London, Balatonfüred, hajóosztályok, Rió. A vitorlássport is sorra került a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) konzultációs sorozatán.
A megbeszélésen részt vett a Magyar Vitorlás Szövetség (MVSZ) sportigazgatója, Kerekes Kázmér, illetve Litkey Árpád szövetségi kapitány. A MOB-ot Medvegy Iván, dr. Bartha Csaba sportszakmai főmunkatársak, továbbá dr. Téglásy György főorvos, a Válogatott Kereteket Ellátó Szolgálatának (VKESZ) vezetője képviselte.
A szövetség írásban leadott olimpiai, szakmai jelentése mellett több témakör is felszínre került.
A vitorlások a szörfösök felé szorgalmazzák a fúziót, elképzelésük szerint a vitorlás szövetség égisze, mint ernyőszervezet alatt, de külön elszámolással működjenek a szörfösök – ezt a MOB is helyeselné, hiszen nemzetközi szinten is egy szervezethez tartozik a két szakág. A vitorlás és a szörf szövetség (MSZSZ) a 2008-12-es időszakban külön önálló szakszövetségként működött.
A létesítmények tekintetében elhangzott, hogy a balatonfüredi vitorlástelep októbertől a település önkormányzatának kezelésébe került, pályázatot írtak ki az üzemeltetésére, ám a szövetséget erről nem értesítették. Az MVSZ fenntartja a pályázás lehetőségét, de az a megoldás is felmerülhet, hogy más telepet kell keresniük.
Balatonfürednek van egy érvényes szerződése a jövő évi Laser világbajnoáság megrendezésére a fiatalabb korosztályok számára, ez remélhetőleg elősegíti, hogy a vitorlástelepet továbbra is használhatja a szövetség.
Ha új helyet kell keresni, akkor felmerült lehetőség Révfülöp, ahol jelenleg is üzemel vitorlástelep.
A felszerelésekkel kapcsolatban elhangzott, hogy a szövetség rendelkezik 3 motorossal, 3 utánfutóval, és 3 busszal, amivel el tudják látni a feladatokat, de minden elöregedett. A vitorláshajók tekintetében nincsenek a szövetség tulajdonában eszközök; az egyesületek és a versenyzők rendelkeznek ilyen sporteszközökkel.
Az egészségügyi helyzet kapcsán felmerült az igény sportpszichológusi segítségre, továbbá egy újabb orvos foglalkoztatására.
A megbeszélésen szóba került az utánpótlás, mint kiderült, nincsenek műhelyek. Minden bázison saját erőből, saját elgondolás szerint működik a fiatalok nevelése; nincs igazi utánpótlása a sportágnak.
Rió tekintetében a jelenlévők elmondták, hogy most kezdik kidolgozni az alapokat a felkészülésre. Jövő májusban a nemzetközi szövetség határozza meg az egyes hajóosztályokban a kvalifikációs létszámot. A magyar szövetség a laser, finn és laser radial osztályokban gondolja, hogy van esély a kvalifikáció megszerzésére. A londoni olimpikon Berecz Zsombor – aki 21. helyen zárt – a laser-ről áttért a finn hajóosztályra, már két németországi versenyen is a legjobbnak bizonyult.
A londoni beszámolóból kitűnik, hogy a játékok magas színvonalára hatással volt, hogy a világ legnagyobb tengerészeti hagyományával rendelkező ország volt a házigazda, ahol a vitorlázás sikersportág, az eredmény tekintetében nagyon magas elvárásokkal.
Hazánkat a 10 hajóosztályból 3 versenyző egység – 1 vitorlázó és 2 szörfös – képviselte, akik ugyanazok voltak, mint Kínában. Ez azt mutatja, hogy inkább az egyéni aktivitás, mint a felépített rendszer dominált a kvalifikációk megszerzésében. Mindhárom versenyző az első kvalifikációs lehetőségnél megszerezte indulási jogát, ami azt jelenti, hogy stabil helyük van az olimpiai mezőnyben.
A 10 osztályból az MVSZ-be 8 tartozott, 3-4 osztályban hajtottak az olimpiára versenyzőink, ezekből 1 osztályban értünk el sikeres kvalifikációt. Laser osztályban viszont Berecz Zsombor kvalifikációja stabil volt és az elmúlt négy éves időszakban elért eredményei (minden világkupa-versenyen, vb-n, Eb-n az első harmadot jelentő arany csoportban végzett, illetve ezekből két versenyen az első 10-et jelentő Medal Race-ben, kimagasló eredményként a 2011-es előolimpián 13. lett) minőségi helyezéssel kecsegtettek.
A 2009 évi célkitűzésekben négy hajóosztály kvalifikációja volt tervezve, ebből egy osztályban, Laser Standard-ban sikerült kijutni Londonba. A 2009 évi 12 fős olimpiai válogatott keretből 2010-ben és ’11 tavaszán 8 fő abbahagyta vagy felfüggesztette az olimpiai felkészülését, a romló gazdasági helyzet miatt a tervezett programokat nem tudták teljes mértékig végrehajtani a versenyzők – kilépésük is leginkább ebből az okból fakad. Berecz Zsombor 21. helye jónak ítélhető meg.
A Sportkórháztól kapott segítség jó volt, bár ennek hasznosabb részét az egyénileg kifejlesztett speciális kondicionáló programja jelentette, melyet dr. Rácz Levente vezetett. A sportpszichológiai segítséget a versenyzők egyénileg próbálták megoldani.
A jelentés kitér Zsombor vitorláscsapatának, a Team Proximo és egyesülete, a KVSI SC támogatására, Kocsis Péter áldozatvállalására; szakmai segítséget Litkey Árpád szövetségi kapitánytól kaptak.