(Telekom Sporthír Szolgálat - Szalay Péter)