Vívó vb: Bronzérmes a férfi kardcsapat

Vívó vb: Bronzérmes a férfi kardcsapat

2014. 07. 22.
Megosztás

A csapatversenyekkel új fejezet kezdődött Kazanyban, a vívó-világbajnokságon. Mi, magyarok, pláne reméltük, hogy új fejezetet nyithatunk, elvégre érem nélkül maradtunk az egyéni versenyeken. Igaz, esélyeseink helyt álltak, Szilágyi Áron és Szász Emese egyaránt ötödik lett, Rédli András a hosszabbításban kapott ki, de azért az elértnél többet várt kivétel nélkül valamennyi fegyvernem.

A maga módján mindenki megtett mindent azért, hogy lassan az olimpiai kvalifikáció szempontjából is fontos csapatversenyeken ne a rosszkedv, hanem a "csak azért is megmutatjuk" hangulat nyerjen teret, és női kardozóink csapatszelleme valóban példás volt. Azért említjük őket, mert az ő versenyükkel indult a vb befejező szakasza.

A legfontosabb mérkőzés mindjárt reggel kilenckor kezdődött. Az Ázsia-bajnokság számunkra szerencsétlen alakulása folytán a világranglista úgy módosult, hogy Kínáról Franciaországra változott a rivális a nyolcaddöntőben. Előbbi nagyságrendekkel kisebb erőt képvisel, utóbbi éppen Európa-bajnoki ezüstöt nyert, minimális különbéggel alulmaradva a döntőben. Úgyhogy erre az összecsapásra készült Gárdos Gábor fegyvernemi vezetőedző együttese, és a találkozó magyar szempontból remekül kezdődött. Az első kör után 15:12-re, a másodikat követően 30:24-re vezettek a mieink. Várhelyi Anna és Márton Anna egymást múlta felül, előbbi 5:2-re, majd 5:1-re, utóbbi kétszer 5:3-ra nyerte az asszóját, és annyit Várhelyi Kata is mindig hozzátett, hogy viszonylag jelentős maradjon az előny.

Utóbbi következett a hetedik asszóban, és 7:5-re kikapott, de az eredményjelző ekkor is 35:31-et mutatott, és mivel két, addig remeklő legjobbunk következett, ezért bíztunk a számunkra kellemes meglepetésben. Csakhogy ismét kiderült, hogy a vívás nem matematika. A francia Lembach szárnyakat kapott és 9:2-re legyőzte Várhelyi Nusit, ami azt jelentette, hogy az utolsó asszó 40:37-es francia előnnyel kezdődött. Márton Annának pedig nem sikerült fordítania Berder ellen, így a vége 45:39 lett oda - egy újabb álommal kevesebb. A tavalyi budapesti vb után Kazanyban sem sikerült nyolc közé jutnia női kardválogatottunknak. Nehéz kommentálni - pláne, látva a mérkőzést, de úgy véljük, a vereség ellenére továbbra sem a kincstári optimizmus beszél belőlünk, ha azt állítjuk, hogy van jövője ennek a fiatal és szimpatikus együttesnek.

A jelen azonban a 9-16. helyért lévő küzdelmekről szólt, ami nem volt mindegy, elvégre ezekért is fontos Világkupa-pontokat osztogatnak. A mieink aztán Kanada ellen igazolták, hogy nem az alsó ágon lenne a helyük, hatalmas fölénnyel, 45:18-ra nyerve léptek egyet előre a hátsó ágon. Ugyanakkor a főágon a bennünket legyőző franciák megverték a vb-arany első számú várományosát, a házigazda oroszokat…

A továbbiakban két, középerősnek mondható európai alakulat következett, előbb a német, majd a spanyol, és végig vezetve, tulajdonképpen magabiztosnak mondható 45:39-es, illetve 45:38-as győzelemmel, Márton Anna vezérletével a kilencedik helyen végeztek - miközben francia legyőzőink az olaszokon keresztül a döntőbe meneteltek, sovány, de vigasz…

Gárdos Gábor fegyvernemi vezetőedző:
"Semmi rosszat nem mondhatok a lányokra. A tavalyihoz képest egy helyet előreléptünk akkori erősségünk, Benkó Réka nélkül. Balszerencsésen alakult, hogy a franciákkal kezdtünk, két körön át mi irányítottuk a mérkőzést, fiatal csapatunknak meg kell tanulnia megoldania az ilyen szituációkat. Hogy milyen erős riválistól kaptunk ki nagy csatában, azt bizonyítja, hogy ők este világbajnoki döntőt vívhatnak. A helyosztókon magabiztosan győztünk le nem lebecsülendő riválisokat. Sokat kell dolgoznunk, de hiszem, hogy jó úton járunk, köszönöm a lányoknak az egész éves munkájukat!"

A női kardcsapatverseny ideje alatt a férfi tőrcsapatok is megkezdték kétnapos küzdelmüket. Tekintettel az indulólétszámra és a magyar kvartett világranglistás helyezésére, a mieinknek is pástra kellett lépni a 16 közé jutásért Hongkong ellenében. Hogy mekkorát változott a magyar tőrvívással a világ, arra jellemző: nem mi számítottunk a mérkőzés favoritjának… Úgy gondoltuk, nagyjából egyenlő erők küzdenek majd a másnapi folytatásért. Ehelyett azonban a hongkongiak végig vezetve, mindenféle megerőltetés nélkül arattak 45:28-as győzelmet. A magyarok közül senki sem zárt pozitív mérleggel, válogatottunk a 20. helyen végzett.

Kora délután kezdték versenyüket a férfi kardozók, természetesen bennünk bíztunk leginkább ezen a napon. Még akkor is, ha pontosan tudtuk: rendkívül nehéz dolguk lesz, ha jól akarnak szerepelni. Az első ellenfél a nyolcaddöntőben az ukrán együttes volt, amellyel szemben véletlenül sem lehetett számítani könnyed bemelegítésre. Nem is lett az, ugyanakkor tán csak egyetlen olyan alkalom volt, amikor "rezgett a léc". Az alaphangot Szilágyi Áron adta meg egy 5:2-es győzelemmel, és tartottuk is az előnyt, egészen a meccs közepéig, amikor éppen Áron ellenében fordítottak az ukránok 25:24-re. Azonban Szatmári András, és a csereként beálló Decsi Tamás villámgyorsan helyreállította a rendet, és a befejezés nem lehetett kétséges: 45:39-es győzelemmel negyeddöntős lett a válogatott.

A kemény dió viszont eztán következett. Az újabb rivális a világranglista második helyén álló olasz válogatott volt, soraiban megannyi klasszissal. Ráadásul az utóbbi években a két együttes csatáját rendre az itáliaiak nyerték, kár lenne tagadni, hogy ezúttal is ők számítottak a favoritnak - legalábbis papíron. De végre, valahára, ezen a világbajnokságon úgy istenigazából először bravúrosan szerepeltek a mieink! Áron adta meg az alaphangot, miután 5:1-re legyőzte Samelét. Ezt követően írd és mondd valamennyi váltásnál nálunk volt az előny! Megint a csata közepén, 25:24-nél jöttek fel egy tusra az olaszok, ekkor azonban a 21 éves Szatmári András kiosztott egy fantasztikus 5:0-át a sokadik fénykorát élő athéni olimpiai bajnok Montanónak, és megint 30:24 lett ide. Egy pillanatra bevillant a reggeli francia meccs, ahol a hölgyek ugyanennyire vezettek, de kétszer nem léptünk ugyanabba a folyóba, sőt Gémesi Csanád növelte az előnyt, 40:32-nél váltotta Áront, aki simán hazaért! 45:39 lett a vége úgy, hogy valamennyi magyar pluszban zárt! Ezzel a legjobb négy közé jutott a magyar férfi kardválogatott, és mielőtt megvonnánk a vállunkat, rögtön tegyük hozzá: legutóbb ez 2009-ben sikerült a világbajnokságon.

Ünnepelni egyáltalán nem volt idő, nem sokkal később következtek a koreaiak. Az olimpiai bajnok csapat, soraiban a világranglista első és második helyén álló Guval és Kimmel és a korábbi egyéni világbajnok Wonnal… A még nagyobb bravúrra sajnos már nem volt esély. Olyannyira nem, hogy válogatottunk egyedül az utolsó asszóját nyerte meg a kilencből, csakhogy azt megelőzően már 40:26-ra az ázsiaiak vezettek. Az embernek valami olyasmi érzése volt, mintha gumiból lévő elérhetetlen nindzsák lennének a koreaiak. Támadásból egyszerűen lehetetlen volt elérni őket, vagy közel maradtak és egy villámugrással közbevágtak, vagy kiléptek és kézre fejeztek be. Ördöngősen teljesítettek, valljuk be, nem sok sanszunk volt… Ráaádsul Szatmári András combja még az olaszok elleni utolsó asszójában meghúzódott, így őt le kellett cserélni. Emellett annak se örültünk túlságosan, hogy az oroszok a másik ágon hatalmas meglepetésre kikaptak a németektől, így a favorit házigazdákkal kellett megmérkőznünk a bronzéremért. Melynek soraiban három egyéni világbajnok, Resetnyikov, Jakimenko és Kovaljev lépett pástra.

Óriási meccs volt, melyen megszereztük első érmünket ezen a világbajnokságon! Remekül indult a találkozó, Gémesi Csanád és Szilágyi Áron 10:5-ös előnyt szerzett. Az előnyünk a meccs közepéig tartott ki, ekkor éppen Áron kapott ki Resetnyikovtól három tussal, és erre a különbségre be is állt a találkozó, 40:36-tal állt fel az utolsó csörtére az idei egyéni világbajnok Kovaljev, és olimpiai bajnokunk Szilágyi Áron. De mielőtt belekezdenénk Áron magasztálásába, dicsérjük Csanádot és különösen Decsi Tomit, akik összességében remekül álltak helyt jobb nevű riválisaikkal szemben! És akkor Áron… Klasszisunk nagyon akart, nagyon ráfért ez a csapatsiker, és hihetetlenül éretten, taktikusan, no meg jól vívott. Az elején az orosz kockáztatott, bánhatta. Rögtön feljött 2 tusra bajnokunk, és ez a különbség 41:43-ig nem változott. Somlai Béla tanítványa nem kockáztatott, érezte a ritmust, a távolságot, és ezt követően négy remek, vitathatatlan tust adott, és máris egy kupacban volt a magyar kardválogatott!

Öt év után nyert újra érmet a férfi kardcsapat, és megszereztük itt, Kazanyban is hőn áhított első medálunkat.

Érmes hangok:

Somlai Béla, fegyvernemi vezetőedző:
"Az egyéni verseny után nagyon szerettünk volna érmet nyerni csapatban, és rendkívül boldog vagyok, hogy sikerült. Egy nagyon jó szellemű csapat vívott egész nap, és két rendkívül értékes győzelemmel lettünk bronzérmesek, úgy hogy Szatmári Andris a negyeddöntőben megsérült. Az olaszokat három éve nem sikerült megvernünk, most végre igen. A klasszisokkal, egyéni világbajnokokkal teletűzdelt oroszokat pedig telt ház mellett, hazai páston győztük le, ami nagy eredmény. Szeretném azt is megemlíteni, hogy korrekt bíráskodást kaptunk, ami talán kicsit meg is lepett… Két év alatt rengeteget dolgoztunk, tavaly az évközi versenyeken, most a vébén jött ki a lépés. Áron utolsó asszójáról csak annyit: Kovaljevtől kapott ki a pesti vébé egyéni elődöntőjében, itt ő lett a világbajnok, kellett már ez a siker a lelkének. Hadd köszönjem meg valamennyi válogatottnak és a kollégáimnak a munkáját!"

Navarrete József, válogatott edző:
"Nagyon boldog vagyok, kicsit nehezen is találom a szavakat, rengeteget dolgoztunk ezért az éremért. Közösen, csapatként működtünk, mindenki partner volt a munkában, és ennek meg is lett az eredménye."

Szilágyi Áron:
"Amikor 2007-ben, Szentpéterváron világbajnokok lettünk csapatban, akkor az aktuális egyéni aranyérmest, Pozdnaykovot 8:3-ra vertem. Most ugyancsak az oroszok ellen, a bronzért az utolsó csörtében az aktuális aranyérmes Koveljev ellen ezt eggyel sikerült felülírnom, úgyhogy nagyon örülök. A viccet félretéve, sok csapatban vívtam, de mentálisan ennyire együtt talán még soha nem voltunk, mint most. A Kovaljev elleni asszóban türelmes akartam maradni, éreztem, hogy észreveszem, ha védeni akar, vagy ha meghúzza a távolságot. Így is történt, nagy sikernek tartom a bronzérmet, dolgozunk tovább!"

Gémesi Csanád:
"Természetesen nagyon boldog vagyok, remek csapatot, közösséget alkottunk. Mindenki tudott komoly pluszt hozzátenni a bronzéremhez, Tomi például az ukránok elleni öt-eggyel, Andris az olaszok elleni öt-nullával, Áron meg a legvégén, ilyen egy nagyszerű csapat! A saját formám kicsit hullámzó volt, de azért akadtak jó pillanataim, minden jó, ha jó a vége."

Decsi Tamás:
"Öt év után lettem újra világbajnoki érmes, egyébként akkor is az oroszokat győztük le a harmadik helyért, úgyhogy nagyon boldog vagyok. Nagyszerű volt a csapategység, minden segítséget megkaptunk a pást mellett az edzőktől, a vezetőségtől, és minden csapattársunk itt szurkolt nekünk, nagyon jó érzés volt."

Szatmári András:
"Ez volt az első felnőtt világbajnoki érmem, és nagyon remélem, hogy nem az utolsó. Nagyszerű volt ebben a csapatban vívni, és rendkívül örülök annak, hogy nekem is sikerült hozzátennem a sikerhez, elsősorban az olaszok ellen. A sérülésem után már csak a szurkolás maradt a számomra, de a jelek szerint azzal sem volt gond!"

Eredmények:

Női kardcsapat világbajnokság, 22 induló.
Nyolcaddöntő: Magyarország-Franciaország 39:45 (Márton +1, Várhelyi A. 0, Várhelyi K. -7).
A 9-16. helyért: Magyarország-Kanada 45:18 (Garam +11, Várhelyi A. +9, Márton +7).
A 9-12. helyért: Magyarország-Németország 45:39 (Márton +7, Várhelyi A. +1, Garam -2)
A 9. helyért: Magyarország-Spanyolország 45:38 (Márton +9, Várhelyi A. +3, Garam -5).
Döntő: Egyesült Államok-Franciaország 45:39.
Végeredmény: 1. Egyesült Államok (MUHAMMAD Ibtihaj, STONE Anne-Elizabeth, WOZNIAK Dagmara, ZAGUNIS Mariel), 2. Franciaország (BERDER Cecilia, BOUDIAF Saoussen, BRUNET Manon, LEMBACH Charlotte), 3. Ukrajna (KHARLAN Olga, KRAVATSKA Olena, VORONINA Olena, ZHOVNIR Olga), 4. Olaszország, 5. Oroszország, 6. Lengyelország, 7. Korea, 8. Kína, 9. Magyarország (Garam Nóra, Márton Anna, Várhelyi Anna, Várhelyi Kata).

Férfi kardcsapat világbajnokság, 25 induló.
Nyolcaddöntő: Magyarország-Ukrajna 45:39 (Decsi +4, Szatmári +3, Gémesi 0, Szilágyi -1).
Negyeddöntő: Magyarország-Olaszország 45:39 (Szatmári +4, Gémesi +1, Szilágyi +1).
Elődöntő: Magyarország-Korea 32:45 (Szilágyi +1, Szatmári -2, Decsi -5, Gémesi -7).
A 3. helyért: Magyarország-Oroszország 45:43 (Szilágyi +5, Decsi -1, Gémesi -2).
Döntő: Németország-Korea 45:41.
Végeredmény: 1. Németország (HARTUNG Max, LIMBACH Nicolas, SZABO Matyas, WAGNER Benedikt), 2. Korea (GU Bongil, KIM Junghwan, OH Eunseok, WON Woo Young), 3. Magyarország (Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron. Mesterek: Decsi István, Navarrete József, Somlai Béla, Szabó Bence), 4. Oroszország, 5. Olaszország, 6. Egyesült Államok, 7. Románia, 8. Franciaország

Férfi tőrcsapat világbajnokság, 26 induló.
A legjobb 16 közé jutásért: Magyarország-Hongkong 27:45 (Szabados G. -3, Dóssa -4, Szabados K. -4, Németh -7).

(Forrás: hunfencing.hu)