A női kardozók főtáblájával kezdődött a kazanyi vívó-világbajnokság éremosztó szakasza. A magyarok közül a legjobban Márton Anna szerepelt, junior világbajnokunk a 13. helyen végzett.
A nyolcaddöntőben egyetlen tus választotta el a bravúrtól, 15:14-re kapott ki a tavalyi felnőtt vb-ezüstérmes orosz Gyacsenkótól. A vb első aranyérmét az ukrán Harlan nyerte.
Márton Anna:
"Borzasztó érzés 15:14-re kikapni, és ez velem mostanában nem először fordul elő… Úgy éreztem, hogy nem ment rosszul a vívás, egész nap. Talán Gyacsenko ellen az elejét egy kicsit elrontottam, de gyorsan sikerült felzárkóznom. Hogy mi volt az utolsó tus? Az elején úgy érezte, hogy én adtam. Aztán a hosszú videózás közben kicsit elbizonytalanodtam. Igaz, azóta többen is odajöttek hozzám, és azt mondták, hogy én adtam. A kellemetlen az, hogy úgy érzem, ebben az esetben bármelyik oldalon állok, nálam adták volna a találatot. Ez van."
Gárdos Gábor, fegyvernemi vezetőedző, aki csütörtökön ünnepelte 52. születésnapját:
"Pedig a két tanítványom, Garam Nóri és Márton Panka azt akarta adni a születésnapomra, hogy egymással vívnak a 8 között…. Komolyra fordítva a szót, Kata olyan ellenfelet győzött le, aki ellen kötelező volt nyernie. Sikerült, de az ahogyan, már előrevetítette a Zagunis elleni asszót. Valahogy a kéz és láb koordinációja nem jött össze. Anna hektikusan vívott, nem sikerültek a támadásai, pedig máskor ezzel nem szokott gond lenni. Nóri, csakúgy mint a strasbourgi Eb-n, nagyszerű vívással győzött le egy ukrán világbajnokot, Gyacsenko ellen egy-két fordított ítélet után már nem volt esélye. Panka nagyon jó vívással iskolázta le ellenfeleit, és bizony, nem vívott rosszul akkor sem, amikor kikapott… Az utolsó találatnál szerintem ő hajtotta végre az akciót, de ilyen szituációban, Oroszországban, egy orosz klasszis ellen egylámpás tust kell adni. Összességében elégedett vagyok, a csapatban komoly perspektíva van, fiatalok és összetartóak, szeretik egymást, szurkolnak egymásért. Várjuk a csapatversenyt, jöhetnek a franciák!"
A döntőt a szakág két királynője, az amerikai Zagunis és az ukrán Harlan vívta, utóbbi győzött, és ezzel megvédte tavaly, Budapesten szerzett világbajnoki címét.
Ahogy a hölgyek befejezték, már következtek is a férfi kardozók a kazanyi világbajnokság elő döntős napján.
Szilágyi Áron London óta folyamatosan a csúcson van, ebben a szezonban több olyan Vk-versenye is akadt, ahol megvágni is alig tudták.
Gémesi Csanád pedig Strasbourgban nyert Eb-bronzot, ugyancsak remek vívással. És akkor még nem beszéltünk a tavalyi vb-döntős, 21 éves Szatmári Andrásról és az öt évvel ezelőtti egyéni vb-bronzérmes Decsi Tamásról.
Az elejével nem is akadt semmi probléma. Az első etapban lépett pástra Áron és Tomi. Olimpiai bajnokunk nem viccelt, úgy húzott el az osztrák Willau ellen 7:0-ra, hogy kicsit már megsajnáltuk a derék sógort. Valószínűleg így lehetett ezzel Áron is, mivel utána egy kicsit kiengedett, lélegzethez, meg néhány tushoz hagyta jutni ellenfelét. A vége 15:6 lett, egy pillanatig nem forgott veszélyben a 32 közé jutás. Mint ahogy Decsi Tamás esetében sem. Vagy finomítsunk, egy pillanatig talán veszélyben forgott. Az egyébként kellemetlen stílusú belga Van Holsbeke 2:0-ról fordítani tudott 5:2-re. Itt viszont le is főtt a kávé, zsinórban hat Decsi-tus következett, és a 8:5-ös félidő után csak 11:9-nél lett kicsit szorosabb az asszó. Ezt viszont négy újabb magyar tus követte, ami a matematika jelen állása szerint 15:9-es végeredményt és továbbjutást ért.
A következő körben is egyszerre szólították két vívónkat, a tavalyi budapesti vb döntőseit, Szatmári Andrást és Gémesi Csanádot. Azt tudtuk, hogy előbbinek nagyon nehéz dolga lesz, mert a közepesen sikerült selejtező után az orosz klasszist, Jakimenkót kapta ellenfélül. Márpedig a korábbi egyáni világbajnok ismét legszebb napjaira emlékeztetően vív mostanában. Sajnos, ezt be is bizonyította. Gyönyörű parádriposztok sokasága, hajszálpontos és villámgyors támadások váltották egymást. Igazából nem is nagyon hibáztatható Andris, a 10:15-ös végeredmény nagyjából hűen tükrözte az erőviszonyokat. Legalábbis ezen a napon. Csanádban viszont feltétlenül bíztunk, remélve, hogy a harmadik számú koreai kardozó, Oh nem jelent a számára legyőzhetetlen akadályt. Csakhogy azt jelentett. Az ázsiai rögtön az elején 5:1-re elhúzott, és ettől kezdve olyan üldözőverseny kezdődött, melyben a gödöllői Eb-bronzérmes két tusnál közelebb egyszer sem jutott. A vége 15:11 lett oda, és az embernek valahogy olyan érzése volt, hogy Gémesinek nagyon nem feküdt Oh stílusa.
Szatmári András:
"Nem éreztem azt, hogy rosszul megy a vívás, és igazából a zsűrin sem múlott. Jakimenko nagyon jól vívott, ahhoz, hogy legyőzzem, extrát kellett volna nyújtanom, ez nem sikerült. Majd a csapatversenyen…"
Gémesi Csanád:
"Rosszul érzem most magam… Egyébként sem szeretek annyira balkezesekkel vívni, de Oh ellen semmi sem sikerült. Az elején nem jöttek be a támadásaim, és igazából később se nagyon tudtam rákényszeríteni az akaratomat. Sajnálom, hogy így alakult."
A legjobb 32 között Decsi Tomi a világranglistát vezető koreai Kimmel találta szembe magát, és tudtuk, itt csak bravúrral lehet valamit elérni. Erre 3:1-ig láttunk is esélyt, aztán már nem. Nagyon nem. A vége 15:3 lett, ezzel egyedüliként Áron maradt versenyben.
Decsi Tamás:
"Hát ezt nagyon nem éreztem. Az elején azért kaptam a tusokat, mert hátul maradt a kezem, és a koreai megelőzött. Aztán pedig próbáltam gyorsabban vágni, akkor viszont rendre kihúzta a távolságot. Meg azért nem véletlenül vezeti a világranglistát Kim. Az első asszóban éreztem a vívást, most nem sok esélyem volt."
Áron riválisa a 16 közé jutásért a grúz Bazadze volt, akiről tudtuk, hogy tavaly Budapesten junior Eb-t nyert, és hogy kellemetlen ellenfél. 8:3-nál annyit gondoltunk, hogy az osztrák kellemes rivális volt, a grúz nem annyira. Aztán viszont melegedett a helyzet. Tíznél a rendkívül erőszakosan vívó és folyamatosan reklamáló Bazadze utolérte Áront, sőt, 13:11-re át is vette a vezetést. Talán csak Áron volt az, akinek nem futott át az agyán, hogy itt baj is lehet a végén, előbb bevitte a hatodik kvint parád riposztját, aztán taktikusan kiharcolt egy pirosat a grúznak. 14:14-nél meg jött az újabb aktuális kardkrimi. Egy élőben kétes találatot hosszasan videóztak, majd olimpiai bajnokunk javára ítélték… Ez ellenkező reakciókat váltott ki a felekben. Grúz oldalról teli torokból üvöltést, bírófenyegetést, illetve az edző-édesapa mobiltelefonjának erőteljes eldobás általi teljes amortizációját. Magyar részről pedig ha nem is felhőtlen, de felszabadult örömöt, és természetesen továbbjutást. Ami, ugye, a legfontosabb.
Következett a nyolcaddöntőben Áron egyik régi riválisa, az öt évvel ezelőtti egyéni világbajnok német Limbach, akivel szemben - nem sok ilyen van a földön… - olimpiai bajnokunk mérlege negatív. Ez az asszó is rendkívül izgalmasan alakult. Végig fej fej mellett haladtak a felek, a félidőig többnyire a németnél volt az előny. Aztán a folytatásban a Vasas versenyzője fordított, de elhúzni egyáltalán nem tudott, Limbach hosszú támadásaiból rendre talált, míg a magyar inkább középen adta a tusokat. Így jutottak el 13:13-ig, amikoris két remek Szilágyi-találat következett, melyet a német sportszerűen be is mondott, és ezzel Somlai Béla tanítványa bejutott a legjobb nyolc közé. Örült, persze, hogy örült Áron, de azonnal félre is vonult, hiszen hamarosan következett a negyeddöntő, márpedig ő éremért utazott Kazanyba!
Az éremért a következő ellenfele a koreai Gu Bon Gil volt. Ő sem ma kezdte, 25 éves kora ellenére évek óta a világ élmezőnyében található - a 24 esztendős magyarhoz hasonlóan. Egyéniben világbajnoki bronzérem, csapatban olimpiai arany van a vitrinében, ráadásul a negyeddöntőig rendkívül sima győzelmekkel haladt. Az elején minden rendben lévőnek tűnt, Áron uralta az asszót, 6:3-ra el is húzott. Ezt követően viszont Gunak minden bejött. Produkált egy 10:1-es etapot, már félidőben 8:6-ra vezetett, onnan pedig 13:7-re húzott el. Áron nem adta fel, 13:10-nél halványan felvillant a remény, de aztán el is szunnyadt. Két újabb tussal eldőlt, hogy Szilágyi Áron az ötödik helyen zárja a világbajnokságot.
Szilágyi Áron:
"Nem tudok örülni ennek az ötödik helynek, volt már két vébé-negyeddöntőm, most lett egy harmadik. Pedig a Limbach elleni győzelem után úgy éreztem, hogy végre kezd menni a vívás. Azonban Gutól a szünet után kaptam három olyan tust, amit nem lett volna szabad, egyértelműen én hibáztam. Meg az is igaz, hogy a koreai nagy formában versenyzett. A csapatversenyen javítani fogunk!"
Somlai Béla, a fegyvernem vezetőedzője: "
Azt gondoltuk, hogy a grúz ellen kiszenvedett siker, és a mumusnak számító Limbach legyőzése után Gu nem lehet akadály. Lehet, hogy ez túlságosan is megnyugtatott bennünket. A meccs egyértelműen a közepén dőlt el, ekkor Áron nem tudott ritmust váltani, és a hihetetlen fizikai adottságokkal rendelkező koreai nagyon elhúzott. Nagy teljesítmény világbajnokságon ötödiknek lenni, de azért most hiányérzetem van."
A világbajnok a tavalyi ezüstérmes orosz Kovaljev lett, a hazai közönség legnagyobb örömére, miután a döntőben döntő fölénnyel nyert az Áront legyőző Guval szemben.
A vb döntők második napján női tőrözőink (Jeszenszky Szilvia, Knapek Edina, Kreiss Fanny, Varga Gabriella) és a férfi tőröző Németh András lép pástra a 64 között a kazanyi teniszakadémián.
A férfi kard finálé közben sajtótájékoztatót tartott Alisher Uszmanov úr, a Nemzetközi Vívó Szövetség nagyhatalmú és milliárdos orosz elnöke. Kulcsár Krisztiántól, a FIE sportigazgatójától, párbajtőr világbajnokunktól megtudtuk, hogy az elnök úgy döntött: kicsit feldobja a vébét.
Kitűzött ugyanis a versenyre - természetesen magánvagyonából - egy 1,2 millió dolláros összdíjazást.
Eredmények:
Férfi kard egyéni világbajnokság, 132 induló.
A legjobb 64 között: Szilágyi-Willau (osztrák) 15:6, Decsi-Van Holsbeke (belga) 15:9, Szatmári-Jakimenko (orosz) 10:15, Gémesi-Oh (koreai) 11:15.
A legjobb 32 között: Szilágyi-S. Bazadze (grúz) 15:14, Decsi-Kim (koreai) 3:15.
Nyolcaddöntő: Szilágyi-Limbach (német) 15:13.
Negyeddöntő: Szilágyi-Gu (koreai) 10:15.
Elődöntő: Kovaljev (orosz)-Dolniceanu (román) 15:9, Gu (koreai)-Jakimenko (orosz) 15:12.
Döntő: Kovaljev (orosz)-Gu (koreai) 15:7.
Végeredmény: 1. Kovaljev (orosz), 2. Gu (koreai), 3. Dolniceanu (román) és Jakimenko (orosz), 5. Szilágyi Áron, …28. Decsi Tamás, …33. Gémesi Csanád, …55. Szatmári András.
Női kard egyéni világbajnokság, 103 induló.
A legjobb 64 között: Márton-Permatasari (indonéz) 15:5, Garam-Voronina (ukrán) 15:8, Várhelyi K.-Chadalavada (indiai) 15:14, Várhelyi A.-Hvang (koreai) 12:15.
A legjobb 32 között: Márton-Csang (hongkongi) 15:7, Garam-Gyacsenko (orosz) 7:15, Várhelyi K.-Zagunis (amerikai) 7:15.
Nyolcaddöntő: Márton-Gyacsenko (orosz) 14:15.
Elődöntő: Zagunis (amerikai)-Jegorjan (orosz) 15:12, Harlan (ukrán)-Gyacsenko (orosz) 15:7.
Döntő: Harlan (ukrán)-Zagunis (amerikai) 15:12.
Végeredmény: 1. Harlan (ukrán), 2. Zagunis (amerikai), 3. Jegorjan (orosz) és Gyacsenko (orosz), …13. Márton Anna, …23. Várhelyi Kata, 24. Garam Nóra, …43. Várhelyi Anna.
(Forrás: hunfencing.hu)